Materiály na schodiště

Spojovací prvek mezi jednotlivými podlažími bytu, kanceláře či domu tvoří schody. Každé prostředí má svá specifika a ta se musí zohlednit i při výběru schodů. Jak vybrat správné schodiště? Na co se při výběru zaměřit a co neopomenout? Jaký materiál je zrovna trendy? Pár otázek, na které vám nyní nabízíme odpovědi.

Před vlastním nákupem se rozhodně vyplatí v klidu si rozmyslet jakou funkci bude schodiště plnit a zda povede do málo či často používané místnosti. Hlavní schodiště domu či bytu rozhodně nemůže být v nejmenší možné šířce 60 cm, ale řádně široké. Tak, aby se dvě či více osob bez problému vzájemně vyhnulo či nenastal problém při stěhování nábytku.

Sklo, ozdoby a prach
Při volbě materiálů mějme vždy na paměti praktičnost schodiště. Dnes módní skleněné nášlapy či zábradlí mnohdy nutí pečlivé hospodyně k udržování vysokého lesku – čili neustálé přelešťování. Ovšem ani sebevětší snaha po určité době nebude stačit. Každý materiál s postupem času podléhá mírnému opotřebení. S horší udržovatelností souvisí také přítomnost různých zdobných prvků, které v sobě shromažďují prach a nečistoty a nejsou právě ideální součástí schodiště.

Design nabízí i kombinace materiálů
Dnešní moderní design do oblasti schodů přinesl vzdušné konstrukce ze skla a nerezových materiálů. Sklo je používáno nejen na schodnice, ale i jako výplně schodišťového zábradlí. Mezi další žádané výplně zábradlí patří i ocelová lanka, která podtrhují vzdušnost a lehkost celé konstrukce. Výjimkou dnešního interiéru nejsou ani kombinace skla, dřeva a kamene.

Ať se neprohne
Schodiště, jako velmi namáhaný prvek interiéru musí také vykazovat odolnost proti opotřebení. Proto jednoznačnou volbou při výrobě schodnic, tedy nášlapných ploch schodů, je tvrdý a odolný materiál, který snadněji odolává mechanickému opotřebení a při jeho použití se vyvarujeme rýhám a vrypům na povrchu schodnice. „U masivních materiálů je naší jasnou volbou takzvané tvrdé dřevo – buk, dub, javor, jasan,“ radí odborníci ze společnosti SWN Moraavia.

Nepostradatelný lak
S tím podle nich souvisí i povrchová úprava schodnic. Nejčastější povrchovou úpravou interiérových schodů je lakování, které má opět vlastnosti podporující odolnost proti mechanickému opotřebení. U exteriérových schodů by samozřejmostí povrchové úpravy měla být antikorozní vrstva.

Pšt!
Při kotvení schodiště u stěny je důležité si všímat rezonance schodů, neboli jejich hlučnosti. Zvuk schodů by se neměl neúměrně ozývat a přenášet do sousedící místnosti. O tuto vlastnost by se měli zajímat například majitelé řadových rodinných domků, kteří nechtějí, aby jejich rodinný život sledovali sousedé v přímém přenosu.

text: Zdeněk Lodyha
foto: J.A.P. spol. s.r.o., SWN Moravia 

 

Napsat komentář