Krmte je úsporně

Kdo jsou ti nejhladovější členové vaší domácnosti? Přece chladnička a mrazák. Tahle dvojka si nárokuje až ¼ spotřeby energie. Myslíte, že se vám vyplatí krmit starý spotřebič, který sice zatím funguje, ale jeho provoz vyjde o stovky korun ročně dráž než nové úsporné spotřebiče ve třídě A+++?

Při stále stoupajících cenách je úspora peněz i energie rozhodujícím faktorem. Současné třídy spotřeby energie A+ a A++ byly rozšířeny ještě o třídu A+++. Modely ve třídě spotřeby A++ spotřebují o 40 % méně než stejně vybavený model ve třídě A, u spotřebičů A+++ je úspora oproti A spotřebičům dokonce až 60 %. Důležitým ukazatelem a pomocníkem při výběru je energetický štítek, obsahující údaje o spotřebiči potřebné pro porovnání s ostatními. Štítkování spotřebičů je standardizované, v celé Evropské unii mají štítky stejnou podobu a platí pro celé území. Na štítky se tak můžete spolehnout, navíc správné označování spotřebičů pravidelně kontroluje a ověřuje Státní energetická inspekce společně s Českou obchodní inspekcí.

Jen dobře zvolená třída spotřeby ale nestačí. Procenta spotřeby narůstají kvůli vrstvě námrazy v mrazáku, ale také díky poloprázdným policím. I správné ukládání potravin šetří vaše peníze, protože jídlo v lednici vydrží déle čerstvé. U starých typů chladniček, ovládaných pomocí kolečka s pěti polohami, nelze přesně nastavit ideální teplotu pro všechny potraviny (v chladničce + 6 °C, v mrazáku – 18°C). Nové typy ledniček nabízejí řadu přihrádek, které díky svému umístění, teplotě a možnosti nastavení vlhkosti umí prodloužit čerstvost pokrmů až na trojnásobek. Pro čerstvost masa, ryb nebo sýrů se hodí přihrádky označené jako chillerBox (- 2 °C až cca 3 °C), pro udržení čerstvé zeleniny zase tzv. crisperBox, ve kterém je možné regulovat optimální stupeň vlhkosti podle druhu a potravin.
Víte, že… Kombinovaná lednička Bosch SmartCool spotřebuje pouze tolik, jako jedna úsporná žárovka?*

Více o ledničkách a úsporách najdete na webových stránkách společnosti Bosch.

*Porovnání mezi úspornou žárovkou 18 W (157,68 kWh/rok) a modelem Bosch KGE 36AW40 (149 kWh/rok) v provozu 24 hodin denně, 365 dní v roce.

Napsat komentář