Není kouře bez ohně, ohen bez kouře však ano

Zatímco oheň kdysi pro člověka znamenal hlavně jistotu, že přežije, dne je spíš zdrojem příjemných pocitů. Dívat se do plamenů, čichat vůni hořícího dřeva a poslouchat praskání polen je zážitek sám o sobě. I když nelze samozřejmě popřít, že oheň kromě toho, že navozuje hřejivou domácí atmosféru, hraje důležitou roli také při vytápění.
Aby nejen fungoval v zájmu tepelné pohody, ale také zdobil interiér, závisí na výběru tělesa, které k jeho zkrocení a prezentaci zvolíme. Do každého prostoru se totiž hodí jiný typ krbu nebo krbových kamen: se staročeskou chalupou asi nebude ladit „kosmická“ ocel, stejně jako do minimalistického futuristického interiéru nebude pasovat klasický či dokonce rustikální typ krbu. 

Jaký komín, takový krb?
Prvním hlediskem je pochopitelně místo, které máme k dispozici. Jde například o velikost místnosti, která určí, zda máme dost prostoru například na krb jako volně stojící solitér, nebo ho budeme muset umístit do roku či ke stěně. Důležitá je rovněž statika, lépe řečeno dostatečná nosnost podlahy. Podle ní nám bude jasno, jestli si můžeme dovolit těžký masivní krb obložený kamenem (může vážit i 600 kg), americká stáložárná litinová kamna, kde oheň lze pozorovat slídovými okénky, nebo sáhneme spíše po lehčích krbových kamnech (i když ani jejich váha nemusí být zanedbatelná). Pro instalaci krbu je rozhodující také adekvátní komínové těleso, na jehož výšce a průměru závisí nejen tah, ale opět typ zvoleného krbu nebo krbových kamen. Zoufat si však nemusí ani ten, kdo žije v panelákovém bytu nebo parametry jeho obydlí zkrátka instalaci krbu ani  krbových kamen neumožňují. Na současném trhu jsou totiž i nepříliš těžké „krby“, které neprodukují kouř a nepotřebují tudíž žádný komín, navíc je lze bez problémů například zavěsit na stěnu nebo dokonce položit na stůl. Fungují třeba na elektřinu nebo na bioalkohol. V českých domácnostech se začínají zabydlovat také krby a krbová kamna na plyn. 

Otevřené či uzavřené ohniště
Zatímco dříve se stavěly jen krby s otevřeným ohništěm, dnes vsázíme spíše na účinnější krbové vložky, kde se dřevo spaluje v tzv. primárním vzduchu a přehořelé částečky ještě vzduchem sekundárním. Ten proudí kolem předního skla, které jako vedlejší efekt čistí. Na trhu jsou krbové vložky uzavřené s čelním sklem odolným vůči vysokým teplotám, skelněné průzor mohou být i rohové, dvoustranné či půlkulaté, variant každým rokem přibývá. Vložky jsou otevíratelné klasickými nebo vysouvacími dvířky. Spotřeba dřeva pro vytopení prostoru o rozloze 120 metrů čtverečních se pohybuje v rozmezí od 3,5 do 20 kg za hodinu. Nejvyšší je u otevřených krbů (10-20 kg/h), pro výkonný krb s litinovou vložkou vystačíme v průměru s 3 kg/h, což je v podstatě jedno větší poleno. Účinnost tepla závisí také na typu spalovaného dřeva a jeho vlhkosti. Čerstvě nařezané dřevo obsahuje až 80 % vody, v ohništi mnoho parády neudělá: většina energie se totiž spotřebuje na odpaření vlhkosti.  Kvalita dřeva závisí i na hustotě vláken, proto se jako otop pro krby nejlépe osvědčily habr, dub, jasan, javor a bříza. Účinnost topolového, osikového, modřínového, borovicového a vrbového dřeva je menší.

Krbová kamna
Volba na ně padne většinou kvůli nedostatku místa. Tato samostatná kamna, která se pouze napojí do komína, se vyrábějí v různých velikostech a tvarech. Mohou sloužit jako hlavní zdroj vytápění i jako doplňkové topení, některé typy mohou fungovat i jako horkovzdušný kotel zapojený do topného systému domu, který lze řídit i programovým termostatem. Pokud jde o výrobní materiály, mnozí uživatelé nedají dopustit na litinu, která je schopná tepelnou energii absorbovat, a pak ji postupně předávat okolí ještě dlouho poté, co oheň vyhasl. Litina vyniká nejen tvarovou stabilitou, ale dává krbovým kamnům a krbovým vložkám i dlouhou životnost. Krbová kamna však mohou být i kachlová nebo obložená mastkem, což je přírodní kámen s vynikající schopností trvale akumulovat teplo a rovnoměrně a dlouhodobě ho vyzařovat do okolního prostoru, aniž by se přitom nadměrně vysušoval vzduch v místnosti. Kvalitní krbová kamna mají topeniště obloženo ohnivzdorným materiálem, který zvyšuje teplotu ohně, a tím i výkon topidla. Mnohá z krbových kamen mají dvoustupňové spalování, v některých lze spalovat nejen dřevo, ale i uhlí, je však nutné se přesvědčit o tom, že výrobek má nejen adekvátní zařízení, ale i certifikaci.  

Americká litinová kamna
V Čechách se zabydlely ve třicátých letech minulého století a teď zažívají renesanci. Ve své době byla skutečně revolučním vynálezem, který fungoval na důmyslném principu, který umožňoval ohřívat vzduch také u podlahy. K jejich výhodě dodnes patří i dvířka se slídovými okénky, jimiž lze pozorovat plameny ohně. Americká kamna jsou navíc stáložárná, v podstatě se v nich na podzim zatopilo a oheň vyhasl až na jaře. I když stačilo přiložit jen jednou za den, přesto dokázala vyhřát prostor o rozloze až 850 kubických metrů. Topilo se v nich antracitem nebo koksem. Dnes se americká kamna už nevyrábějí, existují však firmy, které dovedou staré kousky repasovat tak dokonale, že jsou znovu plně funkční. Renovované kousky si v interiéru zaslouží adekvátní místo, protože jsou určitým artefaktem. 

Plameny bez kouře
Mnohé jsou na první pohled od klasických krbů nebo krbových kamen k nerozeznání, přitom jejich médiem je buď plyn, elektřina nebo bioalkohol. Iluzi dřevěného ohniště vytvářejí polena ze speciální keramické hmoty. K jejich výhodám patří čistý provoz a možnost instalace do prostor bez komínů. U médií, kde oheň plápolá díky bioalkoholu či jiného otopu například na bázi lihu či na základě dalších patentovaných technologií, jde mnohdy o tak malá a lehká tělesa, že je lze bez problémů podle potřeby přemisťovat. Některé z výrobků lze i dálkově ovládat. Zatímco plynové krby nebo krbová kamna mají srovnatelný tepelný výkon s topidly na dřevo, elektrické a „lihové“ krby slouží spíše jako dekorační přímotopy s nižší výhřevností.  

Text: almull
Foto: Topsys, Eurokrby, KL-Trade, Blaze, American Heating

 

Napsat komentář