Ladíme koupelnovou fantazii

Zařídit si koupelnu podle svých představ je dnes mnohem jednodušší než dříve. V obchodech si můžete vybrat z velkého množství nabízeného zboží. Zařízení koupelen se prodávají v mnoha nejrůznějších tvarových, velikostních a barevných provedeních.
Koupelnový nábytek dnes patří k samozřejmému a nezbytnému vybavení každé moderní koupelny. Na jeho výrobu se specializuje několik firem. V prodejnách dnes již najdete tohoto druhu zboží dostatečné množství v mnoha provedeních a z různých materiálů. Koupelnový nábytek se rozděluje na nábytek samostatně stojící a na nábytek, jenž je součástí zařizovacích předmětů.

Velký výběr
Samostatně stojící koupelnový nábytek se vyrábí mnoho let a můžete si vybrat z mnoha druhů, velikostí i barevného provedení. Můžete jej koupit jako samostatnou část nebo současně se zrcadlem nebo osvětlením. Nábytek se jako součást zařizovacích předmětů vyrábí nejvíce k umyvadlům. Běžně je součástí umyvadel odkládací deska, ale můžete si vybrat také z různých skříněk nebo poliček. Druhy, počet a rozměry koupelnového nábytku se volí ve vztahu k velikosti koupelny a počtu zařizovacích předmětů v ní umístěných. Nábytkem se vybavuje hotová koupelna, tedy s osazenými zařizovacími předměty, nalepenými obkladačkami a položenou dlažbou. Nábytek se vyrábí ve stejné barvě, jakou mají zařizovací předměty. Případně také v barvě neutrální, která se hodí k běžným barvám jednotlivých zařízení koupelny. Někteří výrobci dodávají nábytek jako sestavu se zařizovacím předmětem. Běžným příkladem jsou skříňky nebo odkládací prostor pod umyvadlem.

Vše má svou funkci
Při výběru nábytku je třeba předem promyslet využití celého prostoru koupelny pro umístění a zabudování nábytku. Skříňky pod umyvadlem na obrázku pojmou velké množství předmětů, ale zamezují blízkému přístupu k zrcadlu. Koupelnový nábytek nesmí být překážkou bezpečného provozu koupelny. Nábytek se vyrábí jako otevřený nebo uzavřený. V nábytku mohou být zabudována světla pro osvětlení prostoru u zrcadla nebo na něm mohou být připevněna zrcadla. Poličky slouží k ukládání většího množství ručníků, prádla a kosmetických přípravků. Mají však několik nevýhod – může se do nich při větrání prášit, překážejí při vytírání podlahy a nemůže se s nimi hýbat, protože mají pevně instalováno elektrické osvětlení. Zavěšená skříňka znemožňuje vnikání prachu dovnitř a naopak umožňuje vytírání podlahy po celé ploše. Zrcadlo umožňuje zhlédnutí celého těla a tím také pohodlnou kontrolu čistoty celého těla. Uzavřené skříňky se vyrábějí rovněž prosklené, takže je vidět jejich obsah.

Řekni mi zrcadlo
U zrcadel si můžete vybrat z výrobků našich výrobců, ale daleko větší sortiment zboží se k nám dováží z Německa. Zrcadel se vyrábí velké množství různých druhů a rozdělují se podle několika hledisek. Velikost, počet, tvar a druh zrcadel, které si dáte do koupelny, závisí hlavně na jejich velikosti a možnosti umístění zrcadla. Nejčastějším řešením v menších koupelnách jsou zrcadlové skříňky, které poskytují zároveň i úložný prostor. Pro velké koupelny mohou být zajímavým řešením celé zrcadlové stěny. Velká nebo malá koupelna, do každé se hodí malá zrcadla. Jsou přenosná a můžete je používat jako doplněk. Například, když se na sebe potřebujete podívat zezadu. K tomu použijte malé zrcátko, které držíte v ruce a podle potřeby jej natáčíte, a nepohyblivé středně velké nebo velké zrcadlo. Malá zrcátka se vyrábí také jako zvětšovací. Z jedné strany vidíte obraz v zrcátku ve skutečné velikosti a z druhé je zrcátko zvětšovací. Zrcátko si podle potřeby můžete i s objímkou vytáhnout ze skříňky ven.

Samostatná nebo připevněná
Ve vztahu ke koupelnovému nábytku se dělí zrcadla na samostatná nebo připevněná ke skříňkám nad umyvadlem či k samostatným skříňkám v koupelnovém nábytku. Ve větších koupelnách používejte obojí současně. Podle počtu dílů, ze kterých se zrcadlové sestavy skládají, mohou být zrcadla jednodílná z jednoho většího kusu, dvojdílná, trojdílná a více dílná. Trojdílná a vícedílná zrcadla jsou často osazena na otočných závěsech. Prostřední díl je pevný a boční díly můžete natáčet do potřebné polohy. Dále se rozlišují zrcadla světelná, krystalová a kosmetická. Světelná přispívají ke zvětšení intenzity světla v koupelně a v jejich blízkosti je umístěno jedno nebo několik světel. Krystalová se vyrábějí speciální technologií, jsou velmi kvalitní a trvanlivá. Mohou být používána pro všechny způsoby využití. Kosmetická zrcadla vám, již podle názvu, nejlépe poslouží při holení, vytrhávání chloupků a dalších kosmetických úkonech. Umístěte je jako druhá vedle velkých koupelnových zrcadel. Již z výroby jsou vybavena osvětlením a zásuvkou pro připojení na napětí 230 V.

Luxus v ornamentu
Z geometrických tvarů koupelnových zrcadel si určitě do koupelny některé vyberete, vyrábí se jich velké množství. K běžným tvarům patří čtverec, obdélník, kruh, půlkruh, elipsa a pětiúhelník. Někteří výrobci zrcadel vyrábějí všechny tyto tvary v sériové výrobě. Méně obvyklé jsou nejrůznější kombinace běžných tvarů s uřezanými nebo zaoblenými rohy. Pokud si nevyberete z nabídky v obchodech, nechte si vyrobit zrcadlo potřebné velikosti a tvaru na zakázku. Zrcadlo umístěte nad každé umyvadlo, odpadnou pak dohady, kdo bude kde stát. V případě používání dvojumyvadla nebo dvou samostatných umyvadel vedle sebe můžete instalovat bud‘ dvě zrcadla nebo jedno dlouhé zrcadlo. Pokud se rozhodnete pro luxusní zrcadlo s prolisovanými ornamenty či vzory, osaďte jej do ozdobného rámu (viz předcházející obrázek). Přispějete tím ke zvětšení komfortu koupelny.

Text: Martin Kubát Foto: Villeroy Boch

 

Napsat komentář