Na kvalitě vzduchu záleží

Během topné sezóny je vzduch ve většině místností, kde pobýváme, přesušený. Jeho relativní vlhkost se pohybuje pouze kolem dvaceti procent, což je hluboko pod hranicí optimální hodnoty.

Suchý vzduch totiž nejen u alergiků, ale i u jinak zdravých lidí vede k řadě zdravotních problémů, jako je dráždivý kašel a chronická rýma, zánět nosohltanu, časté onemocnění horních i dolních cest dýchacích nebo chronická bronchitida. Může i za podrážděnou pokožku, často popraskané rty, pálení očí a v neposlední řadě i za zvýšenou únavu. Při nedostatku vodní páry ve vzduchu se neúměrně vysušuje kromě sliznice také kůže, což často způsobuje zhoršení ekzému, kvůli zahuštěnějšímu sekretu v dýchacích cestách dochází mnohem častěji k výskytu infekcí a zhoršení průběhu astma. Nízká vlhkost vzduchu má na lidský organismus i nepřímý vliv prostřednictvím zvýšené prašnosti, vede navíc k poškozování dřevěného nábytku a podlah. Pomoc je přitom poměrně snadná, stačí používat zvlhčovač vzduchu. Současné přístroje jsou nejen účinné, ale zároveň také pěkně vypadají, takže se stanou i ozdobou interiéru. Některé z nich jsou kombinované s čističkou, která odstraní ze vzduchu nežádoucí částice v podobě prachu, cigaretového kouře, choroboplodných zárodků nebo alergenů. Ocení je však každý, kdo chce doma dýchat zdravější vzduch.

Ultrazvuk versus pára

Odborníci doporučují udržovat relativní vlhkost vzduchu v létě na úrovní 40 až 55 %, v zimním období pak 45 až 65 %. Čím je vzduch v místnosti teplejší, tím více vody je schopen pojmout, a jeho relativní vlhkost tak klesá. Aby se nám lépe dýchalo a v místnosti bylo zdravé prostředí, je tedy nutné vzduch uměle zvlhčovat. Zvlhčovače vzduchu lze rozdělit do dvou skupin, na ultrazvukové (neboli ultrasonické) a parní. Ultrazvukové zvlhčovače vytvářejí pomocí oscilátoru z vody malé kapičky o průměru asi 1-5 µm. Takzvanou mlžina se ventilačním systémem přístroje vyfukuje do okolního vzduchu, jehož vlhkost se prostřednictvím procesu odpařování zvyšuje. Ultrazvukové přístroje jsou ideální do obytných i komerčních interiérů. Parní zvlhčovače (se studeným nebo teplým odparem) fungují na principu vodní páry vznikající v tenké vrstvě na topném prvku. Zvlhčovače s teplým odparem obsahují topné těleso, ze kterého se po ponoření do vody uvolňuje pára. Ve zvláštní komoře spotřebiče se pak pára mísí se vzduchem a následně je ochlazována na optimální teplotu. Přístroje se studeným odparem potřebují k práci deskovité těleso, které je do sebe jako knot nasává vodu z nádržky. Pomocí ventilátoru se pak voda z tělesa odpařuje a v podobě studené páry se uvolňuje do vzduchu. Studená pára vzniká také pomocí rotujícího kotouče, který rozprašuje vodu na jemné kapky, jež jsou opět ventilátorem rozháněny do místnosti. Ultrazvukové zvlhčovače mají sice vyšší pořizovací náklady, jejich provoz je však mnohem levnější. Zatímco příkon parních modelů se pohybuje kolem 1000 W, u ultrazvukových je to jen zhruba 38 W.

Vodu ve zvlhčovači je kvůli možným bakteriím a choroboplodným zárodkům nutné měnit alespoň jednou za tři dny. Přístroj by měl být umístěn na zemi, ideálně mimo dosah oken a dveří tak, aby se kvůli většímu proudění vzduchu nesnižovala jeho účinnost.

Kvalita vzduchu záleží na mnoha faktorech. Jedním z nich je i vlhkost.

Diskové zvlhčovače pracují na principu rotace speciálních disků ve vodní lázni. Tímto způsobem je vzduch přirozeně zvlhčován, a zároveň promýván, čímž je eliminována část prachu. Celý systém je jednoduchý a nevyžaduje téměř žádnou pozornost, je závislý na okolní vlhkosti vzduchu – efektivně pracuje pouze při nízké vlhkosti.

Studené zvlhčovače pracují na jednoduchém principu přirozeného odpařování vzduchu. Suchý vzduch je nasáván přes zvlhčovací filtr, a tím získá potřebnou vlhkost. Celý systém je velice jednoduchý a nevyžaduje velkou údržbu.

Moderní zvlhčovače hlídají vlhkost v místnosti, pracovat začnou ve chvíli, kdy klesne pod nastavenou hodnotu. Vlhkost pohybující se v doporučených procentech je důležitá i pro zdravý spánek.

Při výběru čističky je podstatný vzduchový výkon (tedy jaký objem vzduchu je spotřebič schopný vyčistit), a s tím související doporučená velikost místnosti. Sledujte i přítomnost a počet filtrů či hlučnost spotřebiče, zvlášť pokud bude umístěn v místnosti, kde spíte.

Text: Maxim Beaver

Napsat komentář