Nenechte se vodit za nos

Na vaše dotazy odpovídala mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů ČR Ivana Picková.

Vyplatí se na veletrzích nakupovat vystavené výrobky se slevou?
Jeden z dotazů se týkal prodeje exponátů například kuchyní nebo sedacích souprav, na které výrobce dal výstavní slevu a přidal menší zlevnění kvůli určité vadě vznikle při stěhování do expozice. „Platí zlaté pravidlo, zdůrazňuje Ivana Picková, zamyslete se nad tím, jestli vám daná sleva stojí za to.“ Když si domů přivezete škrábnutou kuchyni nebo sedací soupravu s vadou na čalounění, musíte počítat s tím, že lak na kuchyni může začít oprýskávat nebo se čalounění začne párat. Pak si budete drbat hlavu, že vám to nestálo za to. Pokud je vadný výrobek a výrobce vás nějakým způsobem na tuto vadu upozornil, je na místě velká opatrnost. Můžete totiž špatně porozumět rozsahu vady a až doma přijít na to, že je to daleko horší, než jste čekali. Lepší je vadné výrobky nekupovat vůbec.

S řemeslníky vždy uzavírat smlouvu. Nekompromisně
Z hlediska stížností, které na Sdružení obrany spotřebitelů ČR přicházejí na práce provedené ve stavebnictví, jsou největší problémy jsou s podlahami. Netýká se to ani tak kvality jich samotných, ale kvality, jak jsou položené. Klienti se na sdružení obracejí s příklady, kdy podlaha nebyla kvalitně srovnaná, nebo že spáry nebyly tak dokonalé, jak by měly být. Stává se, že i po položení profesionální firmou se podlaha hýbá, začíná se krabatit, pískat při pohybu. Pokud zákazník dodrží zákon rozumu a uzavře se řemeslníky na vše smlouvu, je vše v pořádku. Nekvalitní podlaha je zjevně v rozporu s kupní smlouvou nebo je to špatně udělaná zakázka. V této chvíli je možná reklamace. Ale je tu jeden zádrhel. U instalace pod lah je běžná záruční doba 6 měsíců. Nekvalitní materiál, či špatně odvedená práce ale potřebují v tomto případě daleko větší dobu, aby se projevily. Proto pokud si od firmy necháváte dělat podlahu například do rodinného domu, je rozumné usmlouvat záruční dobu delší. Pokud se firma zdráhá, není něco v pořádku.

Příklad z praxe
Uzavřela jsem se stavební firmou smlouvu o dílo na pokládku plovoucí podlahy. Při kontrole položené podlahy (dílo je stále prováděno a dosud nebylo předáno) jsem objevila hrubé nedostatky – podlaha se při chůzi prohýbá zhruba o 2 cm v různých místech a jsou v ní znatelné důlky. Firma dala mezi plovoucí podlahu a podklad hobru o šíři 0,5 mm (údajně na srovnání prostorových nerovností). Když jsem kontaktovala specializovanou prodejnu na pokládku plovoucí podlahy, bylo mi řečeno, že jsou 3 zásady při pokládání plovoucích podlah – pokládka musí být na suchý, rovný a hlavně tvrdý podklad, aby se podlaha neprohýbala. Zástupce firmy, která dílo provádí, při podpisu smlouvy sliboval, že na každou činnost má specialistu. Tuto plovoucí podlahu pokládal instalatér. Chtěla bych, aby si podlahu odmontovali, protože nechci riskovat budoucí problémy a neustálé stěhování kuchyně při řešení reklamací při popraskání jednotlivých dílů podlahy. Mám na to právo? Ve smlouvě o dílo nejsou specifikovány žádné konkrétní činnosti. Byl dán předběžný rozpočet, který bude při předání díla vyčíslen podle skutečné spotřeby materiálu. Jak mám postupovat a donutit firmu, aby podlaha byla položena tak, aby v budoucnu nedošlo k problémům (zlomení, prošlapání v místech kde se podlaha prohýbá a popř. abych neztratila záruku na použité podlahové lamely jen kvůli špatné a neodborné pokládce)?

Co na to poradna Sdružení obrany spotřebitelů
Smlouva o dílo je smlouva o výsledku, ne o průběhu díla. Nevadí tedy, že není ve smlouvě uveden postup. Cena byla stanovena odhadem (bylo by příště lépe ji stanovit rozpočtem) a tuto cenu nelze podstatně překročit, pokud jste na to nebyla písemně upozorněna, dle § 636 občanského zákoníku. Předem odhadnutou cenu nelze navýšit bez vašeho souhlasu o víc než 10–20 %. Náklady na odstranění vad nemůže zhotovitel počítat do ceny, neboť máte právo na bezplatné odstranění vad. Zhotovitel je povinen vady odstranit bezodkladně. Pokud jde o vadu, kterou nelze odstranit, a která brání řádnému užívání věci, můžete od smlouvy odstoupit. Totéž právo máte, pokud se vyskytne větší počet vad nebo je vada opakovaná. Jde-li o vadu neodstranitelnou, která nebrání užívání věci, máte právo požadovat přiměřenou slevu z celkové ceny díla.

Ověřit si firmu se vyplatí
Lidé si často vybírají firmy, které neznají, u kterých ani neví, jaké mají za sebou zakázky. Už samotný výběr začínajícího stavebníka vyčerpá. Chybí mu pak energie a čas na to, aby si zjistil, kde ta firma pracovala. Není žádná ostuda se na to před výběrem samotné firmy zeptat, vyžádat si adresu. Nelitujte času a vypravte se za majitelem daného referenčního díla a poproste ho o ukázku a názor, jak je spokojen. Zda měl nějakou reklamaci a jaké má zkušenosti vyřízením této záležitosti. Jen tak rozeznáte kvalitní firmu od diletantů.

Text: Vladimír Iliev

Napsat komentář