Nářadí, které by nemělo v domácnosti chybět

Pokud patříte do většinové populace lidí, kteří preferují odbornou montáž před vlastními pokusy, některé typy nářadí se mohou v naléhavých situacích hodit. V článku naleznete pár nápadů na věci, které vám možná doma nebo ve vašem kufru na nářadí chybí.

Kleště přizpůsobíte požadovanému rozměru
V každé domácnosti určitě využijete sikovky. Nikdy nevíte, co budete potřebovat přesně a pevně uchytit, utáhnout nebo povolit. Moderní sika kleště nabízí mnoho poloh nastavení aretace a vybrat si můžete i ze speciálních typů určených pro práci v těžko přístupných místech. Kleště mají užší hlavy a jsou prodloužené.

Podobným nástrojem jsou klešťové klíče. Ty nahrazují celé sady klíčů různých rozměrů. Nemusíte s sebou všude vozit těžké kufry, ale stačí jediné kleště, které se přizpůsobí požadovanému rozměru.

Gola sada šetří místo
Velmi užitečným nástrojem jsou také gola sady. Jedna dobře vybavená gola sada nahradí mnoho kusů šroubováků a klíčů. Je ovšem nutné před nákupem promyslet, na jaký účel ji budete používat a podle toho zvolit vybavení sady, velikost hlavy ráčny a její tvar. Velikost hlavy je důležitá, jelikož malou hlavou na velký šroub nevyvinete dostatečnou sílu a velká hlava malému šroubu poškodí závit.

Už trochu nadstandardní výbava domácnosti je hasák. Prodávají se v různých velikostech na předem určené průměry trubek. Čelisti hasáku jsou opatřeny zuby, které míří proti směru otáčení, aby se matice nemohla pohnout. Na rukojeti bývá závit, kterým se nastaví rozsah čelistí. Nejčastější užití je na velké matice vodovodních a topenářských trubek a tam, kde je potřeba použit velkou sílu na spoj.

 

Všestrannému kutilovi nesmí chybět šroubováky
Další věc, která by neměla chybět, jsou šroubováky. Ty využije při opravách nebo montážích nenáročných zařízení i úplný laik. Několik velikostí plochých a křížových šroubováků by měl mít doma každý. Dnešní šroubováky nabízí řadu nadstandardních funkcí – jsou izolované pro bezpečnou práci na elektrických vedeních, mají magnetické hlavy, ergonomické rukojeti apod.

Pro kutily s potřebou více nástrojů jsou v nabídce sady kleští. Velmi praktické sety instalatérských potřeb sestávají například z kombinovaných, štípacích a sika kleští. Často jsou balené v malém kufříku nebo brašně, které později můžete využít na uschování jiných věcí.

Pořádek v nářadí díky kufrům
Jestliže nechcete mít vaše náčiní jen tak pohozené ve skříni, využijte na jejich přenos a úschovu boxy na nářadí. Ideální jsou kufry s pěnovou vložkou, do kterých vložíte přesně to, co potřebujete. Pěnová vložka je hrbolatá a nabízí jednoduché přichycení všech druhů kleští, šroubováků apod.

Kromě kufrů a boxů můžete zvolit i brašny na opasky. Pomohou vám při výškových pracích a vůbec všude, kde s sebou nelze tahat celý kufr na nářadí. Pro pracovníky v telekomunikacích a elektrotechniky nepostradatelná věc.

Možná si říkáte, že mít doma všechny tyto typy je zbytečnost, ale v případě banální havárie budete litovat, že jste nutnou výbavu neměli a neušetřili si tak práci se sháněním odborníka a náklady na jeho práci.
 

Napsat komentář