Nelijte teplou vodu do kanálu

Mnoho lidí si stále ještě neuvědomuje, že zdroje vody jsou omezené. Jednoduché otočení vodovodního kohoutku rozhoduje o tom, zda se voda vyplýtvá nebo zda se využije rozumně a přiměřeně. Důležitý je i fakt, že spotřeba energie pro přípravu teplé užitkové vody činí přibližně 25 % z celkové spotřeby energie české domácnosti.

Ve většině domácích a průmyslových provozů dochází ke ztrátám tepelné energie, mimo jiné i tím, že znečištěná odpadová voda odchází do kanalizace ještě teplá a energetický potenciál tak končí v odpadní jímce. Šancí, jak šetřit „protopené korunky“, jsou speciální výměníky, které nabízejí jedinečnou možnost tuto energii alespoň částečně získat zpět a vrátit ji do technologie. Jedinečnost konstrukce spočívá v tom, že odpadová voda nevyžaduje před vstupem do výměníku žádné čištění, filtraci, nebo jakoukoliv další úpravu, což celý proces rekuperace značně zlevňuje. Návratnost vložené investice do tepelného výměníku se pohybuje mezi 1-3 roky. Zejména velké aplikace s dvousměnným, nebo ještě lépe nepřetržitým provozem (například hotely nebo veřejná koupaliště), dosahují v krátkém čase obrovských úspor.

Jak ušetřit i na sprchování
Při sprchování je až třikrát menší spotřeba teplé vody než při koupání ve vaně. To ovšem platí pro krátké pětiminutové sprchování. Jste-li „vodomil“ a sprchu užíváte k relaxaci, pak i tento způsob očisty od stresu se dokáže notně prodražit. Nicméně i vy máte šanci uspořit náklady pomocí speciálního výměník tepla v odpadním systému „Sprcha Plus“, který dokáže tyto značné ztráty energie zpětně využít a ušetřit tak kolem 40 % nákladů na ohřev vody pro sprchování. Tento výrobek firmy Sakal v ceně 5-6 tisíc korun počítá s jednoduchým výpočtem. Pro běžné sprchování se používá voda 37-40°C teplá. Do odpadu odtéká voda s teplotou jen o několik stupňů nižší, okolo 34-36 stupňů Celsia. To znamená, že necelých 10 procent, asi 5°C, jsme tedy využili pro sebe.

Když ohřívá odpad
Instalace tepelného výměníků je jednoduchá, zařízení se vejde například pod sprchovou vaničku. Příprava vyžaduje v podstatě pouze přerušení vedení studené vody a kazeta výměníku se pak prostřednictvím flexibilních hadic připojí na toto přerušení. Ani konstrukce zařízení není příliš složitá. Pracovní část výměníku tvoří ploché měděné profily, po jejichž povrchu volně stéká teplá odpadová voda. Uvnitř pak proudí čistá studená voda z vodovodního řadu, která mívá teplotu okolo 10 stupňů Celsia. Voda při průtoku výměníkem odebírá teplo odpadní vodě a ohřeje se na asi na 22-25 stupňů. Takto vlažná se odchází do směšovací baterie na její studenou stranu. Z odpadní vody jsme tak zpětně získali 12-15 stupňů a množství klasicky ohřáté vody klesá. To je dané tím, že ve směšovací baterii se díky našemu výměníků směšuje pro sprchování teplá voda (ohřátá klasicky) s vlažnou, předehřátou ve výměníku. Optimální míchání pro stále stejnou teplotu pak ideálně zajistí termostatická směšovací baterie. Další úsporu pak máme i v možnosti použití menšího ohřívače, akumulačního zásobníku, menšího počtu slunečních kolektorů nebo menšího odběru elektrické energie pro ohřev. 

Kontakt:
Firma SAKAL Lipová 1 27, Týn nad Vltavou, 375 01 telefon: 385 731 1 47 mobil: 602 437 596 e-mail: i.sakal@sakal-ovt.cz web: www.sakal-ovt.cz Zdroj: SAKAL 

Napsat komentář