Mít pohodlí i na zahradě

Život venku, na zahradě, klade vysoké ná roky na materiál a jeho zpracování. Zahradní nábytek musí být vhodně tvarovaný, nechat se sklopit a nebýt náročný na prostor. Také musí být kvalitní, s dlouhou životností a pečlivým zpracováním bez ostrých hran.

Jakmile se rozhodnete pro koupi zahradního nábytku, měli byste přihlížet k několika okolnostem. První z nich je místo, na kterém budete zahradní posezení pořádat. Jestliže máte velkou zahradu, jste ve své volbě mnohem svobodnější než je tomu v případě, že vlastníte malou terasu či balkon. Pro pohodlné sezení je totiž potřeba, aby byl kolem nábytku dostatek místa jednak pro vás samotné, a jednak pro ty, kteří budou chtít bez problémů projít.

Zahrada je exteriér
Češi chtějí nábytek, který je komfortní, dobře vypadá a jeho cena odpovídá kvalitě. A protože mají lidé čím dál méně času, nechtějí ho příliš strávit údržbou křesílek a stolů. Proto další okolnost, která by vás měla ovlivnit, je místo pro uskladnění. Jak jistě víte, existuje mnoho materiálů, ze kterých je zahradní nábytek vyráběn, ne všechny jsou však odolné větru či vodě. Proto pokud víte, že se každý den nebudete zabývat sklízením nábytku, či pokud nemáte dostatek místa pro uskladnění, pořiďte si takový typ, který je dostatečně odolný, aby vydržel nápory počasí bez újmy.

Nejlevnější plast
Plast je ve světě zahradního nábytku jedním z nejpoužívanějších materiálů, a to především díky své ceně. Poslední dobou se ale začíná prosazovat jeho modernější podoba zvaná Kettalux, která je úspěšně kombinována s jinými materiály, nejčastěji s odolnou hliníkovou konstrukcí. Výsledná podoba pak rozhodně nepůsobí dojmem plastového křesílka, které se po pár týdnech rozlomí. Díky velmi pokročilým technologiím ochrany je povrch Kettaluxu vybaven jemnou strukturou nanokrystalků, které zabraňují jakémukoli usazování nečistot hluboko do pórů materiálů. Každý, kdo měl tu „čest“ se seznámit s zčernalým povrchem často používané plastové židle, asi dobře ví, o čem je řeč. Tyto starosti díky výše popsané technologii odpadají. Nečistoty volně ležící na špičkách krystalků lehce spláchne déšť nebo sprška ze zahradní hadice.

Hliníkové nebe
Starší generaci stačí zavzpomínat na mladá léta, kdy byl velmi oblíbený lehký kempinkový nábytek s hliníkovou konstrukcí. Tento materiál má v oblasti venkovního nábytku velmi dlouhou tradici. Hliníkový nábytek se může lišit mnoha parametry, tím nejdůležitějším je síla použitého materiálu. U nejlevnějších modelů, kdy jde většinou o dovoz z asijských zemí, je často používán až nebezpečně tenký materiál, který dosahuje šíře stěny 0,8 mm. Rizikem těchto produktů je brzké narušení konstrukce a znehodnocení celého křesla. Kvalitnější výrobky disponují silou stěn 1,2 až 2 mm, což se samozřejmě projeví na výsledné ceně. Jedná se však již o velmi spolehlivý zahradní nábytek.

Úpravy hliníku
Hliník lze velmi elegantně opracovávat – na spojích nejsou žádné sváry, vše lze dohladka obrousit a následně vyleštit. Povrchová úprava se provádí stříkáním barvy, v mnoha případech doplněné o metalický lak. O hliníku je známo, že na dotek studí. Proto je často kombinován s hřejivými materiály v místech, kde dochází ke kontaktu těla s kovem, tedy na područkách a sedací části. Těmito materiály jsou nejčastěji dřevo, plast a speciální syntetické výplety v sedací části.

Pohodlný Ratan
V našich domácnostech je už delší dobu oblíbený Ratan. Způsobuje to jeho lehkost, pružnost, pevnost, vzdušné provedení, snadná údržba a mnoho dalších faktorů. Do zimní zahrady nebo na terasu je vhodný takzvaný pulut nebo také Natur, což je neloupaný ratan. Na volné prostranství však ratanový nábytek vhodný není, protože přílišné vlhko by u něj mohlo způsobit plíseň. Pořizovací cena je přijatelná, jestli ale chcete, aby vám dlouho vydržel hezký, umístěte jej do zastřešených částí domu. Pokud si přece jen přejete mít venkovní nábytek z ratanu, postavte jej na dlažbu či beton, aby z vlhké půdy nemohla voda postupovat dovnitř materiálu.

Tvrdý teak
Jedním z nejodolnějších materiálů je teak. Teakové dřevo je totiž hutné, tvrdé, těžké, mastné, odolné proti vlhkosti a plísni, teplu i zimě, prostě dokonalé pro výrobu venkovního nábytku. Také proto je jedním z mála, které můžou na zahradě zůstat po celý rok. Vlivem počasí se na něm postupně vytváří stříbřitá patina, která mu dodává nezaměnitelnou podobu, hodící se do zahrady. Jedinou nevýhodou je vysoká cena, která se však velmi brzy vrátí, jelikož údržba se redukuje pouze na to, že dvakrát ročně nábytek ošetříte teakovým olejem nebo ochranným nátěrem.

Ještě tvrdší
Novým trendem je materiál Rotimber. To je firmou Kettler speciálně zušlechtěná varianta akátu (Robini), který prochází náročným zušlechťujícím procesem. Rotimber je však tvrdší a odolnější vůči povětrnostním vlivům než jiná dřeva. Disponuje přirozenými Vlastnostmi vysoké odolnosti proti vlhkosti a poškození, které jsou navíc podpořeny speciálním procesem zušlechtění. I samotné teakové dřevo, které bylo doposud číslem jedna mezi dřevy pro venkovní použití, předčí Rotimber svými vynikajícími vlastnostmi.

Ocel
Dlouhou tradicí se může pochlubit zahradní nábytek vyrobený z ocelových profilů. Tento materiál má jednu důležitou vlastnost a tou je jeho neuvěřitelná pevnost a dlouhá životnost. Toto platí, pokud byl zvolen kvalitní výrobní proces, tzn. pevné sváry jednotlivých dílů a kvalitní povrchová úprava, která je jedním z nejdůležitějších prvků ocelového nábytku. Není totiž neobvyklé narazit na židli korodující již po první sezóně na zahrádce. Běžnou praxí u levného ocelového nábytku je nanášení práškové barvy elektrostatickou cestou. Značnou nevýhodou této úpravy je fakt, že barva je velmi křehká – netrvá dlouho a v nejvíce namáhaných místech se objeví první mikrotrhlinky, které jsou vstupní bránou pro vlhkost a tím i celkovou zkázu nábytku. Proces koroze se rychle a nenápadně rozšíří pod barvu, která se pak loupe ve velkých plátech. Naštěstí jsou dnes známy důkladnější postupy ochrany kovových částí, například ten s ochrannou známkou Thermosint.

Zachumlaný povrch
Jedná se o důmyslný systém více ochranných vrstev. Prvním krokem je takzvané fosfátování ocelového podkladu za vysokých teplot, které má za následek rovnoměrnou ochranu povrchu před korozí. V druhé fázi prochází takto ošetřené křeslo lakovací linkou, kdy je výsledkem naprosto hladký a přilnavý povrch pro závěrečnou fázi. V té se ocelová konstrukce ponoří do speciální práškové směsi, jež se skládá z polymerů a hliníkových částí. Následně stačí nános zapéct při vysoké teplotě, čímž se vytvoří vrstva 10x silnější než u práškové brvy. Ta je díky své polymerové podstatě pružná, a proto účinně předchází nebezpečným mikrotrhlinám. Navíc dojde-li k mechanickému poškození, koroze se díky vysoké přilnavosti nešíří dál pod povrchem. A že je kov studený a na slunci pálí? I tento problém Thermosint řeší.

Nerezová ocel
Nerezový nábytek patří do velmi luxusní kategorie, je však poměrně zajímavé, že v našich krajinách vzbuzuje u uživatelů minimální zájem. Jedná se spíše o záležitost malé skupiny lidí, kteří vyžadují špičkový minimalistický vzhled a dokáží ocenit vlastnosti nerezové oceli. Z názvu materiálu je totiž jasné, že s důsledky nepříznivého počasí si není potřeba dělat starosti. Nevýhodou nerezu je jeho chladnost na dotek, proto se vyskytuje v kombinaci se dřevem, především s teakem. V některých případech se používá na sedací část hi-tech materiál zvaný Alucobond, což je odolná syntetická látka s příměsí hliníkových částí. Tato kombinace je pak odolná v podstatě na věky.

text: Petr Kovář
foto: archiv firmy Kettler

 

Napsat komentář