Masivní dřevo pro stavbu domu?

Dřevěné domy již dnes nikoho nepřekvapí. Staví se montované domy, které jsou během pár měsíců hotové a jejich hlavním stavebním kamenem jsou OSB desky, nebo jiný podobný dřevovláknitý a dřevotřískový materiál. Postavit ale dům ze skutečně masivních hranolů nebo klád? Co z toho pak vznikne? Přece dřevěné sruby.

Srubové stavby si člověk nejčastěji spojí spíše s chatami někde v horách. Mít ale dům postavený z čistě přírodního a obnovitelného materiálu, jakým je dřevo přináší své nevídané přednosti.

Konstrukce takových staveb je založena na vysušeném na čerstvém dřevě, které se do sebe pasuje principem pero-drážka. Samozřejmostí je také dokonalá tepelná izolace, která zajišťuje příjemné klima v průběhu celého roku. Tento způsob stavění už tak v žádném případě není určený pouze víkendovým srubovým chatám.

Každý snad dobře zná příznivé účinky, které má dřevo jako přírodní materiál na člověka, a to jak fyzicky, tak i psychicky. Tyto účinky se přenášejí také do již hotové stavby. Dřevěné sruby jsou tak více než vhodným typem obydlí pro osoby, které trpí dýchacími obtížemi, jako je astma nebo alergie. Dřevo totiž pohlcuje nežádoucí pachy, vypouští do okolí své zdravé silice a navíc výborným způsobem filtruje vzduch. Udržuje také optimální vzdušnou vlhkost. Dřevo samo o sobě již oplývá velmi dobrými tepelně izolačními vlastnostmi. Vnitřek domu se pak dále zatepluje a je pouze na vás, jestli pravé dřevo v interiéru přiznáte, nebo zvolíte jinou úpravu stěn, například klasickými omítkami nebo obložením.

Životnost srubových domů se navíc při správné údržbě a dodržení jednoduchých zásad pohybuje v řádech staletí. Bydlení v tomto přírodním materiálu tak přináší množství předností i pro moderního člověka zhýčkaného vymoženostmi současné doby.

 

Napsat komentář