Kupujeme dům po internetu – 1. část

Pomocí internetu v dnes koupíte prakticky cokoli, ani reality nejsou výjimkou. Přes velkou snadnost a dostupnost existují určitá úskalí, přes které byste se měli přenést. Možná vám v tom může pomoci i médium Internetu samotné.

Tuzemská nabídka nemovitostí na internetu je v dnešní době velice dobře zpracovaná. Na rozdíl od jiných segmentů, například autobazarů.Týká se to nejen aktuálnosti nabídek, ale i jejich vyhledávání či prohlížení. Je to zčásti dané širokou nabídkou administračního softwaru. Díky němu je možnost obnovovat nabídku je pro realitní kanceláře velice snadná, neboť téměř každý příslušný program umí ihned zaslat aktuální nabídku nemovitosti na většinu realitních serverů. 

Hledání stojí čas
Z hlediska uživatele to má i své nevýhody, určitá nemovitost se může na nacházet na více serverech a vy při hledání budete narážet na nabídky, které už znáte. Proto pokud budete svou nemovitost hledat na internetu sami, počítejte s tím, že vás to bude stát velmi mnoho času. Máte sice možnost pověřit realitní kancelář, aby tuto práci udělala za vás. Nicméně nic není zadarmo a později budete muset kanceláři zaplatit provizi v řádu procent z hodnoty vybrané nemovitosti. Vyloučení realitek a nepojení výhradně na přímého vlastníka slibuje server Bezrealitky.cz. Realitní makléři mají jakékoli obchodování na těchto stránkách zakázáno, a to dokonce pod pohrůžkou padesátitisícové pokuty.

Dojezdové vzdálenosti
Předpokládejme, že jste nalezli konkrétní nemovitost, o kterou máte zájem. V nabídkách realitních společností je první zádrhel a tím je dojezdová vzdálenost do Prahy nebo jiného města. Tato informace je pro lidí, kteří se připravují pracovat ve městě a žít na venkově dost podstatná. Pomocí internetu ji lze velmi dobře zjistit. Například na serveru www.mapy.cz můžete použít funkci „Najdi trasu“ a zjistit jak dlouho z dané obce trvá cesta do vytyčené metropole. Možná vás překvapí, jak často se z realitkou udávaných třiceti kilometru od Prahy stane 45 Km. Dále si můžete ověřit, zda jsou v nejbližším okolí zastávky MHD a v jakých intervalech jezdí.

Podívejme se domečku na zoubek
Pokud pořád bude pro vás nemovitost atraktivní, můžete přejít k jejímu dalšímu prověření. A tím je dotaz na katastr nemovitostí. Zde předpokládáme, že kupujete nemovitost napřímo bez realitní kanceláře. Ta vám totiž údaje o vlastníkovi bude tajit z obavy, abyste ji neobešel a nedohodl se s vlastníkem bez její přítomnosti a samozřejmě bez nutnosti platit provizi. K tomu, abyste si nemovitost ověřili je nutné znát její číslo popisné, na jakém katastrálním území se nachází a u jakého katastrálního pracoviště je evidovaná. Také byste měli znát číslo parcely, na které je nemovitost postavena. Máte-li tyto údaje, stačí navštívit na internetu adresu: http://nahlizenidokn.cuzk.cz/. Budeme mít jasno, kdo je pravým vlastníkem, jakou skutečnou rozlohu má parcela. Můžete zjistit i jak majitel k nemovitosti přišel – jestli dědictvím nebo koupí.

Text: Zdeněk Pokorný

Napsat komentář