LED jako nástroj designerů

Moderní technologie se nevyhýbají ani osvětlovací technice. Světelné zdroje, nahrazující klasické Edisonovy žárovky, přináší daleko více kreativních a designových možností, než na které jsme byli doposud zvyklí. Všechno má ale svá pro a proti. Pojďme se na ně podívat.

Nové světelné zdroje jsou drahé
Ano i ne. Nové světelné zdroje, mezi které řadíme především kompaktní a lineární zářivky a LED zdroje, jsou při první investici skutečně dražší než klasické žárovky. V případě LED zdrojů i celkem výrazně. Vtip spočívá v tom, že úsporu nám každý takovýto zdroj přinese v průběhu jeho životnosti. Ta dosahuje u LED světelných zdrojů až 30násobku klasické žárovky. Navíc příkon potřebný k jejich provozu bývá až o 80 % nižší. Je to, jako byste si koupili dražší automobil, který bude jezdit s minimální spotřebou a bez nutnosti jakýchkoliv servisních úkonů. LED světelné zdroje jsou tedy drahé, ale během svého používání ušetří mnohonásobně více, než sami stojí. Proto se vyplatí.

Výhody LEDek?
LED neboli světlo emitující diody (Light Emitting Diode) procházejí rychlým vývojem. Během velmi krátké doby se vypracovaly z orientačního a dekorativního osvětlení na plnohodnotný zdroj světla. Tyto miniaturní mikročipy přetvářejí elektrický proud přímo na světlo, které vzniká pohybem elektronů v materiálu polovodiče. V současné době se na trhu objevují LED světelné zdroje s parametry a tvary, které tvoří plnohodnotnou náhradu 75W žárovek (světelný tok přes 1000 lumenů). Mezi hlavní výhody LED zdrojů patří nízká spotřeba energie, malé rozměry, vysoká optická účinnost, extrémně dlouhá životnost (okolo 30 000 hodin), odolnost vůči vnějším vlivům a dostupnost v různých barvách. LED zdroje nevyzařují UV záření, hodí se proto také pro osvětlení obrazů, rostlin, fasád, výstavních sálů a muzejních exponátů, které mohou být citlivé na působení světelného záření.

Úspora na prvním místě
Tendence zvyšování energetické účinnosti a snižování spotřeby elektrické energie umožňuje při celkově nižší spotřebě elektřiny navýšit počet světelných zdrojů v domácnostech. Dnešní trendy interiérového osvětlování se tímto směrem ubírají. V místnostech je instalováno více světelných zdrojů s nižším příkonem, a to v místech, kde jsou nejvíce potřeba. Pokud jednu klasickou 60W žárovku nahradíme LED světelným zdrojem Parathom Pro Classic A s příkonem 12 W, zcela jednoduchým počtem se dobereme k tomu, že místo jedné žárovky můžeme mít pět stejně výkonných LED zdrojů. Nízká spotřeba energie a dlouhá životnost způsobuje, že jejich používání je velmi hospodárné. Přesto bychom pro domácí použití neměli při zvyšování počtu světelných zdrojů ignorovat jejich celkovou energetickou náročnost. Sebekrásněji nasvícený interiér totiž bude hezký pouze do té doby, než se podíváte na účet za elektrickou energii. Krása by proto měla jít ruku v ruce s funkčností. V době úspor, ekologie a šetrného přístupu k přírodě by bylo bezhlavé navyšování počtu světelných zdrojů nelogické. Plošné osvětlení se tak zdánlivě dostává do ústraní, ale jeho funkce je a bude i nadále zcela nenahraditelná.

Úspora místa na druhém místě
Dalším faktorem ovlivňujícím využití nových technologií v osvětlování jsou rozměry. V dnešní době se sice vyrábějí LED světelné diody již ve tvaru většiny klasických reflektorových žárovek, a to s paticemi E14, E27, GU10 nebo GU5.3. Z důvodu omezených prostorových možností je nelze použít pro nasvícení polic, nik a vitrín. Samotné LED čipy jsou přitom doslova miniaturní a zabírají sotva pár milimetrů. Proto se začínají implementovat do hotových svítidel. Lépe řečeno, LED světelný zdroj se stává současně i svítidlem, bez nutnosti výměny světelného zdroje po celou dobu jeho životnosti. Tato miniaturní svítidla (LED Disc, LED Cone, Tresol) už není problém vtěsnat například pod poličku s knihami, do soklu kuchyňské linky nebo schovat na hranu zrcadla. Jejich využití je stejně snadné jako jejich uplatnění pro zajímavé světelné efekty, pokrokové designerské návrhy nebo moderní světelná řešení.

Není barva jako barva
LED jsou klasickým světelným zdrojům v mnoha směrech nadřazeny a lze je využívat rozmanitým způsobem. Imponují mimo jiné širokou škálou barev a jejich vynikající sytostí. Samozřejmostí je možnost jejich stmívání nebo dálkového ovládání Jako ideální příklad použití můžeme jmenovat ohebné OSRAM LEDs DECOFLEX pásky s dynamickými barvami v modelu RGB. Jejich barevnými světelnými akcenty (nemohou se použít jako hlavní zdroj světla) lze náladově osvětlit jakýkoliv prostor v obývací stěně, knihovně nebo za televizí. Pomocí dálkového ovládání je můžeme pohodlně regulovat a měnit tak aktuální typ a intenzitu barvy nebo spouštět barevné světelné scény.

Nekonečný život
S trochou nadsázky lze LED světelné zdroje označit za dlouhověké. Klasická žárovka má průměrnou životnost okolo 1000 hodin. LED zdroje okolo třicetinásobku této hodnoty. Při průměrném denním svícení světelného zdroje 2,7 hodiny za den se dostáváme k jednomu roku u žárovky a 30 letům u LED zdroje. Tento parametr tak přináší další úspory z pohledu investice do světelného zdroje (žárovku byste museli 30x obnovit, čímž by se reálný náklad na pořízení tohoto světelného zdroje mnohonásobně zvýšil). Především je ale klíčový z pohledu složitějších a mnohdy těžko přístupných instalací. Nebylo by totiž příliš praktické, aby se po krátkých intervalech měnila celá svítidla nebo rovnou celé instalace. Tento problém u LED zdrojů odpadá minimálně po dobu jedné až dvou generací (20-30 let). Designerské návrhy se s použitím LED technologií stávají vskutku pokrokové a nadčasové. A navíc, vzhledem k širokým možnostem aplikace, jednoduché instalaci a malé energetické náročnosti LED zdrojů, se designérem může stát kdokoliv z nás.

foto: Osram

Napsat komentář