Koupací sezona s vlastním bazénem

Staňte se pánem léta a pořiďte si na zahradu vlastní bazén, Malý, velký, plavecký nebo jenom relaxační, pobyt u něj vždycky osvěží.

Bazény umožňují aktivní formu oddechu a plavání zvyšuje fyzickou kondici, přispívá k posílení zádového svalstva a zároveň velmi efektivně účinkuje při snižování hmotnosti. Bazény milují malí i velcí a znamenají ideální prostředek pro vybití nadměrné energie dětí. Mohou být ale současně i místem, jež kromě klasického plavání a dětských radovánek poslouží i při osvěžení a relaxaci.

Na bazénu nešetřete

Zahradní bazén se stává investicí dlouhodobou, proto jej vybírejte pečlivě a volba by měla odpovídat osobním preferencím a požadavkům. Vybírat lze z různých materiálů – nejnákladnější, ale také nejkvalitnější jsou nádrže betonové s keramickým obkladem, k luxusním patří také bazény nerezové s keramickým jádrem. Levnější, avšak neméně kvalitní variantu představují bazény fóliované, laminátové, případně levnější plastové nádrže.

Při výběru pravého bazénu je rozhodující rozloha pozemku a počet členů domácnosti, kteří se budou chodit koupat. Pro tří až čtyřčlennou rodinu je optimální bazén o velikosti 3 x 5 metrů, v něm si lze už i zaplavat. Pro lenošení stačí i kruhový či oválný bazén s průměrem 3,5 až 4,5 metru a hloubkou něco málo přes metr, kam se pohodlně vejdete i s nafukovacím lehátkem. Rodina s malými dětmi využije bazén, kde je i bezpečná mělčina nebo oddělené brouzdaliště. Prostor, kam bazén umístíte, by měl být dostatečně velký, aby mohl zahrnout i potřebné zázemí – terasu pro lehátka či zahradní posezení. Samozřejmostí je slunné místo, které nestíní stromy ani dům.

Noční romantika

Terasa s bazénem je ideálním místem pro aktivní odpočinek a v létě na ní trávíme mnoho času nejenom ve dne, ale i po západu slunce. Vybavte se proto světelnými aplikacemi a vychutnejte si kouzlo večerního koupání. Vhodně zvolené osvětlení usnadní nejen orientaci v prostoru, ale může i navodit atmosféru, protože večery spíš než kondičnímu plavání přejí romantice. V té vám může pomoci například LED osvětlení, jež nabízí nejenom stmívače, ale i vzrušující barevné efekty, kdy tradiční bílou nahradí například modrá, zelená nebo vášnivá červená.

LED reflektory se zpravidla zapustí na dno bazénu nebo se rozmístí podél stěn. Pružné světelné pásky užijete například u bazénů nepravidelného tvaru, kdy můžete lemovat celý obvod.

Jen čistá voda osvěží

Abyste si opravdu v pohodě užívali bazénového komfortu, věnujte péči i kvalitě vody. Rozhodující pro optimální kvalitu vody jsou filtrační technika, bazénová hydraulika a pomocné hygienické parametry. Filtrační zařízení musí odpovídat velikosti bazénu. Čím lepší filtraci máte, tím méně peněz vydáte na bazénovou chemii. Bazénová hydraulika je důležitá, protože špatná cirkulace vody v bazénu často vyvolává rozmnožení řas. Mezi další pomocné parametry patří dobrá hodnota pH a používání dezinfekčních prostředků, jako jsou chlor a aktivní kyslík.

Znát PH vody je velmi důležité pro určení její kvality. Ovlivňuje všechny faktory a měla by se vždy pohybovat v optimálním rozpětí od 6,6 do 7,0. Tato hodnota popisuje množství vodíkových iontů, které voda může pojmout, a určuje, zda je voda zásaditá či kyselá. Parametr pH lze změřit pomocí jednoduchých testovacích proužků, tablet nebo také elektronickým měřičem.

Komfortně i na terase

Dřevoplastové terasy vidíme u bazénů a teras stále častěji. Proč si ale tento kompozit lidé oblíbili? Dřevoplast si zachovává na pohled i na dotek příjemné vlastnosti dřeva, ale zároveň minimalizuje veškeré jeho nežádoucí vlastnosti, je bezpečný, trvanlivý a nenáročný na údržbu. Takzvaný WPC materiál je ekologicky šetrný a zdravotně zcela nezávadný. Vizuálně i na dotek připomíná dřevo, ale díky polymerové složce má vlastnosti, které byste u dřeva hledali jen těžko. Je vyráběný z dřevěné a polymerové složky a měl by obsahovat 60 % dřeva (dřevěných pilin) a 40 % polymeru HDPE (high-density polyethylen). Tento poměr přináší ideální vlastnosti výsledného materiálu, který vydrží až 50 let.

Podlaha z WPC materiálu mnohem lépe odolává slunečnímu záření než klasické dřevěné terasy. Nehrozí, že by povrch pálil, materiál je protiskluzový a voda mu neublíží, protože oproti dřevu má podstatně nižší nasákavost.

Nezapomínejte na bezpečnost

Voda v zahradním bazénu jako magnet přitahuje malé děti i čtyřnohé mazlíčky. Stačí chvilka nepozornosti a může se stát veliké neštěstí. Řešení přináší bezpečnostní kryt bazénu, jenž spolehlivě zabrání nečekanému pádu do vody. Výhodou (kromě již zmíněné bezpečnosti) je také podstatné snížení výdajů na vytápění vody i účinná ochrana proti znečištění hmyzem, listím i pylem. Bazénové bezpečnostní kryty lze integrovat do konstrukce bazénu, díky čemuž zajistíme perfektní a ničím nerušený vzhled. www.poollock.cz.

Text Zuzana Langová foto archiv firem

Napsat komentář