Když čekáte důležitou návštěvu: Jak správně prostřít a udělat ten správný dojem?

Čeká vás návštěva tchýně a vy se chcete vytáhnout? Nebo jste si domů pozvali klienty či jiné důležité hosty, na které chcete udělat ten nejlepší dojem? Víme, kde co má na stole stát tak, jak hlásá etiketa.

Skvrnami nikoho neokouzlíte

I když jídelní příbory rozmístíte správně a stůl stylově nazdobíte, šmouha nebo dokonce špatně umytý otisk rtů na skleničce udělá takový dojem, že to už ničím nenapravíte. A na takové faux-pas se jen tak nezapomíná. Takže než stůl prostřete, nádobí i sady příborů pečlivě vyleštěte a použijte jen ty nejhezčí a sladěné kousky.

Jak nádobí rozmístit?

Nesprávné použití a rozmístění příborů je pořádný společenský trapas. Každý chod má mít svůj příbor a jejich rozmístění by mělo odpovídat pořadí chodů směrem k talíři.

Pokud chystáte večeři zahrnující polévku, hlavní chod, salát a dezert, postupujte následovně: nůž je na pravé straně talíře a jeho ostří směřuje směrem dovnitř, vedle něj patří lžíce a na levou stranu talíře zase vidlička na hlavní chod. Vedle této vidličky patří druhá menší vidlička na salát. Lžička na dezert patří nad talíř.

Tip: Příbory, sady talířů a další stolovací potřeby pořídíte za super ceny na vetroshop.cz.

Co dělat s rukama?

Že se nesluší u stolu nahlas přežvykovat, mlaskat nebo srkat vám nejspíš říkat nemusíme. Ale jsou pravidla etikety, která zná málokdo. A když k vám dorazí vážení hosté, stojí za to je dodržovat.

Při jídle byste nikdy neměli opírat lokty o stůl. Držte je u těla a nikdy k jídlu nepoužívejte ruce. Výjimku tvoří drůbeží maso s kostí, případně mořské plody – tam si rukama pomoci můžete.

Myslete na detaily: Na co nezapomenout?

  • Slavnostní atmosféru vytvoříte pomocí svícnu uprostřed stolu, kde by se měla nacházet také solnička s pepřenkou a dalšími dochucovadly.
  • Nezapomeňte také na ubrousky – zvolit můžete elegantní bílé textilní nebo papírové. Pokud sáhnete po papírových ubrouscích, zvolte raději dražší a klidně barevnou variantu, která bude ladit se zbytkem dekorace.
  • Každý z hostů by měl mít před sebou zvlášť sklenici na vodu a sklenici na víno, případně jiný nápoj.
  • Pokud budete sami jídlo servírovat, vždy k hostům přistupujte z jejich pravé strany.

Držíme palce!

Napsat komentář