Nekupujte zajíce v pytli. Poctivou kontrolou zjistíte skutečný stav nemovitosti

Nekupujte zajíce v pytli. Koupit si dnes byt nebo dům je tak trošku sázkou do loterie. Na trhu se pohybuje spousta nesolidních prodejců a realitních makléřů, mnohé nemovitosti mají skryté vady a developeři při stavbě nových domů často tlačí na termíny a finance takovým způsobem, že se to na konečném výsledku negativně podepíše. Proto, chcete-li mít jistotu, že právě ten váš dům (nebo byt) žádné vady nemá, nezapomeňte před složením zálohy celou nemovitost pořádně zkontrolovat. Vyplatí se to.

Začněte kabely a potrubím
Pokud jste dostatečně zkušení, můžete si alespoň hrubou kontrolu provést sami. Jistější variantu však představuje odborná firma. Je nutné zkontrolovat současný stav elektroinstalace – rozvodů, rozvaděčů a jističů. Ověřte si, zda má objekt dostatečnou kapacitu příkonu pro vaše elektrické spotřebiče. Hned potom se podívejte na stoupačky, zkontrolujte stav trubek a odpadů. Všímejte si také systému vytápění.

Nezapomeňte si prostor „omakat“
Některé vady na první pohled pozná i laik. Jsou na některých stěnách viditelné trhliny? Našli jste ve sklepě vlhkou zeď? Přijdou vám střešní krovy trouchnivé a zralé na rozpadnutí? V takových případech se neostýchejte požádat prodejce o adekvátní slevu anebo raději z celého obchodu rychle vycouvejte. A při jakýchkoliv pochybnostech si na odborné posouzení přivolejte statika. Určitě nechcete, aby vám po pár týdnech celý barák spadl na hlavu.

Termokamera odhalí úniky tepla
 Na termovizi objektu už si musíte profesionální firmu zavolat v každém případě. I přesto ale tento krok rozhodně doporučujeme – pomocí termokamery totiž odhalíte nadměrné úniky tepla. Nekvalitní tepelná izolace střechy, špatně izolovaná okna a dveře nebo odfláknuté zateplení fasády bývají na domech častým problémem, který bez termokamery předem nikdy neodhalíte. A pak se s příchodem zimy nestačíte divit, co že vám to teplárny posílají za obrovské faktury.

Lepší prevence než léčení následků
 Chápeme, že všechny zmíněné kroky vás budou stát trochu času a docela dost peněz. Ale na druhou stranu budete mít jistotu, že váš nový byt či dům je v perfektním stavu a několik dalších let nebude vyžadovat žádné peníze do oprav. Že díky provedené termovizi nebudete platit majlant za teplo. Zkrátka že vám nový domov poskytne bezpečné útočiště, ve kterém můžete žít spokojený život.

Napsat komentář