Léto na hypotečním trhu se hemžilo výhodnými nabídkami

V letních měsících většina pracovních a podnikatelských aktivit zpomaluje nebo ustává. Na druhou stranu se spousta lidí snaží vyřídit věci, na které nezbývá během ostatních měsíců čas. A je dost těch, kteří si při svých prázdninových toulkách hledají nové bydlení, rekreační chatu či chalupu nebo pěkný pozemek. Volné dny a pěkné počasí lze také využít k rekonstrukci stávající nemovitosti.


 

Situace na hypotéčním trhu v letních měsících
Pro nákup nemovitostí byla příznivá i situace na hypotéčním trhu, neboť průměrná úroková sazba hypoték pokračovala v dalším poklesu. V červenci dosáhla úrovně 2,72 procenta a dostala se tak opět na rekordně nízkou hodnotu. Banky se snažily přitáhnout nové klienty různými akčními nabídkami a slevami a díky tomu bylo uzavřeno 8352 nových hypotéčních smluv. (Hypoteční banka například vyhlásila poplatkové prázdniny a osvobodila své hlavní produkty od poplatku za uzavření smlouvy). Počet refinancovaných hypoték klesá, této možnosti využila v prvním pololetí jen třetina klientů, kterým končilo fixační období. Banky si totiž uvědomují, že levnější je udržet si současného klienta než získat nového. To znamená, že klienti mohou se svými bankami vyjednávat nové podmínky na další období.

Podzimní změny
Zájemci o hypotéční úvěr by měli vědět, že nízké úroky ještě nějakou dobu zřejmě vydrží, ale akční nabídky brzy skončí. Za úvěr na bydlení ve výši 2 mil. Kč je možné stále splácet pod 10 000 Kč (platí pro splatnost 30 let, fixaci 3 roky při splnění specifických podmínek) měsíčně, tedy zhruba o 1000 Kč méně, než tomu bylo u hypoték uzavřených před rokem. Klesají úroky i u nejpřísněji nastavených hypoték (u 100 % úvěrů a u hypoték bez dokládání příjmů). Podle odborníků na bankovní a realitní trh by však zájemci o nové bydlení neměli dlouho váhat, protože období levných hypoték a rozumných cen nemovitostí brzy skončí.

Autorka: Alena Vorlíčková
Zdroj fotografií: Pixmac.cz

Napsat komentář