Kvalitní povlečení zárukou krásných snů

O kvalitě povlečení rozhoduje řada faktorů – důležitý je nejenom vzhled a materiál, ze kterého je daný produkt vyrobený, ale i jeho životnost a konfekční zpracování.

Co se materiálu týče, za velmi příjemné je považováno klasické damaškové povlečení vyrobené ze stoprocentní mercerované bavlny, dále lůžkoviny z přírodního lnu nebo čistého hedvábí. Vhodné jsou i směsi bavlny a lnu, naopak povlečení s obsahem viskózy se k těm kvalitním rozhodně neřadí.

Pohodlná bavlna

Na syntetické náhražky a různé mikroplyše radši hned zapomeňte. Bavlna je bavlna a nic ji nenahradí. Povlečení ušité z perfektní čisté bavlny poznáte už na dotek – je příjemné, hebké a když se jím přikryjete, nemáte pocit, že byste se koupali ve vlastním potu. Bavlna na rozdíl od umělých vláken vlhkost spolehlivě absorbuje a stále zůstává prodyšná. Vliv na vlastnosti bavlněného povlečení má způsob zpracování vláken a tkaní nebo v případě žerzeje (úpletu) pletení. Látka může být jemná, hladká a chladivá jako satén anebo mechově měkká a hřejivá s vlasem v případě flanelu. Nezanedbatelnou výhodou bavlny je cena, která zůstává přijatelná i u výrobků vyšší jakosti.

Elegantní satén

Není satén jako satén. Vzpomínáte si ještě na saténové povlečení, které se lepí na tělo, elektrizuje a po pár praních je plné žmolků? To je utkané především z umělého vlákna. S pravým saténovým povlečením vyrobeným z prvotřídní bavlny má společný snad jen název. A jak je při nákupu rozeznat? Hlavním vodítkem je složení materiálu. Kvalitní satén je utkaný z čisté, nejlépe egyptské bavlny. Dobrým vodítkem je i symbol týkající se praní. Doporučená teplota 40 °C značí, že je materiál háklivý na zacházení. Roztoče přitom zničíte až při praní na 60 °C, čemuž jsou saténová povlečení z bavlny přizpůsobená. Kvalitní bavlněný satén je také odolný proti zatrhávání i drápkům vašich zvířecích mazlíčků a i za dvacet let bude vypadat stejně, jako byste si jej právě přinesli z obchodu.

Sexy hedvábí

Pravé přírodní hedvábí se většinou vyrábí z výměšků housenky bource morušového (nočního motýla). Ty se po ztuhnutí mění v tenká vlákna, ze kterých si motýl vytváří kuklu. Jejím rozvinutím vznikne dlouhé tenoučké hedvábné vlákno. Látka z něj utkaná má přirozenou termoregulační schopnost – v teple ochlazuje, v zimě naopak ohřívá. Dobré izolační vlastnosti morušového hedvábí dokonce zabraňují vzniku elektrostatického náboje.

Hedvábné vlákno je vnímáno jako uklidňující a má skvělou samočisticí schopnost, takže pro lůžkoviny je jako stvořené. Díky těmto svým vlastnostem se hodí i pro osoby trpící astmatem, pro něž mohou být některé jiné látky zcela nevhodné. Hedvábí má také antibakteriální a antifungální účinky, a tím zabraňuje tvorbě pupínků a nečistot na pokožce, dokonce do jisté míry i mírní tělesný pach při nadměrném pocení. A čím víc je hedvábí přívětivé k vám, tím méně oblíbené je u roztočů a molů.

Díky jemné textuře přírodního vlákna a hladkému povrchu je tření mezi látkou a pokožkou opravdu minimální a dotek je nepopsatelně příjemný. Tento kvalitní a luxusní materiál si zasluhuje opravdu výjimečný přístup, takže u hedvábných lůžkovin si můžete být jistí jejich precizním zpracováním a jedinečným vzhledem.

Přirozený len

Těžko najdeme vhodnější materiál pro lůžkoviny. Lněná látka působí na omak chladivě a je příjemně hladká. Sice se snadno mačká, což jí však neubírá na půvabu. Len dobře absorbuje vlhkost, proto se z něj kromě lůžkovin šijí také utěrky, ručníky či jídelní textil.

Jde o je pevný, odolný materiál a výrobky z něj vydrží dlouho v takřka nezměněné kvalitě. Dalšími jeho velmi ceněnými vlastnostmi jsou schopnost dobře odvádět teplo i vlhkost, dále dobrá prodyšnost a jako bonus navíc je hypoalergenní.

V době, kdy svoji pozornost zaměřujeme i na odpovědnost vůči životnímu prostředí, není pominutelný ani fakt, že na zpracování lnu se používá mnohem méně vody a chemikálií než třeba u bavlny.

Jako vše, i len má však své nevýhody. Tou první je vysoká mačkavost, která ale není vždy na škodu – proto tento materiál neodmyslitelně patří k ležérně elegantnímu stylu. Při delším používání ale mají lněná vlákna tendenci narušit se na místech opakovaných ostrých přehybů, textilie by se tedy pokud možno neměly ždímat a v případě nutnosti jen velmi opatrně.

Jak poznat kvalitu

Už na první pohled i dotek dokážeme odhadnout, jak kvalitní povlečení zrovna držíme v ruce. Jednoduché pravidlo říká: Čím hustěji je látka tkaná, tím kvalitnější pravděpodobně bude. Hustota, tedy kvalita se dá vyjádřit i čísly, která by měla být vyznačena na obalu výrobku. Co to znamená? Jde o počet nití v osnově a útku spočítaný na jeden centimetr čtvereční. Takže, logicky, čím vyšší číslo, tím lepší kvalita.

Ale nenechte se oklamat gramáží. Silné vlákno ještě nezaručí kvalitu, je to spíš naopak. Pokud se vám tedy do ruky dostane povlečení s vysokou gramáží, ale ušité z tkaniny tak řídké, že je skrze ni vidět, hned ho zase odložte. Nenechte se zlákat ani nízkou cenou. Za málo peněz obvykle dostanete tak nízkou kvalitu, že spokojeni určitě nebudete. Po několikerém vyprání se takové povlečení pravděpodobně srazí a prošoupe.

Jak často měnit povlečení

Péče o lůžkoviny sice není žádná věda, ale přesto má svá pravidla, která se ovšem často porušují. Hlavním prohřeškem, kterým škodíme sobě i povlečení, je frekvence výměny prádla. V českých domácnostech se povlečení obvykle mění zhruba jednou měsíčně, a přitom jsou právě lůžkoviny skutečným rájem bakterií, roztočů, plísní a dalších mikroorganismů. Pokud je pravidelně neperete, hemží se v nich skoro třistakrát více bakterií než na psí hračce, a na tu byste si třeba na obličej určitě dobrovolně nepoložili.

Během spánku se nám z těla otírají miliony odumřelých kožních buněk, zároveň vyprodukujeme až litr potu. A to všechno ulpí na povlacích a přejde do peřin či matrací. Teplo a vlhko v posteli se stává ideálním prostředím pro množení bakterií, odumřelou kůží se živí prachoví roztoči. Určitě byste si nepřáli vidět měsíc používané povlečení pod mikroskopem.

Výskytu bakterií v posteli se úplně zabránit nedá, jejich nadměrnému množení však můžeme zabránit pravidelnou výměnou lůžkovin. Odborníci doporučují měnit povlečení i prostěradlo nejlépe každý týden, maximálně jednou za čtrnáct dní. A nejméně dvakrát ročně by pak na vyčištění měla putovat i matrace, na které spíte.

Mikroorganismům hodně ztížíte množení také správným výběrem látky, ze které jsou lůžkoviny ušité. Jednoznačně nejlepší jsou přírodní materiály, především bavlna a len, jež vynikají skvělými termoregulačními vlastnostmi, navíc se mohou prát při vysoké teplotě. Syntetické materiály se nedají vyvařovat, a proto nikdy nemáte jistotu, že všechno živé, co se usadilo mezi vlákny, zlikvidujete.

Čisté lůžko

Vyvarujte se také odkládání věcí a denního ošacení na postel. Hotovým neštěstím pro povlečení jsou tašky a batohy, na které se venku nachytá spousta nečistot. Jestliže se v ložnici převlékáte a máte ve zvyku věci odkládat na postel, pořiďte si na ni praktický přehoz.

Čistou postel si déle udržíte i tehdy, když v ní usínáte sami. Ne že bychom doporučovali, abyste z ní vykázali partnera, ale nezvěte si tam své zvířecí miláčky. Chráníte tak nejen sebe před bakteriemi a dalšími mikroorganismy z jejich srsti i organismu, ale také je – před bakteriemi lidskými.

Text: Jana Šulcová, foto: archivy firem

Napsat komentář