Na půdu jedině nábytek na míru

Rozhodujeme-li se pro přestavbu půdy na naše nové bydlení, musíme se zajímat nejen o to, abychom měli dostatek světla, kvalitní izolaci, ale i odtok odpadů nebo správné a funkční rozmístění vhodného nábytku. Napovíme vám, jak na to, abyste si ušetřili spoustu starostí…

Statika jako základ
Nový byt pod střechou nám přináší i kromě radosti i řadu „zádrhelů.“ Tím je kromě výstavby i napojení na stávající domovní rozvody a následné rozčlenění. Od toho se odvíjí celkové zařízení interiéru nábytkem. Kromě citlivého vyřešení statiky je tu poněkud menší prostor pro vymýšlení různých interiérových variant.

Řešíme odtok odpadu
Poloha koupelny a toalety je například dána polohou kanalizační stoupačky. Ta totiž nesmí být vzdálená od koupelnových prvků více než 3 m a od toalety dokonce jen 1,5 m. V praxi nás to nabádá řešit polohu koupelny zhruba ve stejném místě jako v bytech pod půdou. Jistým problémem může být nejen z hlediska statitiky umístění velké a po naplnění tedy i poměrně těžké vanu. To nám může kolidovat s ergonomickým umístěním toalety nebo bidetu tak, abychom nebyli omezeni při sedání a vstávání.

Schodiště může zdobit
V kuchyni musíme počítat nejen s vodou, ale také odsávačem par nad pracovní deskou sporáku. Pokud propojujeme spodní byt s horními místnostmi, je třeba se zamyslet nad řešením, tvarem a materiálem interiérového schodiště, které by mělo mimo svoji základní funkci hrát určitou roli estetického doplňku.

Nábytek jen na míru
Zařizovat podkrovní místnosti bez pomoci bytového architekta je prvním krokem na cestě k úplnému šílenství. Může se nám totiž stát, že si nedokážeme představit, jak moc ostrý úhel svírá střešní konstrukce s podlahou, takže se nám do bytu plno věcí prostě nevejde. V zájmu zachování duševního zdraví je nejlepší na tuto věc myslet již při samotném stavebním projektu. Jinak řečeno, bez dobře provedeného počítačového modelu je následné vybavení půdního bytu jen nekonečné posunování a hledání atypických nábytkových sestav.

Hledáme úložné prostory
Pokud ale již daný bytový návrh máme, můžeme pro něj využít různé slepé kouty dané zkosenými stěnami podkrovních místností. Pokud již počítáme s osazením prostoru konkrétním nábytkem, pak prostor pro něj vytvoříme již při stavbě stěn a příček. Může se stát, že úložný prostor najdeme i za nimi. Velmi často si proto majitelé podkrovních bytů nechávají zhotovit nábytek přesně na míru. Jedná se hlavně o vestavné skříně, zabudované doslova ode zdi ke zdi a od stropu až po podlahu. Výrobce nábytku musí vše zaměřit přímo v bytě, protože otevírání skříní nenabízí mnoho možností. Ideální je posuvný systém, u skříněk podél svislých stěn ho lze kombinovat s pantovým otevíráním.

Správný materiál může rozhodnout
Pokud začleníte do svého interiéru konstrukční prvky krovu, pak se vám sem z estetického hlediska hodí přírodní ušlechtilé dřevo nebo jeho imitace, lamino, lamely, proplétané pásky, dýhy a perforované povrchy. Na rozdíl od standardního interiéru byste měli podle architektů šetřit sklem a zrcadlovými plochami. Rozptylují totiž kužel světla dopadající ze střešních oken a často nepříjemně oslňují. Pokud jste bez nervů a v pohodě vše zvládli, tak si můžete vychutnat onu pomyslnou třešničku na dortu podkrovního bytu. A tím je zajímavé a netradiční prostorové řešení předsíní, chodeb, šaten a dalších místností pomocí různých dekorativních prvků.

Text: Jiří Kropylák
Foto: archiv autora

 

 

Napsat komentář