Krbová kamna – výhody a nevýhody jednotlivých typů

Krbová kamna v současnosti představují moderní, vysoce efektivní a rovněž estetický způsob vytápění. Vybírat se dá z mnoha modelů a každý zákazník si tak může zvolit krbová kamna přesně podle svých požadavků. Z pochopitelných důvodů se výrobci stále více zaměřují na vysoký výkon společně s nízkou spotřebou otopného materiálu. Při výběru však mají vždy přednost technické požadavky před estetickými. Odborné zapojení kamen by mělo být samozřejmostí. Ještě před zapojením je nutné provedení kontroly spalinových cest.

Nejběžnější typy krbových kamen

  1. Plechová krbová kamna
  2. Kachlová krbová kamna

Výhody a nevýhody jednotlivých typů

Plechová krbová kamna mají obrovskou výhodu v tom, že se snadno a rychle rozehřejí, což znamená, že i vy doma pocítíte teplo velmi brzy. Ovšem stejně tak, jak se rychle rozehřejí, stejně rychle pak chladnou. Zatímco rozehřátí kachlových kamen trvá poměrně déle, díky materiálu – keramickým obkladům – jsou tyto typy kamen schopné dlouho teplo akumulovat a následně jej i vydávat do okolí, a to ještě dlouhou dobu poté, co už v nich nehoří. K výhodám kachlových kamen je třeba přidat i jednoznačně snadnější údržbu vzhledem k jejich hladkému povrchu. Je tedy na vás, kterému typu dáte přednost.

Jak postupovat při výběru krbových kamen

Nejprve se vždy rozhodněte, jaký výkon od krbových kamen požadujete, což znamená kolik kubických metrů v bytě či domě budete vytápět. Dále jaký typ kamen a až poté vybírejte podle designu. Víte-li jasně, pro jaký účel budete krbová kamna využívat, zvolte rovnou i druh paliva. Zajímáte-li se rovněž o ekologickou stránku věci a chcete se chovat šetrně k přírodě, pak zvolte druh paliva, které označujeme jako palivo z obnovitelných zdrojů, tedy dřevo, dřevní pelety a brikety, nebo dřevní štěpku. Ještě než napevno stanovíte, která krbová kamna si zvolíte, je nutné ověřit, zda komín v domě má kapacitu odpovídající požadovanému výkonu kamen. Obecně platí, že k vytopení 20 m3 postačí 1 kW výkonu kamen, u novostaveb pak může být tato hodnota až 40 m3. Dalším aspektem rozhodujícím o výběru krbových kamen je jejich velikost, tvar a plánované umístění. Při výběru neopomíjejte ani rozměr kouřovodu, který je nutno napojit na totožný průměr komínu.

Krbová kamna s teplovodním výměníkem

Krbová kamna v současnosti představují rovněž možnost vytápět nejen místnost, ve které se nacházejí, ale rovněž místnosti okolní, případně celý dům anebo je můžeme připojit k zásobníkovému ohřívači vody. V těchto případech rozhodně sáhněte po krbových kamnech s výměníkem. Pro vytápění celé domácnosti můžete připojit krbová kamna ke stávajícímu otopnému systému, ať už je jeho zdrojem plyn, nebo elektřina. Využívání krbových kamen s teplovodním výměníkem může snížit náklady na vytápění natolik, že se investice do nich vrátí třeba již za jedinou topnou sezónu.

Několik doporučení závěrem

  • Před zapojením kamen nechejte provést revizi komína.
  • Dřevo, které použijete k vytápění, musí být vždy suché, s vlhkostí maximálně 20 %.
  • 2 – 3 cm vrstva popela na dně spalovací komory působí jako izolant a chrání rošt.
  • Popelník vyprazdňujte pravidelně, aby neležel přímo ve žhnoucím popelu.
  • Revizi komína nechejte provést 2 x ročně.
  • Krbová kamna čistěte minimálně jednou za rok, prodloužíte jim životnost.

Kde si kamna před nákupem prohlédnout?

Nejjednodušší způsob, jak si v dnešní době kamna vybrat, představuje internet. Právě tam naleznete spoustu rad, obrázků a výjimkou nejsou ani 3D modely, díky nimž si kamna lze lépe prohlédnout. I přes poměrně precizní propagaci, kterou některé značky a někteří prodejci na svých stránkách poskytují, se vyplatí před nákupem zavítat někam, kde lze kamna vidět “naživo”. Zabráníte tak nepříjemnému zklamání, které může nastat v případě, že kupujete kamna pouze pomocí obrázků. Jedním z míst, kde si můžete osobně prohlédnout ta nejprodávanější kamna u nás, je i showroom internetového prodejce www.give.cz. Ten naleznete v ulici K Žižkovu v Praze 9. Na ploše 250 m2 je zde vystaveno několik desítek modelů plechových a kachlových kamen tuzemských značek Romotop a HAAS+SOHN, kterým v Čechách patří první dvě místa z pohledu množství prodaných kamen.

Aktuálně jsou takřka všechna krbová kamna v akci a lze je tak pořídit za akční cenu, navíc se sadou krbového nářadí nebo na splátky bez navýšení. Showroom GIVE.cz je otevřen kromě běžných pracovních dní i v sobotu dopoledne a není problém si domluvit i individuální návštěvu.

Napsat komentář