Láska ke kovu a nábytková fantazie

Po pár letech kariéry novinářky, jsem začala rodit deti a moje profese se stala neslučitelnou se způsobem života matky tří dětí. Proto jsem si vymyslela tvůrčí náhradu. Začala jsem navrhovat kovový a kovaný nábytek.

Někomu to přijde jako velký skok, ale představivost, fantazie a intuice jsou společné oběma činnostem. Začalo to nevinně, návrhem vlastní kované postele. Sehnala jsem kováře, kteří to podle mého návrhu vyrobili, a po několika měsících jsem se začala navrhováním a výrobou kovaného nábytku živit.

Kov není ani studený
Nemám ráda,když mi někdo řekne, že“ kov je přeci takový chladný“. Ano, na omak je opravdu studený, ale to je tak všechno. Kov umí nesmírně zateplit interiér. Je to jen o správném výběru a způsobu provedení toho kterého kusu nábytku. Stačí třeba kovaná židle, nebo kovaný lustr, nebo svícen.. ručne patinovaný nebo jen zavoskovaný včelým voskem. Černý kov je nespravedlivě směrován do stylových domu a bytu.

Umožnit nemožné
Český majitel bytu či domu je málokdy svolný k experimentům. Jeho interiér odráží momentální trendy zveřejňované v inzerátech časopisů o bydlení. Černý kov se v nich nevyskytuje. Je to škoda. Můj vztah k černému kovu je vztahem trvalé úcty a lásky. Baví mě si s ním hrát a jsem ráda za každého spřízněného klienta, který je ochotný si hrát se mnou. V této chvíli mohu klientům nabídnout šest základních barev povrchové úpravy – měděná, bronzová, černá, zelená, stříbrná patina a šedá grafitová barva pro vnější úpravu. Stejně tak je ale možné na každý kus nábytku dát práškovou barvu.

Trochu zkušenosti
Už sedmý rok spolupracuji s jednou kovářskou a zámečnickou dílnou, kameníkem, truhlářem, restaurátorskou dílnou, dekoratérským studiem a architektem. Pokud to interiér a klient umožní, snažím se kombinovat kov s kamenem, sklem, dřevem. Vymyslela jsem jednoduchý způsob okování sklěnené neopracované hroudy, kterou jsem nakoupila ve sklárně jako odpad z pece. Tento nápad jsem použila v zábradlí, v nohách stolu, ve svícnu. Pískovcové kameny s ručně vytesanou spirálou jsem umístila do sloupku zábradlí v jednom rodinném domě za Prahou a v Bratislavě. Zelený mramor jsem navrhla vložit do kované koule, která tvorí zakončení sloupku zábradlí.

Čínský kov
To vše lze udělat a kupodivu nestojí to miliony. Ale není to ani zadarmo, tak jako pseudokovářské výrobky z Číny. Jejich cena odpovídá kvalite. Stejně jako čínské tenisky a trička, životnost takových výrobků je velmi omezená. Za ta léta jsem prochodila spoustu výstav a obchodu s nábytkem. A tak se celkem přirozene moje práce posunula k radám, jak vyrešit celý interiér. Od barevnosti maleb na stěně, přes sedací soupravu a svítidla, až po koberec na zemi. Takže kromě návrhu kovového nábytku dnes klientům radím s vybavením celého interiéru. Baví mě to a mám radost z každé zrealizované zakázky.

Text: Ing. Katerina Hrochová
Allinea – linea vašeho domova www.allinea.cz 

Napsat komentář