Mladí preferují pronájmy

Zlepšující se ekonomika a výhodné úroky hypoték jsou znovu vstřícné k pořizování nemovitostí jako investice do budoucna. Mnozí noví majitelé bytů je pak pronajímají, a tím zúročují své finance. Kdo má v současné době o pronájem největší zájem?

Každý druhý potencionální zájemce o pronájem bytu je bezdětný, ve věku mezi 21 a 26 lety. Většina z potenciálních nájemců hledá především dlouhodobější bydlení v horizontu až pěti let. Pronajatý byt pak nejčastěji sdílejí společně s další osobou, s níž participují na celkových nákladech na bydlení. Sama žije třetina nájemců. Jde především o studenty či čerstvé absolventy vysokých škol, kteří nastupují do svého prvního zaměstnání a chtějí se osamostatnit. S rostoucím věkem pak zájem o pronájem klesá – ve věku 27 – 32 let byt k pronajmutí hledá každý pátý člověk, v rozmezí 33 – 38 let je to už jen každý čtrnáctý.

Ceny meziročně trvale rostou

Za pronájmy nemovitostí se rok od roku platí více. Proto lidé, zejména pak ti mladší, kteří mají tendenci se osamostatnit, vyhledávají pronájem, jež následně sdílejí s dalšími osobami, ať už s partnerem, nebo kamarády či spolužáky. Měsíčně tak mohou průměrně ušetřit částku ve výši 4 950 až 7 000 korun.

Dlouhodobé smlouvy vedou

Zájem je především o dlouhodobější pronájem, čímž nájemci v podstatě vycházejí vstříc samotným pronajímatelům. Zatímco třetina potenciálních nájemců si plánuje bydlet v pronajatém bytě jeden až dva roky, další téměř třetina lidí setrvá na místě dva roky až pět let. O krátkodobý pronájem trvající do jednoho roku má zájem pouze každý sedmý člověk. Ke zkrácení sjednané doby pronájmu pak nájemci přistupují nejčastěji kvůli špatnému stavu pronajatého bytu, problémům se sousedy nebo v důsledku koupě vlastního bydlení.

Víte, s kým máte tu čest?

Je to s podivem, ale mnozí z obou stran obvykle ani nevědí, s kým vlastně sepisují nájemní smlouvu. Přitom právě kompletní informace o nájemci i pronajímateli mohou člověku pomoci vyvarovat se v budoucnu problémů v podobě zničeného majetku, nezaplaceného nájemného, exekuce či jiného nesolidního chování. Proto existují společnosti, které dokážou svým klientům nejen pronájem zprostředkovat, ale také z veřejně dostupných zdrojů budoucího nájemce či pronajímatele prověřit. Jedna z nich například v loňském roce zjistila, že 7 % prověřených osob bylo vedeno jako nesolventní, 14 % mělo už zkušenosti s exekucí a stejný počet, mělo hlášeno trvalý pobyt na městském úřadě.


Redakce: -ll-

Napsat komentář