Koupelna odráží váš styl

První požadavek na styl vaší koupelny je v tom, že by měl alespoň okrajově ladit s vaším bytem či domem. Zbytek závisí na prostoru, velikosti vaší koupelny včetně výšky stropu, jejím tvaru, osvětlení a našem estetickém cítění.

Bylo bych chybou se dívat na koupelnu jenom jako na místo očisty. Už to není jenom funkční prostor, ale část našeho bydlení, kde trávíme nezanedbatelnou část svého dne a někdy i noci. Proto je koupelna výrazem našeho stylu a mnohdy se stává, že považujeme tuto místnost za natolik soukromou, že pokud je to jen trochu možné, pořizujeme si koupelnou vlastní. A můžeme přitom žít ve svazku s partnerem, kterého hluboce milujeme. Zkrátka vlastní koupelna zařízená podle našeho stylu je výraz naší osobnosti.

Plníme si sny
Jistou roli hraje také kolik prostředků chcete do koupelny vložit. Koupelnu si totiž zařizujete pouze několikrát ne-li jednou za život. Proto také musíte volit jakou cestou se vydat. Ta jednodušší je dát přednost klasice a zařídit funkční koupelnu, jejíž vzhled nepodléhá současnému stylu. Můžete volit ze široké nabídky obkladů i střízlivého designu ostatních zařizovacích předmětů a vytvořit jednoduchý interiér. Jeho vzhled pak můžete průběžně obměňovat drobnými doplňky a barevnými textiliemi.

Cesta objevování
Můžete ale patřit mezi lidi, kteří se rádi obklopují stylovým prostředím zařízeným podle posledních módních směrů. Pak je na vašem rozhodnutí, zda se rozhodnete pro nový trend s tím, že po čase koupelnu znovu přestavíte anebo ji pomocí odborníka zařídíte tak, aby byla zajímavá i po několika letech.

Námořnická koupelna
Máte-li silný vztah k přírodě a jsteli svým založením romantický člověk, pak vás jistě láká vybavit si svou koupelnu v naturálním nebo Feng-shui stylu. Ten první je typickým romantickým snem naplněný představou dálek a dobrodružství. Koupelna a hlavně vana samotná v něm připomíná staré lodi, většina dekoru, včetně podlah je vyvedena ve dřevě. Je pravda, že voda a dřevo mohou být v dobrém vztahu, jenom je třeba je na to připravit.

Správná úprava materiálu
Tak, jako se dávní mořeplavci spoléhali na znalosti a zkušenosti stavitelů lodí, měli bychom i my sáhnout pouze po takových dřevěných obkladech, které svým konstrukčním řešením, úpravou dřeva proti pronikání vody a vlhkosti vyhovují prostředí v koupelnách. Nejvhodnější je tvrdá, hustá dřevní surovina z tropických oblastí Jižní Ameriky, již voda a vlhko neuškodí. Kvalitu dřevní suroviny zaručuje dostatečně dlouhá doba odležení, musí být vysušená a technologicky kvalitně zpracovaná s ohledem na použití v koupelně.

Voda a dřevo funguje
Naturální styl má svá technická specifika daná materiály, které používá. Pozor na izolace a odvětrání prostoru, patří do rukou specializovaných odborníků, kteří dřevo naimpregnují a ošetří dřevo přípravky neutralizující působení vody. Je silně zažitým názorem, že jediné dřeviny vhodné do vlhkých interiérů jsou tvrdé tropické druhy jako například teak. Mnoho lidí ale neví, že i tuzemské dřevo, které je pod tlakem napuštěné epoxidovými živicemi, tvoří jednolitou vrstvu odolávající vodě. Takto můžete upravit pro potřeby koupelny například stropní trámy domů, který vidíme na ilustračních obrázcích, Jedno je ale jisté. Koupelna vonící dálkami patří k cenově náročným interiérům. Pokud je ale pro vás důležité mít tento prostor z příjemných přírodních materiálů, budete si určitě moci z čeho vybírat.

Vana jako součást dekoru
Součástí naturálního stylu je klasická retro vana, která by měla stát v prostoru a být jakousi ozdobou a dominantou koupelny. Nejedná se o levné zařízení, spíše si připravte vyšší finanční obnos. Vana bývá posazena na podstavci z dýhy stromu, ze kterého jsou podlahové parkety. Natural styl je charakteristický teplými barvami, jasnými až zdobnými dekory či osvěžujícími tóny modré doplnění stylovými listelami.

Místo pro vaši relaxaci
Ty vyvolávají dojem moře, jeho nikým a nijak nespoutané síly. Tuto sílu musíte pocítit a nenechat se ničím omezovat. Styl je velmi tolerantní. Přestože se u něj předpokládá, že baterie u sanity budou ozdobené keramickými prvky nebo jinými kudrlinkami, zůstává zde jako hlavní kritérium, že by ale měly poskytovat hlavně vše co ty moderní. Proto pokud jste zvyklí na komfort pákové baterie, nemusíte si pořizovat růžicovou.

text: Petr Kubát
foto: Ideal Standard 

 

Napsat komentář