Kupujte byt s rozvahou

Pokud jste si vaše bytové potřeby nevyřešili přestavbou či modernizací, pak se asi budete muset pustit do hledání nové nemovitosti. Měli byste především pečlivě zvážit, jestli chcete investovat raději do bytu nebo rodinného domu. A hlavně postupovat opatrně.

Většina odborníků se shoduje na tom, že nemovitost by se měla vybírat zejména podle parametrů, které nemůžete v budoucnu nijak ovlivnit. Zlatem se tedy vyvažují především kvalitní lokality s hezkým okolím, dobrou dopravní dostupností a dostatečnou občanskou a sociální vybaveností. Okolí by mělo být rozhodujícím faktorem také u jinak krásných a levných bytů.

Bydlení pro zlost
Nevěřte, že se vám bude líbit luxusní bydlení s výhledem na frekventovanou silnici nebo železniční trať. Důležité je proto důkladně si okolí nemovitosti prohlédnout a seznámit se s územním plánem a chystanými stavbami ve vybrané oblasti. Dálniční obchvaty či nové automobilky dokáží udělat i z panenské krajiny, hlučnou, prašnou poušť. Z původně ideálního bydlení se pak stává noční můra. V podobných případech se spíše vyplatí slevit z nároků na vnitřní vybavení a koupit třeba byt v ne zcela ideálním stavu, zato v hezkém a dobře dostupném prostředí. Rekonstrukce totiž dokáže udělat hotové zázraky, zatímco továrnu, skládku, nebo rušnou dopravní tepnu vám už neodpáře vůbec nikdo.

Buďte ostražití
Kromě těchto detailů byste si u bytu měli všímat dalších věcí. Například toho, ve kterém je byt patře, kolik bydlí na podlaží nájemníků a tím pádem jak veliký je asi v domě provoz. Někteří kupci jsou dokonce natolik obezřetní, že se dají do řeči i s babičkou na schodech. Bývá to ten pravý zdroj informací. Všimněte si dispozice bytu vzhledem ke světovým stranám, nebuďte líní vykouknout z okna nebo jít i na balkon a to zvláště při případné večerní prohlídce bytu. Vyžádejte si rozměry jednotlivých místností a zkuste si do nich doma namalovat plánované zařízení, abyste potom až na místě nezjistili, že oblíbená postel se do ložnice rozhodně nevejde a podobně. Zeptejte se také na to, zda je v domě společná anténa, v řadě domů ji totiž nájemníci již dříve zrušili a pořídili si místo ní kabelovou televizi, to by znamenalo, že i vy budete případně odkázáni na servis monopolní společnosti.

Stavaře s sebou
Pokud nejste odborníci ve stavebnictví, přizvěte k prohlídce bytu nebo domu, o jehož koupi uvažujete, také stavaře. Je to člověk, který bude na místě schopen posoudit stávající stav i to, zda úpravy, které byste v nemovitosti rádi udělali, jsou vůbec možné. Shnilá okna či omlácené obkladačky v koupelně odhalíte jistě sami. Odborník vás ale upozorní třeba na to, že trhliny ve zdi nejsou tak docela běžné a že jsou spíše způsobeny takzvaným sednutím domu. Stejně tak spíše pozná, zda staré dveře nejdou zavírat proto, že jsou rozbité, nebo kvůli nepatrnému posuvu zdi. Sednutí domu a pukání zdí hrozí také u nekvalitně provedených novostaveb. Stavební odborník se jistě podívá i na stoupačky, stropy, podlahy a měl by být schopen vám na místě spočítat, kolik peněz bude přibližně stát nezbytná základní rekonstrukce bytu.

Text: Miroslav Kubát

 

Napsat komentář