Na začátku byla obyčejná truhla

Naši předkové si k ukládání oděvů a dalších věcí museli vystačit s truhlami a komodami. V renesanci dostala truhla nohy a hle: byla tu první skříň. Ta se ovšem postupem času v mnohém změnila, nejen pokud jde o velikost a tvar, ale i z hlediska materiálů používaných na její výrobu. Jejich výběr může leckdy ovlivnit vyznění celého bytu nebo přinejmenším místnosti. 

Vestavné skříně lze díky přizpůsobivosti výrobců a jejich schopnosti reagovat v podstatě na jakýkoliv tvar atypického nábytku aplikovat do všech míst, kde potřebujeme dostatek úložných prostor: stejně tak v hlavní obytné místnosti, jako v ložnici, v dětském pokoji, v pracovně na chodbě nebo v hale. Na rozdíl od klasického nábytku nám totiž u vestavěných kusů nic nebrání v tom, abychom si zvolili optimální délku úložného prostoru, jeho hloubku i výšku, nepřeberná je i nabídka dveře. Také prostor uvnitř vestavěné lze uzpůsobit konkrétním možnostem prostor, které máme k dipozici, a zcela v intencích 
potřeb majitele. 

Od podlahy ke stropu, ode zdi ke zdi
Hlavní předností vestavěného nábytku je jeho schopnost dokonale zaplnit v podstatě jakkoliv členitý prostor, třeba se zkosenými stěnami, zdmi s různými nerovnostmi, „plonkové“ rohy, výklenky a jiné zatím nevyužité místo. Vestavěnými skříněmi lze také předělit místnost nebo jich využít například k uschování sklápěcí postele nebo k utajení domácí pracovny. Prvním předpokladem účelného zaplnění prostoru vestavěnou skříní je dokonale a pečlivě promyšlený postup. Především je potřeba si ujasnit, co od vzniklých úložných možností očekáváte, k jakému účelu budou sloužit, pro jaké věci v nich bude místo. Tomu pak je nutné přizpůsobit rozměry polic a zásuvek. Hlavně v menších místnostech asi bude nutné uchýlit se k vestavbě doslova „ode zdi ke zdi“, od podlahy až ke stropu. Jde o stoprocentně nejšetrnější hospodaření nejen s místem, ale i s financemi, protože vestavěná skříň se tak obejde bez „zad“, „dna“ a dokonce i „stropu“.

Co dát dovnitř 
Výběr je opět rozmanitý: pevně zabudované tyče na ramínka, výsuvné nebo sklopné tyče (sklopnou tyč je ideální umístit do horní části skříně, kam rukou nedosáhnete), kalhotovníky, kravatníky, botníky a drátěné koše. Zvláštní úchyt pamatuje na vysavač s hadicí nebo na výsuvné žehlicí prkno. A pokud žehlení moc nedáte, místo žehlicího prkna poslouží i výsuvná pracovní police. Praktickým nápadem je i sklopný nebo otočný věšák. Jádro skříně však může být i z lamina a dýhy (desky se zaoblenými tvrzenými ABS hranami jsou dostatečně odolné, zvládnou bez problémů časté používání a neohrožují věci v policích rizikem zatržení), nebo ze skla.  

Důležitým zejména funkčním prvkem jsou dveře. Jejich systém závisí opět hlavně na tom, kolik místa máme k dispozici a k jakému typu vestavěných skříní je budeme vybírat. V nabídce jsou následující tři varianty: 

Posuvné dveře (skříň musí uzavírat minimálně dvě křídla posuvných dveří) se hodí téměř všude, kde máme k dispozici málo místa. Neosvědčily se však pro úzké skříně, i „posunovačky“ totiž samy o sobě zaberou určité místo, takže se otevřením jednoho křídla dveří omezí přístup do vnitřního prostoru nábytku.

Skládací dveře nejvíc oceníte zejména u rohových skříní, v nichž se otevřením levého pravého křídla se nabídne téměř celý úložný prostor.

Klasické dveře (odborně zvané otočné) sice zaberou spoustu místa před nábytkem, takže je asi nebudeme moci instalovat v příliš úzké místnosti, ale zase při otevření nejlépe zpřístupní  celý vnitřek skříně. Tento typ dveří je ideální také pro skříňové nástavce nad posuvné dveře.

Existuje i možnost různé systémy otevírání kombinovat

Text: Alena Müllerová
foto: Koryna a Indeco

 

 

Napsat komentář