Když měnit okna, tak v zimě

Lidé se mnohdy mylně domnívají, že výměna oken je považována za sezónní práci, kterou je možno provést pouze v “teplejší” části roku. V praxi to znamená, že většina výrobců otvorových výplní je v podzimních měsících zahlcena přívalem zakázek, který trvá téměř do vánočních svátků.

Limitující pro výměnu oken je venkovní teplota. Pokud nepřekračuje -10°C, neměl by být problém okna vyměnit. Víme totiž, že mezi demontáží stávajícího okna a montáží nového okna uplyne pouze několik desítek minut. Za tuto dobu nedojde k prochladnutí zdiva a tak se teplota v místnosti po instalaci rychle vrací k normálu. Rovněž není třeba mít obavy z kvality použitých montážních materiálů. Běžně se pak v tomto období používají hmoty (malty, montážní pěny), na jejichž vlastnosti nemají desetistupňové mrazy žádný vliv.

Zima = výhodná cena
Pokud je výměna oken spojena i s úpravami venkovní fasády, může to být problém. Opět zde ale platí, že problém by mohl nastat jen při teplotách přesahujících dlouhodobě mínus deset stupňů Celsia. Zima sebou pro zákazníka přináší výhodnou cenu oken, kdy prodejci často nabízejí různé slevy. Nevýhodou je samozřejmě počasí a brzké stmívání.

Kdy měnit a kdy ne
Pokud je rám i okenní křídlo vašeho okna funkční a bylo osazeno adekvátně izolačním zasklením, pak nemusíte okna měnit, stačí pouze povrch okna natřít nebo vyměnit těsnění. S výměnou byste ale neměli váhat, pokud si myslíte, že nová okna vám přinesou i mnohem lepší užitné vlastnosti, bezvadnou funkčnost, pohodlí a estetickou kvalitu. Každá výměna oken je jiná svým rozsahem. Běžná výměna oken trvá jeden, maximálně dva dny, aniž byste museli výrazně přizpůsobovat interiér, stěhovat nábytek, dědečka, který u vás právě marodí nebo rybičky, jejichž akvárium se nachází nebezpečně blízko inkriminovaného okna.

Klíčové zasklení
Možná nejdůležitější komponentou okna je izolační zasklení. Musíte vybrat zasklení z hlediska termoizolačních schopností, lidově odolnosti proti úniku tepla. Pak je dobré vzít v potaz zvukově izolační vlastnosti. A to zejména pokud máte okna orientovaná směrem k frekventovaným silnicím nebo do průmyslových zón. Můžete mí i dalších parametry, vaše nároky mohou uspokojit třeba reflexní skla, bezpečnostní skla různých tříd, protipožární, tónovaná a ornamentální skla. Z hlediska termoizolačních vlastností lze doporučit zasklení nabízející hodnoty U (postaru „k“) na úrovni 1,3 a nižší.

Zvuková izolace
Často se zapomíná na zvukově izolační funkci oken. Jako nejnižší hodnotu lze doporučit útlum 35 decibelů. Ale pozor, lidské ucho nevnímá zvuk lineárně, ale logaritmicky. Pokud tedy útlum vzroste o 10 procent, lidské ucho to vnímá jako snížení hladiny hluku o třetinu. Vše tedy záleží na dispozicích vašeho bytu či domu. Okna by měla mít stejný design, můžete ale použít jiné zasklení, například více izolující.

Design je důležitý
Jistě oceníte například otevírání i sklápění okna jednou kličkou a stejnou nastavení mikroventilace. Klička může být navíc uzamykatelná, okno lze vybavit dětskou pojistku, aby je malý capart sám neotevřel. Lepší je i údržba oken. Moderní okna se omývají pouze zevnitř a zvenku, prostor mezi skly je hermeticky uzavřen. Mezi oblíbené doplňky patří omezovač otevírání křídel, který aretuje otevřené křídlo v nastavené poloze; závětrná pojistka na balkónových dveřích, jež udrží křídlo balkónových dveří v zavřené poloze při otevřené poloze kliky a podobně.

Několik rad pro výměnu oken
1. Orientačně změřte okna, stačí obyčejným metrem, která chcete vyměnit, a rozmyslete si jejich členění, popř. způsob otevírání.
2. Specifikujte barvu rámu a křídla, případně požadavky na zasklení a doplňky. Přemýšlejte i o doplňcích oken, které mohou vylepšit bezpečnostní, tepelně-izolační, protisluneční, protihlukové a hygienické vlastnosti. Například žaluzie, rolety, sítě proti hmyzu, speciální zasklení nebo kování.
3. Věnujte zvýšenou pozornost způsobu montáže, která by v důsledku mohla znehodnotit jinak vynikající vlastnosti oken například vznikem tepelných mostů.
4. Můžete si například připlatit paronepropustnou fólii kryjící interiérovou připojovací spáru. Zamezíte tak tvorbě plísní v bytě.
5. Až k vám přijdou řemeslníci, počítejte s tím, že výměna oken je špinavá práce, při které se práší.

text: David Syrový
foto: archiv autora 

Napsat komentář