Na sníh se správnou výbavou

Uklízet v zimě sníh je nucen téměř každý z nás. Někdo před domem a na zahradě, jiný před garáží či z příjezdové cesty… Lišíme se však způsobem, jakým si se závějemi poradíme.

Část je stále věrná tradici, tedy lopatě a hrablu s koštětem. Pokud jde o odklizení několika metrů čtverečních a zametení navátého sněhu, pak taková výbava určitě postačí. Jakmile však plocha překročí deset čtverečních metrů, stojí za to si pořídit pomocníka v podobě sněhové frézy. Každoročně si tak práci ulehčuje a zpříjemňuje stále vice lidí. Sněžné frézy se liší podle výkonu motoru, šíře a výše záběru, typu šneku, který nabírá sníh, vzdálenosti odhozu, a především podle množství a kvality sněhu, s nímž si poradí. Zejména na základě těchto kritérií vybíráme stroj, která bude našim potřebám nejlépe vyhovovat.

Do jednoho aru

Sněhové frézy jednostupňové i dvoustupňové jsou většinou benzinové, jednostupňové mohou být také elektrické. Existuje však i varianta akumulátorových dvoustupňových strojů, jejichž obliba plyne z tichého provozu. Hodí se proto zejména do hodně zalidněných oblastí, například satelitních městeček. Dvoustupňové modely se dělí na kolové a pásové, přičemž kolové sněhové frézy jsou mnohem rozšířenější. Mohou být totiž vybaveny praktickým systémem Free Wheel nebo automatickým diferenciálem, které umožňují jednodušší manipulaci s frézou při zatáčení a couvání. Pásové stroje se zase snáze otáčejí, v podmínkách, při kterých nedochází k odklízení sněhu až na zpevněný povrch, snadno zvládnou pohyb v hlubokých závějích a sněhových jazycích. Jsou to frézy do náročných podmínek, které díky pásům zvládají postupné frézování sněhu po vrstvách.

Jak pracují

Jednostupňové frézy, které se vyznačují malou hmotností a snadnou ovladatelností, se hodí k odklízení čerstvě napadaného sněhu například z chodníků. Rotující lopatky z tvrzené pryže (šnek) nabírají sníh z odklízeného povrchu, a prostřednictvím odhozového komína jej odhazují až do desetimetrové vzdálenosti, přesně tam, kam je potřeba. Sníh dokonale „vymetou“ z každé skuliny. Kromě odklízení sněhu mají rotující lopatky za úkol pohybovat frézou kupředu. Nahrazují tak pojezdové systémy s převodovkami. S ušlapanou sněhovou vrstvou si však jednostupňové stroje neporadí, protože ji jejich gumový šnek nedokáže „odkrojit“. To je úkol pro dvoustupňové sněhové frézy, jež jsou vhodné do jakýchkoliv, tedy i těch nejnáročnějších sněhových podmínek a na všechny druhy povrchů. Nezáleží na tom, jestli se pohybují na zámkové dlažbě nebo nezpevněném a nerovném povrchu. Jejich konstrukčně vyspělé systémy zpracování sněhu dokážou odřezávat, nabírat a následně odhazovat tuny i dlouho ležícího udusaného, těžkého mokrého nebo přemrzlého sněhu, o úklidu čerstvého prašanu nemluvě. Ocelový šnek dvoustupňové frézy nejprve dopraví sníh do prostoru vysokorychlostního ventilátoru, jímž je pak sníh odhozen buď přímo vedle frézy, nebo až do vzdálenosti 18 metrů. Směr a vzdálenost odhozu sněhu totiž lze z místa obsluhy velice snadno a přesně regulovat.

Pro velké pozemky

Těm, kdo se v zimě musí postarat o odklízení sněhu na velkých plochách, doporučují odborníci zahradní traktůrek s odklízecí radlicí, kterou k němu lze připojit s pomocí montážního rámu. Jednotlivé typy radlic se liší jak konstrukcí, tak šíří záběru či polohováním. Radlice je schopna odklidit sníh ze všech zpevněných povrchů, snadno si však poradí s každým sypkým materiálem, takže ji lze využít i během celého roku. S adekvátním přídavným zařízením si s úklidem sněhu dovedou poradit i ridery. Příkladem celoroční užitečnosti může být například zametací kartáč, který najde uplatnění při boji s prachem, listím i sněhem s výjimkou mokrého, na ten je lepší kartáč rotační. Vhodným příslušenstvím je také sypač pro úpravu uklizené plochy.

Jak se při výběru frézy nespálit

Prvotním hlediskem je výrobce: pochází-li stroj z Japonska nebo z USA, máte jistotu, že jde o opravdu kvalitní model. Této úrovně výrobky evropské provenience zatím nedosahují. Samozřejmostí by měla být alespoň pětiletá záruka, široké servisní zázemí prodejce a rychlá a dlouhodobá dostupnost náhradních dílů. Prověřte pevnost bunkru, stabilní uložení šneku a bytelnost jeho lopatek. Řadicí páka musí být dobře přístupná, řazení by mělo být snadné. Při výběru sněhové frézy vyzkoušejte také odhozový komín. Vybírejte stroj s minimálním průměrem kol 33 cm. U dvoustupňových modelů vyšší třídy se setkáte s běžným průměrem 38 cm, při menším průměru je pak pohyb se strojem příliš obtížný.

Na co se zaměřit v obchodě

  • Bytelné lopatky kovového šneku Vší silou stiskněte rukama jednotlivé lopatky směrem k sobě. Nesmějí se pohnout, natož pak překřížit, jinak by při kontaktu s kusy ledu mohlo dojít k poškození stroje.
  • Kvalita bunkru frézy Maximální silou zatlačte shora oběma rukama na kovový bunkr frézy, nebo do plechového boku uhoďte vší silou pěstí. Nesmí se prohnout, jinak při odhazování sněhu nebo při najetí do zledovatělého sněhu, například s rampouchy, hrozí prasknutí materiálu.
  • Uložení šneku Při tlaku na vnitřní boční stranu se bunkru nesmí od šneku odchýlit, v místě uchycení musí být pevně a stabilně uložen. V opačném případě existuje riziko jeho vyosení při práci, a v důsledku toho také k poškození převodovky.
  • Řazení rychlostních stupňů Mělo by být snadné, chod řadicí páky musí být v co nejkratších drahách. V opačném případě může jít o známku nedokonalé konstrukce převodového ústrojí. Páka musí být přímo na hlavním ovládacím panelu, v žádném případě byste se k ní neměli shýbat.
  • Natočení odhozového komínu Pro natočení odhozového komínu z jedné krajní pozice do druhé se nesmí ovládací klička otočit více než třikrát. Naprosto ideální je ovládání joystickem v podobě funkce Quick Stick.
  • Průměr kol Minimum u dvoustupňové frézy je 33 cm, u vyšších modelů je běžných 38 cm. Při menším průměru je pohyb s frézou na nerovném povrchu příliš obtížný. Ještě lepší trakci zajistí stroje s pneumatikami se vzorkem ve tvaru písmene „V“.

Text: Alena Müllerová

Napsat komentář