Naše zahrada v únoru

Vypadá to jako malý zázrak. Naše zahrada se probouzí k životu už v únoru. Přestože by se podle pranostik měl náš pozemek nacházet pod neprostupným příkrovem sněhu, už v tuto dobu se můžeme těšit z drobných kvítků, mnohdy kopírujících barvu sněhové pokrývky.

Nenechme se mýlit takovými jmény, jako je například čemeřice černá. Kvítky této rostlinky vyrůstající na stále zelených stoncích o výšce asi 20 cm jsou bělejší než zbytky tajícího sněhu. Pestrými barvami pak oživí naši zahrádku žlutý talovín zimní, který vykvétá ještě dříve než sněženky. Při slunečném počasí otvírají své květní kalíšky také některé z raných odrůd planých šafránů, sem tam se objeví i světle fialový ocún. Ke konci měsíce začínají také kvést fialové, fialově růžové a žluté odrůdy prvosenek. Při teplejším počasí se můžeme setkat s pestrými květy některých cibulnatých kosatců.

A je tu sněženka
Snad nejpopulárnější jarní cibulovina vykvétající v období oblev a sněhového tání je sněženka. Její půvab nezničí ani sněhové a mrazové přívaly při kvetení. S následným oteplením sněženky dále pokračují v květu. Rychlejší odkvétání zapříčiní pouze intenzivní sluneční paprsky. Podle druhu sněženek jsou květy velké 2 – 4 cm někdy protáhlejší jindy více kulovité. Sněženkám se dobře daří v humózních půdách v místech, kde je na jaře dostatek vláhy. Samovolně vytváří velké trsy, které po odkvětu pozvolna zatahují.

Sanitární procházka
Během naší únorové procházky po vlastním pozemku si počínáme se sanitární důkladností. Zaměřme se především na nově vysázené, ale i ostatní rostlinky a přesvědčíme se, zda je mráz „nepovytáhl“ ze země. Všechny obnažené stonky zamáčkněte, přihrňte hlínou a lehce udusejte. Ze stále zelených dřevin setřásáme mokrý sníh, svítí-li ostré slunce, není na škodu je na chvíli přikrýt plachtou. Odstraníme nemocné a napadené části stromů, mumifikované plody a suché listy se zámotky škůdců. U růží odstraníme poškozené výhonky. Svinuté listy podél hlavní žilnatiny způsobuje na růžích pilatěnka. Poškození je patrné zejména krátce po vyrašení na odrůdách s jemněj- šími listy. Uvnitř trubičkovitě stočených listů pozorujeme nejprve bílé, později zelené, necelý centimetr dlouhé larvy (housenice). Pilatěnka má pouze jednu generaci do roka, proto ji snadno odstraníme včasnou likvidací stočených listů. Chemickou ochranu aplikujeme časně na jaře povolenými přípravky určenými obecně na pilatky a pilatěnky.

Léčíme dřeviny
Zkontrolujeme i zdravotní stav jehličňanů. Jestliže objevíme žloutnutí, samovolné opadávání jehličí či jinou abnormalitu, odstřihneme část napadené větvičky a poradíme se s odborníkem na možném ošetření. Dost často bývá jehličnan napaden mšicemi, o jejichž přítomnosti se snadno přesvědčíme. Pod strom položíme kus světlé tkaniny nebo lepenky a zatřeseme. Pokud tohoto škůdce skutečně objevíme, můžeme provést ochranný postřik Pirimorem či jiným doporučeným prostředkem. Při slabším napadení lze ovšem také aplikovat přípravek z tekutého mýdla.

Řežeme za tepla
Pokud není mráz, tak se můžeme pustit do jejich průklestů a zmlazování stromků. V tomto období řežeme dřeviny, které kvetou na nových letorostech během jara a na podzim. K nim patří například tavolník, třezalka, hortenzie, komule a růže s výjimkou popínavých a sadových druhů. Při každém řezu je ale na místě opatrnost a abychom nenadělali více škody než užitku, je vhodné poradit se o každé dřevině zvlášť se zkušeným zahradníkem nebo nahlédnout do odborné literatury. Příliš světla a teplé stanoviště často zapříčiní vytáhlé křehké výhony na přezimujících fuchsiích, ale i jiných květinách, jako jsou například zakořenělé řízky muškátů. Abychom docílili časného kvetení, sestřihneme loňské výhony na dvě očka a odstraníme slabé a dovnitř směřující výhony. Fuchsie kvetou na nových mladých výhonech, proto je zpětný řez a nový obrost základem bohatého kvetení. Čím pozdější doba sestřihu, tím pomalejší bude vývoj květních i listových pupenů a zároveň se zpozdí i bohatá násada květů.

Ohrožený trávník
Na travnatou plochu pokrytou silnou vrstvou sněhu vstupujeme pouze v případě, když vítr způsobil závěje. Ty opatrně rozhrneme stejnoměrně po celé ploše, aby při tání nebyla půda v některých místech nadměrně promokřená. Jestliže sníh roztaje, nevstupujme na trávník vůbec. Svými botami bychom způsobili škodu, kterou bychom pak velice těžko napravovali. Na zatravněnou plochu nevstupujme ani v případě, že roztátý sníh znovu umrzne. Promrzlá stébla se snadno zlámou a pak hynou. Budeme-li chtít narušit ledovou pokrývku, aby tráva mohla dýchat, udělejme to pokud možná tak, abychom led roztloukali z pěšiny třeba pomocí hrábí.

Pozor na holomrazy
Sluníčko a nezvykle teplá zima nás můžou zmást, ale nesmíme zapomenout, že únorové počasí je vrtkavé. Prosluněné dny vystřídají během několika hodin téměř polární mrazy, a to drobným rostlinkám právě neprospívá. Je-li sníh, přihrnujeme ho k rostlinám jako peřinu, která chrání před zimou. Pokud zapadnou sněhovou pokrývkou, bude jim hej, při holomrazech však musíme přidat pomocnou ruku sami. Jako přirozená ochrana může posloužit i vrstva spadaného listí, při velmi nízkých teplotách je dobré přikrýt rostlinky vrstvou čerstvého nebo hrubého kompostu. Ten nám po odeznění zimy poslouží jako přírodní hnojivo.

Zbrojíme na jaro
Právě v únoru je nejlepší čas začít „zbrojit na jaro“. Dokoupíme osivo, hnojivo, chemikálie a nářadí. Pokud patříme k milovníkům begónií, je právě tento měsíc příznivý pro začátek pěstování. Začneme tím, že hlízy těchto rostlin uložíme vedle sebe na vlhký substrát složený z písku a rašeliny. Děláme to ovšem uvnitř našeho domu, v místnosti při teplotě 18 až 20 stupňů Celsia. Hlízy se zálivkou zvětší, probudí se pupeny a začnou růst listy. Na okno je ale přeneseme až v polovině května. Také si vyzkoušíme klíčivost starších semen. Vezmeme několik semen a dáme na misku vlhký filtrační papír nebo vatu, položíme na ně semena a umístíme na teplé místo, udržujeme vlhkost, měly by naklíčit. Nestane-li se tak, koupíme včas nové.

Hnojíme a přihnojujeme
Správně, účelně a včas hnojit znamená dodávat hnojivo do půdy po částech. Některá hnojiva zapravujeme již na podzim, jiná časně zjara. Přihnojujeme také během vegetace. V předjaří před samotnou přípravou půdy pro setí nebo výsadbu hnojíme organickými hnojivy ve formě kompostu nebo průmyslovými hnojivy, která obsahují rychle se uvolňující živiny. Na jaře používáme vícesložková hnojiva s rychlou působností, tedy ledky, superfosfát a draselné soli. Jedná se o hnojiva s pevnou konzistencí, obsahující základní prvky draslík, fosfor a dusík, často obohacená hořčíkem a stopovými prvky.

Text: Zdeněk Kovář
Foto: Archiv autora 

Napsat komentář