Malování v moderních tónech

Barvy působí a ovlivňují naše chování a náladu, dokáží nás uvolnit, uklidnit nebo naopak mohou aktivovat, vzrušovat, probouzet emoce. Proto je výběr typu barvy, jejího charakteru a odstínu velmi důležitý. Chcete-li si při výzdobě interiéru užívat a fantazírovat, pak zapomeňte na tradiční způsoby maleb, jako jsou vápenné, křemičité, olejové, voskové a další… a dopřejte si raději moderní a snadno zpracovatelné materiály.
Na trhu dnes existuje celá řada nátěrů v široké paletě barev od té nejbělejší až po vskutku temné odstíny, které lze podle potřeby kombinovat s nejrůznějšími druhy dekorativních nástřiků, se strukturálními omítkami, štuky a stěrkovanými mramory a vytvářet dokonalé efekty.

Barevné pokoušení
U bílých odstínů sledujeme stupeň bělosti, vzhled povrchu (lesklý, matný, saténový) a krycí schopnost. Pokud se ale rozhodnete pro barevnější řešení interiéru a nemáte chuť vyhledávat barvy v dlouhých regálex, stačí zajít do některého ze specializovaných míchacích center a nechat si do bílé barvy natónovat jakýkoli barevný odstín z široké palety vzorníku. Stačí si jen přinést ukázku požadované barvy, např. ve formě kousku plastu, keramiky nebo papíru. Počítačový softwar vzorek vyhodnotí, na počkání vytvoří konkrétní recepturu a namíchá.

Zdobí i chrání
Při vybírání a kombinování vždy pamatujte na to, že stěny, tak jako každý jiný prvek v interiéru, plní svou praktickou a estetickou funkci – nejen ohraničují či jinak vymezují náš životní prostor, ale také se zásadně podílejí na vzhledu prostředí, ve kterém žijeme. Zvolené barvy zdi nejen zkrášlují, ale současně je chrání, zušlechťují a zkvalitňují. Záleží pouze na vašem osobním vkusu, v jakém stylu chcete mít interiér zařízen a jakou atmosféru zde potřebuje vytvořit.

Jak se vyznat v barvách
Výrobci většinu materiálů nabízejí jak v řadě profi, tak v řadě hobby, které se vlastně od sebe liší pouze velikostí balení. Práci s hobby výrobky výrobky zvládne velmi snadno i laik, i když se na pohled zdá, že se jedná o složité techniky malování a zdobení. Umožňují to především silikonové nátěry, které mají všestranné – univerzální využití. Hodí se na minerální podklady, ale i na překrytí starých silikátových a disperzních nátěrů. Mají dobrou přilnavost k podkladu, dobrou propustnost vodních par, nešpiní se a jsou dobře omyvatelné vodou. Povrch je jemně matný, podobný klasickým vápenným nátěrům. Podobnými vlastnostmi disponují i silikátové nátěry, které ale vyžadují dokonalé odstranění všech zbytků starých nátěrů.

Akryláty
Významnou skupinu tvoří akrylátové nátěry, které se dají tónovat do širšího barevného spektra. Mají velmi dobré krycí schopnosti a jsou především vhodné k přetírání šlechtěných omítek, nátěrů a jiných povrchů Dnešní moderní barvy jsou snadno připravitelné, rychleschnoucí, paropropustné, čímž napomáhají vytvoření příjemného mikroklimatu v domácím prostředí. Z hlediska funkčnosti se preferuje jejich snadná údržba, tj. omyvatelnost povrchu, vodovzdornost, odolnost vůči otěru a opotřebení.

Volte barvu, co vydrží
Proč také každé tři roky malovat, výhodnější je použít takovou barvu, která nejen něco vydrží, a navíc umožní znečištěná místa na zdi vyčistit – například okolo vypínačů, v dětském pokoji, kuchyni, na chodbách aj. K dostání jsou i typy nátěrů, které dokážou překrýt saze, opotřebované lišty, gumová těsnění a silikonový tmel a nebo barvy na tzv problematické stěny, například s protiplísňovými účinky, které jsou vhodné do prostor se zvýšenou vlhkostí.
(red)

Napsat komentář