Koupelna, místo pro odpočinek

Jako v mnohém jiném, rozdělujeme se i ve využívání koupelny na dva tábory. Milovníci dlouhých relaxačních koupelí si nemůžou vynachválit vanu a příznivci rychlé ho životního stylu dávají přednost sprše.

Mnohdy ale záleží spíš na momentální náladě či aktuální situaci. Po ránu si asi těžko napustíte horkou vanu, již naopak oceníte večer po dlouhém pracovním dni. Vybavení koupelny, ať už jde o vanu, sprchu, ale i další sanitární keramiku, je nutné přizpůsobit kromě prostoru také potřebám osob, které ji budou využívat. Ne vždy se však stačí řídit pravidlem – do větší koupelny vanu, do menší sprchu. Při výběru je vhodné brát také v potaz, že sprchové kouty jsou snadněji přístupné a vany zase pohodlnější v průběhu koupele.

Individuální komfort

Kromě prostorových možností koupelny je důležité také hledisko osobního vkusu a zvyku. Ne každému je příjemný dlouhý pobyt v horké vodě a jiný si zase nedokáže dostatečně odpočinout během sprchování. Některým by vana chyběla pro užívání si romantického večera, kdy sprchy vonným koupelovým olejům nemohou konkurovat. Vany je možné vybavit některým z relaxačních prvků, které zvýší komfort koupání. Systém pro masáž mají i některé sprchové panely, ale neposkytují takový komfort uvolnění, jako poloha vleže ve vaně.

Naopak ideálním startem do nového dne je pro organismus rychlá sprcha. Čím chladnější voda, tím lépe osvěží organismus a rozproudí krev

Domácí lázně

I v domácím prostředí je možné regenerovat tělo jako v lázních. Stačí do koupele přidat vonné sole nebo vonné oleje a ozdravnou kúru můžete podstoupit ve vlastní koupelně. Některé luxusnější modely dosahují nejvyššího relaxačního zážitku s pomocí chromoterapie. Voda je v těchto vanách prosvícena různými barvami, které zesilují pozitivní účinky koupele. Barva a světlo vyvažují energii v lidském těle a stimulují jej po stránce emocionální i psychické.

Dokonalá čistota

Skalní příznivci sprchování často argumentují faktem, že koupel ve vaně není až tak hygienická, a že dokonce může být příčinou různých kožních obtíží. Pravda je, že dlouhé namáčení a horká voda zbavují pleť přirozené mastnoty a ta je potom vysušená. Především jedinci se suchou a citlivou pokožkou proto mohou po delší koupeli pociťovat nepříjemné pocity svědění či pálení. Obtíže se ale zpravidla nevyskytnou, pakliže se nezapomenete po každé koupeli důkladně opláchnout, pokožku jemně osušíte ručníkem a pleť ošetříte tělovým mlékem nebo olejem.

Tex Jana Šulcová foto archiv firem

Napsat komentář