Když dveře, tak SAPELI

SAPELI je v současné době největší a tradicí nejstarší výrobce dýhovaných dveří a zárubní v České republice. Nabízí nejenom obrovskou nabídku různých dekorů, ale i rozměrů. Zajímavé jsou i zvukově – izolační prvky, které SAPELI nabízí.

Nová generace systému OKZ
Systém OKZ, obklad kovové zárubně, je pro mnohé rychlá a snadná cesta k novým zárubním bez znečišťujících stavebních prací. Produkt je od prvopočátku autorským dílem Sapeli a jeho obliba u zákazníků je vysoká. Proto v Sapeli již dva roky intenzivně pracovali na inovaci OKZ systému. V tomto roce bude nabídnuta zcela nová verze tohoto systému. „Provedli jsme několik technických změn, které zdokonalí stávající OKZ zárubně a umožní jejich širší využití,“ uvádí Ing. Ullmann a pokračuje: „Zjednodušili jsme vlastní konstrukci, a tím jsme velice usnadnili práci našim montážníkům. Ti dostanou OKZ zárubně v předpřipraveném stavu přesně tak, jak dostávají klasické „obložkové zárubně.“

Dvoukřídlové závěsy
V rámci inovace celkového systému OKZ došlo i k vývoji nového plastového spojovacího profilu. Zároveň došlo k přepracování systému uložení závěsu. Doposud používané jednodříkové závěsy byly nahrazeny dvoudříkovými. Ty nedopustí, aby došlo k jakémukoli pootočení v tomto místě. Nové závěsy umožňují svoji regulaci s již nasazenými dveřmi, což dříve nebylo možné. Závěs je 2D seřiditelný a při zavěšených dveřích nebude problém kdykoli doladit usedání dveří na těsnění. Celý nový systém OKZ byl Sapeli opět testován na bytové zatížení při využití cyklovacího stroje a zkouška proběhla dle očekávání s pozitivním výsledkem. Navíc technické úpravy přinesly výhodu i pro vlastní povrchovou úpravu OKZ zárubní. Dosud byly nabízeny pouze v dýze a nebo fólii. Nyní se zárubně OKZ budou nabízet i v CPL laminátu, který představuje odolný povrch proti mechanickému poškození podstatně větší, než může poskytnout dýha.

Nový dekor – bělený dub
U Sapeli rozšíří v tomto roce svoji dekorovou řadu CPL laminátu a fólií. Nově je do nabídky zařazen bělený dub. „Myslíme si, že je to velmi zdařilý dekor, který bude mít u našich zákazníků úspěch. K jeho zařazení do nabídky Sapeli nás vedly jednak signály z marketingu, ale také ze zahraničních veletrhů, podle kterých tato dřevina zažívá svoji renesanci,“ uvádí Ing. Ullmann. V oblasti CPL laminátu to ovšem není jediná novinka. Zároveň dochází i k barevnému sjednocení standardních fólií s CPL laminátem. „Tuto nabídku ocení především ti zákazníci, kteří již vědí, že ve více namáhaných prostorech se vyplatí použít kvalitní, více odolný povrch a přitom chtějí mít i další fóliované dveře ve stejném barevném odstínu,“ informuje Ing. Vítek.

Novinky
Dosud proběhlo sjednocení v dekoru buku, dubu, třešně a připravený je javor a olše. Navíc je možné k CPL laminátu přidat doplňky ve fólii, které nelze v CPL laminátu vyrobit. Nové typy obložek u dveří posuvných a prosklených stěn Do nabídky obložek u posuvných dveřích jsou nově zařazeny posuvné systémy na širší obložky a na tzv. mejdlíčkové obložky pro dveře Harmonie. Obdobné rozšíření obložek bude představeno i pro zárubně prosklených stěn Sapeli. Zde dochází k rozšíření nabídky o provedení zárubně Obtus, která je ve spoji tzv. na tupo a opět o provedení s tzv. mejdlíčkovými obložkami pro dveře Harmonie. Pro prosklené stěny bude zároveň prezentován nový typ držáků na závěsy. Dřívější závěsy bez držáků se šroubovacím ukotvením do předvrtaných otvorů jsou nahrazeny držákem shodným s držákem nad zárubní. Tento nový typ umožňuje v prosklených stěnách použít dveře Harmonie, což dříve z konstrukčního hlediska nebylo možné.

Zvukově – izolační výrobky
Velkou kapitolou představovanou na letošním veletrhu IBF budou zvukově-izolační výrobky. Tyto produkty Sapeli nabízí od svého počátku a neustále pracuje na jejich vylepšení. Od podzimu loňského roku probíhají u dveří a zárubní Sapeli nové zvukoizolační zkoušky v akreditovaných CSI laboratořích Praha podle nejnovějších norem Evropské Unie. Testy byly rozděleny do tří etap – první etapa zahrnovala jednokřídlé dveře v dřevěné nebo kovové zárubni v plném i proskleném provedení, polodrážkové i bezpolodrážkové modely. V druhé etapě proběhly zkoušky u dveří dvoukřídlých v kovové i dřevěné zárubni, v plném i proskleném provedení včetně polodrážkové i bezpolodrážkové varianty. Třetí etapa zkoušek se věnovala proskleným stěnám.

Mechanické prahy
„Naše výrobky, a to včetně prosklených modelů, jsou již v základním provedení připraveny na útlum 27 dB. Samozřejmě za použití mechanického prahu, který je daleko výhodnější než práh klasický,“ uvádí Ing. Ullmann. Mechanický práh je podstatným konstrukčním zvukoizolačním doplňkem. Je umístěn na spodní straně dveřního křídla a při jeho zavření nekompromisně padá dolů a zcela uzavírá mezeru, která je vždy ponechána mezi dveřmi a podlahou. „Pokud zvážíme, že hluk běžné myčky na nádobí dosahuje výše 45 dB, tak už použití našich standardních dveří bez další zvukoizolační úpravy utlumí její hluk o 60%,“ doplňuje Ing. Ullmann. V současné době má Sapeli ve své nabídce zvukoizolačních výrobků téměř všechny modely dýhovaných i fóliovaných dveří, vyjma dveří s vlysovou konstrukcí. 

Text: Martina Rychetská
Foto: archiv autora 

 

Napsat komentář