Krásné zastínění

Vyjít ráno na terasu, dát si v klidu kávu, užívat si harmonii. Sen nejednoho z nás. Může se však stát, že vstoupíte na terasu, která bude natolik rozpálená, že se raději hned zase schováte v domě. V takové situaci může pergola přinést to nejlepší řešení.

Pergoly se na zahradách objevují už od starověkých dob. Ve starém Římě sloužily nejen k odpočinku a relaxaci, ale i k rozjímání či k vedení filozofických rozprav. Kdysi byly pergoly nádherně zdobené, otevřené, vzdušné a většinou v bílé barvě. I když dnes mají pergoly často stejný účel, což znamená chránit před povětrnostními podmínkami (slunce, žár, lehký deštík, sníh, vítr) a případně vytvářet intimní zákoutí v zahradách a sadech, jsou méně pompézní i zdobné. Většinou se staví ze dřeva či z moderních materiálů.

Posuvné střechy

Pergola vždy sloužila jako podpora pro růst popínavých rostlin, ať už stála přímo u domu či v zahradě nebo v sadu. Dnes se často pergoly zaměňují s přístřeškem, jenž má pevnou střechu. Vznikají i jakési novotvary jako „zastřešené pergoly“, případně pergoly, jejichž střecha se dá vysunout dle potřeby a venkovní situace.

Oblíbené jsou hliníkové pergoly s posuvnou střechou, vyrobenou z nepromokavého PVC. Střecha vám umožní přizpůsobit se počasí na terase – při dešti či prudkém slunečním svitu střechu stisknutím tlačítka roztáhnete, pokud budete chtít přímý sluneční svit, zase ji stáhnete. Termoizolační funkční materiály, které se na takový typ střechy používají, znamenají velkou výhodu, protože i v tropických vedrech dokážou udržovat na terase vlídné klima. Pokud se bojíte, že by vám ale příliš stínila (i vzhledem k vnitřku domu), vyberte si průhlednou variantu, propouštějící dostatek světla.

Jde to i bez nožek

Pokud nemáte kam pergolu uchytit či se vám prostě nelíbí sloupky, na nichž pergola stojí, řešení přináší pergola bez bočních nosných opěr, která připomíná klasické markýzy, ale je oproti nim stabilnější, pevnější a má delší životnost. I samostatně stojící pergoly mohou mít posuvnou střechu, tyto – většinou hodně velké – se ale využívají spíše pro komerční účely.

Hliníkové pergoly se více hodí k moderním domům a terasám, naopak dřevěné pergoly a pergolové přístřešky ze dřeva svým a priori rustikálním stylem souznějí s klasickým venkovským stavením, hodí se i do zahrad, parků a sadů. Existují ale i velmi elegantní dřevěné pergoly (nejčastěji za světlého dřeva), jež svým elegantním vzezřením obstojí i na výrazně moderní terase.

Většina pergol se dělá na míru, k dispozici jsou však i sériově vyráběné pergoly (zejména ty dřevěné), které šikovný kutil zvládne sám nainstalovat. Dřevěné varianty často doplňuje integrované posezení, variantou jsou i různé typy stolů. Děti jistě ocení i možnost houpačky.

Ať již vyberete dřevěnou variantu, již si necháte obrůst krásně barevnými květy nebo popínavým břečťanem, či zvolíte její elegantní sestru z moderních materiálů, jedno zcela jistě platí: pod pergolou si svou ranní kávu, večerní grilování s přáteli nebo jakoukoli jinou činnost určitě vychutnáte.

Co je pergola?

Lehká okrasná konstrukce sloužící primárně pro růst popínavých rostlin, může (ale nemusí) tvořit perforované zastřešení. Slouží k posezení a k odpočinku, neboť chrání před ostrým sluncem. Může stát samostatně, nebo být připojená k jiné stavbě (nejčastěji u obytných domů na terase). Může také spojovat dvě stavby, nebo být součástí zahradní architektury, kdy vytváří loubí – jakési živé zelené tunely, často k vidění v zámeckých zahradách či v sadech. Nepodléhá posuzování podle stavebního zákona, což se netýká právě přístřešku, který – pokud je větší než 25 m2, si žádá stavební povolení.

Text Johana Moravcová foto archiv firem

Napsat komentář