Moderní klimatizace

Moderní klimatizace mají minimální hluk. Zde hraje už dávno svou roli vývoj, který umožnil vývoj tichých ložisek v motorech nebo počítačově optimalizovaných lopatek ventilátorů, které společně zajišťují minimální hluk při provozu i při nejvyšších chladicích výkonech.

I menší moderní klimatizace mají v sobě vestavěná infračervená čidla detekce osob a v případě, že v místnosti nikdo není, především z ekonomických důvodů dovedou snížit výkon klimatizace na potřebné minimum. Z hlediska hluku pak existuje na mnoha jednotkách režim spánek, který sníží otáčky ventilátoru a tím i beztak už nízký hluk klimatizace v místnosti. Tu pak vnímáte spíše jako pomocníka a ne jako nucený luxus za každou cenu. V zájmu každého je jistě spotřeba zařízení, které užívá ve svém bytě.

Spotřeba energie je nižší
A jistě je to i ekonomické hledisko, které velí, aby spotřeba byla co nejnižší. Při koupi jednotky se tedy orientujte především třídou energetické účinnosti, která vypovídá o tom, jak si daná klimatizace stojí v porovnání s průměrným výrobkem z konce roku 1993. Protože specifikaci energetických tříd výrobků najdete snadno například na internetu, uvedeme zde jen tolik, že u výrobku třídy A je spotřeba ve srovnání s výrobkem z roku 1993 na 42 procent hodnoty takového zastaralého přístroje. U tříd A+ nebo A++ je pro vaši kapsu index energetické účinnosti ještě výhodnější! 

Důležitý design
Ne nezanedbatelným subjektivním měřítkem při koupi klimatizace je i designové hledisko. To hraje v mnoha případech dost důležitou roli a mnoho budoucích uživatelů je schopno tolerovat zvýšenou spotřebu klimatizační jednotky tím, že má dokonalý a harmonický design, který se přizpůsobí místnosti, kde má být instalována. Tak například existují jednotky, které mají tvar i funkčnost držáku na obrázky (LG Electronics), šikovný design (Panasonic, Hitachi, Karma, Elektrolux, aj.). V případě spritových jednotek jsou externí jednotky přizpůsobeny montáži například pod krov nebo na půdu – prostě tam, kde nehyzdí venkovní vzhled objektu. Bývají i do jisté míry bezúdržbové díky použití speciálních ložisek i kvalitních materiálů na výrobu výměníků i agregátů samotných, takže vydrží pracovat dlouhou dobu. A to i bez vývinu zbytečného hluku – díky uložení agregátů do odhlučňovacích bloků, které absorbují hluk při běhu motorů. Obdobně je tomu i s vnitřními jednotkami.

Univerzální ovladač
Asi se setkáte i s problémem počtu přibývajících ovladačů – k ovladačům na televizi, video, DVD, tak přibývá další kus pro ovládání klimatizační jednotky nebo jednotek. V tento okamžik jen upozorníme na to, že existují vyspělá dálková univerzální ovládání, která umožňují oboustrannou komunikaci mezi nimi a klimatizací. Díky jim můžete mít jen jedno vládání pro celý váš byt – a s jeho pomocí nastavovat klimatizaci, ovládat přístroje a dokonce pomocí nich nastavovat třeba intenzitu světel. Mezi taková, která „to“ umějí, patří především výrobky firem Chameleón, Logitech, Marantz, Philips nebo specialisty na dálkové ovládání moderních inteligentních bytů, firmy Crestron.

text: Jiří Kropylák
foto: Archiv autora, Daikin, De Longi, LG Electronics, Panasonic

 

Napsat komentář