Neslyší vás někdo – Štěnice jako součást konkunčního boje.

Ve skrytu své útulné kanceláře přemýšlíme, co asi dělá náš konkurent nebo nepřítel. Problém ovšem je, že tu samou touhu může mít i ta druhá strana. Pokud jste si nenechali svou kancelář někdy prověřit, je velmi pravděpodobné, že máte uvnitř odposlechové zařízení – štěnici.

Podle jedné z českých firem, která sama nabízí odposlechovou techniku i ochranu proti ní, působí v současné době aktivně na trhu ČR přibližně 90 firem obchodujících s útočnými prostředky (štěnicemi) a dalších 3 500 koncesovaných detektivních kanceláří, které tyto prostředky využívají za účelem získání informací pro klienta, zpravidla jakoukoliv cestou. Velká konkurence způsobuje, že si štěnice může dovolit koupit už téměř každý. Ty levné verze stojí okolo 1500 Kč.

Cesta dovnitř, je hračka
Klasická odposlouchávací štěnice, která se dneska vyskytuje spíš ve formě radiového mikrofonu, se dostane do vaší kanceláře velmi lehce. „Stačí pár sekund a váš dobrý přítel, který vás navštíví, vám zamoří byt. Může se opřít o kus nábytku nebo předstírat, že mu něco upadlo a mezitím vlepit do skryté škvíry miniaturní mikrofon s vlastní baterií,“ říká odborník na detekci útočných prostředků Pavel Maletínský.

Štěnice téměř kdekoliv
Výhoda jednoúčelové štěnice je snadná instalace, kterou zvládne i technický antitalent. Na druhou stranu nevydrží vysílat zpravidla déle než jeden týden. To je dáno baterií, výkonem jakým vysílá a frekvencí, na kterou jsou nastavena. Pak je nutné jí baterii vyměnit. Pro krátkodobý odposlech je to ideální zařízení. Také kamufláž těchto zařízení je velice nápaditá. Setkat se můžete se štěnicemi v kalkulačkách, propiskách, kreditních kartách, není problém ji dát do krabičky od cigaret. Taková štěnice může být všude, snad s výjimkou kovových předmětů, jako je počítač nebo poštovní schránka. Je to proto, že signál který štěnice vysílá je okolním kovovým obalem utlumován, tím štěnice ztratí svůj výkon a není pak schopna pracovat na delší vzdálenost.

Štěnice rády elektřinu
Je důležité vědět, že štěnice aby pracovala, tak musí mít nějaký zdroj energie, a to poměrně silný. Nelze si představovat, že štěnice ve velikosti knoflíku bude vysílat signál na vzdálenost jednoho kilometru třeba měsíc. To není technicky možné a z toho musíme vycházet. Proto, máme-li podezření, že jsme odposloucháváni, je nutné zkontrolovat místa, kde by štěnice mohla mít trvalý zdroj energie. Tedy zásuvky, rozdvojky, prodlužovačky, lampičky, telefonní linky, prostě vše, kde je trvalý zdroj energie.

Zkontrolujte možné zdroje
Tato kontrola se provádí širokopásmovým scannerem, který dokáže najít zdroj elektromagnetického záření. Trvalé štěnice mají na rozdíl od těch krátkodobých jedno veliké kouzlo Jsou napájené ze zdroje, který je relativně nevyčerpatelný. Takže taková štěnice pracuje tak dlouho, dokud se nepoláme, není odhalena nebo splnila účel a je z bezpečnostních důvodů odstraněna. Mnohdy jsou tato zařízení schopná pracovat a vysílat vaše firemní tajemství celé roky.

Text: Zdeněk Lodyha
Foto: archiv autora

 

Napsat komentář