Malé rozměrem, velké funkčností

Jsou to především drobné domácí spotřebiče, které nás provázejí každodenním životem. Podstatná je samozřejmě jejich funkčnost a uživatelská vstřícnost, dnes ovšem více než v dobách minulých záleží i na jejich vzhledu. Měl by korespondovat se zvoleným stylem bydlení a s ostatním vybavením interiéru.

Díky rozvoji průmyslového designu se tak i menší pomocníci mohou stát nejen ozdobou, ale také jednotícím prvkem obytného prostoru. Máme-li dál charakterizovat panující trendy, ani v tomto segmentu nelze přehlížet diktát energetické úspornosti, ať už z pohledu výroby nebo provozní náročnosti. Dalším nezpochybnitelným parametrem je rozhodně multifunkčnost. Tím, že se jeden přístroj umí postavit hned k několika různým činnostem, navíc šetří prostor. Příkladem mohou být třeba mixéry, které se dnes díky řadě různých nástavců a koncovek dovedou proměnit v odšťavňovač, mlýnek, struhadlo, pokročilé technologie umožňují dokonce i přidat funkci vaření. Chytré kávovary zvládnou různé typy nápojů, rychlovarné konvice si zase poradí s mnoha druhy čaje včetně ledového, umějí hlídat a držet správnou teplotu a připraví i svařené víno nebo cider. Zdokonalené roboty se s přehledem poperou se šleháním, mletím mouky či masa, mísením a hnětením těsta, mixováním, strouháním, plněním uzenin, protlačením strojového cukroví, ohříváním pokrmů, dokonce i s výrobou domácí zmrzliny, ledových krémů či mraženého jogurtu. Toustovače jsou zase schopny zastat i práci vaflovače či grilu, nemluvě o různých typech multifunkčních hrnců, hýřících mnoha programy pro opékání, dušení, vaření v páře, pod tlakem i k zapékání.

To všechno samozřejmě v uživatelsky přátelském módu a mnohdy s téměř profesionálními parametry, s důrazem na ergonomii a tvary tak, aby byly v souladu s materiály a povrchy ideálními pro pohodlné a bezpečné držení a nenáročnou údržbu. Prim tu přitom hrají především tvrzené plasty, kovy a především nerez ocel, jež kromě odolnosti a funkční stability dává spotřebičům rovněž sofistikovaný vzhled. Jejich design je promyšlený do té míry, aby v interiéru mohly sehrát i roli dekorativního doplňku. Stejně jako v celém segmentu, i u malých domácích pomocníků se výrobci snaží implantovat bezdrátové technologie, takže vybrané modely lze ovládat pomocí chytrého telefonu nebo tabletu, u mnohých z nich – například pokud jde o vysače – pak není problém naprogramovat automatické spuštění i přesný průběh veškerých prací, jež nepotřebují ani přímou pozornost a přítomnost uživatele.

ROBOTICKÝ VYSAVAČ Handy H-GO 300 HYDRO HGO320H 011 je určen pro čištění a mopování tvrdých podlah všech typů. Energii mu dává kvalitní lithiová baterie, zajišťující až 120 minut úklidu v pěti různých programech s možností plánování. Efektivitu jeho práce má na starost pokročilý navigační systém gyroskop, poskytující robotu přesné údaje, což usnadňuje zdolávání různých překážek v místnosti, úklid zdokonaluje a činí ho systematickým. Perfektní výsledky jsou i dílem dvojice bočních kartáčů, které všechny nečistoty z povrchu zametou ke hlavnímu středovému kartáči. Ten je poté vysaje do zásobníku o objemu 350 ml. Komplexnost použití rozšiřuje možnost vytírání, stačí vybavit robota mopem z mikrovlákna a zásobník o objemu 150 ml naplnit vodou. Veškeré prachové částice zachytí omyvatelný EPA filtr.

NOVÝ BEZDRÁTOVÝ tyčový vysavač Air Force Flex s inovativním designem je vybavený technologií, která přináší zcela novou úroveň výkonu využitelného na každém povrchu. Za vším stojí výkon o síle 180 airwattů, jenž umožňuje velice důkladný úklid, a nejvýkonnější lithium-iontová baterie, poskytující dlouhou provozní výdrž po dobu jedné hodiny a patnácti minut. Jednou z oceňovaných schopností je možnost dosáhnout s pomocí flexibilní tyčové násady s funkčním kloubem až pětkrát hlouběji pod nízký nábytek. Spolu s novou „off-road“ hubicí s integrovaným motorizovaným rotačním kartáčem se popere nejen s prachem, ale i většími nečistotami. Intenzitu vysávání lze vybírat ze tří možností: ECO (běžný výkon na všech typech povrchů), BOOST (zvýšený výkon), TURBO (mimořádný výkon). Díky filtraci, jejíž účinnost dosahuje 99,9 % prachu, jde o vhodnou volbu pro domácnosti s alergiky.

AKUMULÁTOROVÉ VYSAVAČE preferuje téměř třetina evropských domácností. Tomuto trendu vychází vstříc i nový model Triflex HX1, spotřebič 3 v 1 se špičkovým designem, maximální všestrannou flexibilitou a extrémní sací silou. Jeho základním prvkem je PowerUnit, tvořená motorovou jednotkou, zásobníkem na prach a baterií s výdrží až 60 minut. Jednotka, již lze umístit pod rukojeť, usnadní vysávání v nepřístupných místech pod nábytkem, po sejmutí elektrokartáče poslouží pro úklid látkových povrchů a přikrývek. PowerUnit se však uplatní i samostatně, například při úklidu automobilu. Vysavač lze pomocí přiloženého držáku připevnit na zeď, se změnou těžiště pak dokáže i samostatně stát ve svislé poloze.

BALENÍ ŠKOLNÍCH SVAČIN, ukládání a uchovávání potravin, jejich marinování, stejně jako vaření nejzdravějším stylem Sous Vide… Tam všude najde uplatnění vakuovací balička SVS 3010. Technologie pomáhá až pětkrát prodloužit trvanlivost, čerstvost a kvalitu surovin, se zachováním všech jejich nutričních hodnot a původního aroma. Zabraňuje vysušování i odvodňování potravin, chrání je před absorpcí nepříjemných pachů z lednice nebo mrazáku. Proces vakuování je dostupný ve dvou rychlostech, díky přídavné hadičce lze odsávat i jiné boxy, krabičky, lahve či dózy a je kompatibilní s různými druhy fólie. Snadno a intuitivně ovladatelný spotřebič drží pevně na místě díky protiskluzovým nožkám, přehřátí brání tepelná pojistka. Potraviny zatavené jednotným 2 mm silným a neprodyšným svarem lze v obalu ohřívat a rozmrazovat.

PARNÍ GENERÁTOR Renew 800 E8ST1-8EGM disponuje speciálními programy, které zajišťují správnou teplotu a úroveň napařování v závislosti na typu tkaniny. Žehlení usnadňuje spolehlivá patentovaná technologie PrecisionCare, přístroj díky zvláštnímu programu obnovuje voděodolnost oblečení. Žehlicí plocha RESILIUM™ Ski 264 je odolná proti poškrábání a zajišťuje plynulý pohyb po oděvech. Precizní efekt zvyšuje rovnoměrná distribuce páry. Odvápňovací box a sběrný kartáček na vodní kámen jsou perfektní kombinací, která dodává parnímu generátoru vyšší účinnost.

NA ČIŠTĚNÍ SKVRN, jichž se nelze zbavit běžným praním, je určeno ultrazvukové pero AEG E4WMSTPN1. Ať u jde o rozlitou kávu, inkoust nebo čokoládu, speciální technologie dokáže výrazně zefektivnit klasický prací cyklus tím, že na zašpiněné místo vysílá drobné vibrace a přes jednotlivá vlákna se dostane až do nitra oděvu. Postupně tak uvolní jednotlivé částice skvrn, které pak jdou lépe odstranit. Aplikuje se před vložením do pračky.

VŠESTRANNÝ POMOCNÍK IXEO Power (QT2020) s integrovaným napařovačem oděvů je určen pro všechny typy oblečení. Praktický spotřebič 3v1 disponuje inteligentní polohovací deskou Smart Board, umožňující vertikální napařování a horizontální žehlení, 30° pozice je zase vstřícná k odstranění drobných záhybů. Inovativní vysokotlaká technologie (až 5,8 barů oproti běžným 5 barům) produkuje mimořádné množství páry, jež díky intenzivní síle zahubí až 99,9 % bakterií, odstraní zápach a prádlo osvěží. Poradí si s jemnějšími i hrubšími materiály, s pomocí chytré ochrany Smart Protect lze prádlo z menší vzdálenosti napařit a ručně uhladit. Nejen zásobník s obsahem 1,1 litru, ale i základnu lze pohodlně vyjmout a přenášet, tedy použít rovněž pro osvěžení záclon či napařování pohovky.

Text Alena Müllerová foto archivy firem

Napsat komentář