Neslyší vás někdo – 2. část

Zrádná kamufláž
Útočná technika nás klame svou titěrností. Například supercitlivý miniaturní mikrofon s kabelem libovolné délky má dnes průměr 5 milimetrů a délku o jeden milimetr kratší. Schováte ho za dvě sirky. Hitem jsou v poslední době i odposlechy obrazu a zvuku současně. Miniaturní deskové CCD kamery potřebují pouze přivést napájení, aby z nich vyšel klasický videosignál, který lze zpracovat každým běžným zařízením s videovstupem. Přitom rozměr takovéto kamery nemusí být větší než kostka cukru a jako otvor pro objektiv jim stačí kruhová dírka o průměru cca 1,5 mm. Pokud kamerku osadíme vysílačem a baterií, může vám tento komplet nabídnout 5 hodin profesionálního záznamu.

Štěnice velikosti krabičky od sirek
Vše přitom schováte do krabičky od sirek. Poetickou „vychytávkou“ této kamufláže je možnost, aby vám z takové falešné krabičky ještě vypadly opravdové sirky. Nevýhodou těchto miniaturních video vysílačů je však poněkud větší energetická náročnost než je u vysílačů čistě zvukových. Proto musí být videoštěnice většinou skryta v nějakém elektrickém spotřebiči trvale připojeném k elektrické síti. Jako vtip vypadají kamerky, jejichž objektivy jsou kryté atrapami nejrůznějších křížových šroubků.

Vyšší špionáž
Odposlechy se mohou realizovat také přímo zvenčí vašeho bytu, stačí na sklo vašeho okna nebo výplň dveří nalepit takzvaný radiostetoskop. Pokud se podíváme do oblasti vyšší školy špionáže, musíme se zmínit i o laserovém odposlechu, který dokáže snímat hovor ze zájmové místnosti laserovým paprskem namířeným na jakoukoli rezonanční plochu v místnosti nebo na okenní tabulku. Potom stačí zachytit od této plochy odražený paprsek a sejmout z něho namodulovanou frekvenci mluveného slova.

Leze po železe
Vynalézavost při špiclování nezná mezí. Jako další přenosové médium se naskýtá i jakékoliv vedení inženýrských sítí. Například pokud vám nějací slídilové do kanceláře nasadí dlouhovlnný vysílač, využívající k přenosu informace a k napájení rozvody elektrické sítě 220V, mohou ho zkombinovat s „cinklou“ rozdvojkou, prodlužovačkou nebo krabičkou elektrických rozvodů. Vaši kancelář tak lze odposlouchávat na vzdálenost celého obytného bloku, aniž by museli rušitelé cokoliv složitě vrtat a riskovat prozrazení. Jednoduše část odposlouchávací cesty povedou „po elektrice“ a zbytek vzduchem na vzdálenost cca 300 metrů. Podobná zařízení si dokáží prodloužit cestu i v kabelové přípojce nebo pevné telefonní lince. Přitom pořídit si dnes přes Internet nějaké to slídící zařízení není těžké.

Text: Zdeněk Lodyha
Foto: archiv autora

 

Napsat komentář