Kávovar do každé kuchyně

Pokud byste si rádi dopřávali doma stejně dobrou kávu jako ve vaší oblíbené kavárně, budete k tomu potřebovat dvě věci. Tou první je dobrá a kvalitní surovina, tedy káva, a tou druhou bude kvalitní kávovar.

S domácími kávovary se poslední dobou roztrhl pytel. Obchody jich nabízí tolik, že nemusí být úplně snadné si vybrat. Jako první vodítko pro výběr by měly být funkce spojené s výkonem, design by měl být až na druhém místě.

Na začátek je důležité podotknout, že patří-li mezi vaše oblíbené způsoby pití kávy „turek“ nebo „rozpustná,“ za kávovar rozhodně neutrácejte. Stačit vám totiž bude stará dobrá rychlovarná konvice.

Překapávaná aneb americká káva
Úspornou variantou a stále velmi oblíbenou, je káva překapávaná. Překapávače pracují zvolna, káva vzniká pomalým protékáním vařicí vody vrstvou mleté zrnkové kávy. Stačit vám bude překapávač za pár stovek.

Domácí presso – současný hit
Espresso vzniká velmi rychle pod vysokým tlakem vodní páry. Přístroje jsou o řád dražší, pořízení kvalitního přístroje vás přijde i na několik tisíc. Ty nejkvalitnější, profesionální stojí i desítky tisíc. Současné nabídce vévodí designové kávovary na náboje (Krups, Nescafé Dolce Gusto), kvalitnější kávovar si ale namele kávu sám a požitek z čerstvě upražené kávy je určitě výraznější.

Mezi propagátory tabletových kávovarů patří i George Clooney. Kdo z vás ještě neviděl reklamu s tímto elegantním pánem?


Perfektní espresso
Nápoj plné a příjemné chuti by měl kávovarem protékat 20 – 30 vteřin. Pěna na povrchu 25 – 35 ml kávy má být oříškově hnědá a po odhrnutí se má vracet zpět. Takový výsledek však vznikne pouze když opravdu všechno sedí. Jakkoliv je dobře upravená, optimálně pražená káva nejlepšího původu důležitá, pouze správná technika přípravy získá ze zrnek chuťové maximum, aby se z více než 900 aromatických látek mohla rozvinout komplexní vůně.

Aromatické látky se dostatečně rozpustí a dobrá pěna vznikne pouze při dostatečně vysokém tlaku, který by měl mít hodnotu nejméně 9 barů (na trhu jsou i produkty disponující tlakem až 19 barů). Stejně podstatná je pro přípravu espressa teplota vody. Ideální je 84 – 90 °C, přičemž proces spařování by neměl trvat déle než 30 vteřin, jinak bude výsledný nápoj příliš hořký a dřevitý. Což zřejmě nastane, je-li káva příliš jemně umletá. Je-li drť příliš hrubá, nebo byla káva v přístrojích stlačena příliš silně nebo naopak nedostatečně, ztratí espresso pěnu a tělo.

Surovina v hlavní roli
Kávu lze připravovat z čerstvě mletých zrnek, k čemuž je potřeba buď samostatný mlýnek, nebo přístroj s mlýnkem integrovaným, který bezprostředně před přípravou zrnka umele. Nejčastějším typem plnění přístrojů je vsypaní a upěchování mleté kávové směsi do zásobníku, jenž se po použití opět vyprázdní. Nejnovější systémy pracují s kapslemi, v nichž je káva hermeticky uzavřena, takže jí dlouhodobě zůstávají zachovány všechny důležité vlastnosti (vlhkost, aroma, množství kávy na šálek, a podobně). Stačí jen vložit kapsle do příslušných nosičů a vysoce moderní a perfektní espresso je díky patentovanému extrakčnímu a spařovacímu systému hotovo. Další z možností je takzaný podový system využívající k přípravě suroviny v malém polštářku, který obsahuje ve vakuu namletou kávu a potřebném množství.

Jak se o kávovar starat
Údržba přístroje a jeho čištění má vliv na kvalitu výsledného šálku kávy. Na tyto parametry byste tedy měli brát ohled už při výběru přístroje. V kávovaru by kvůli usazování vodního kamene neměla zůstávat tekutina. Na trhu jsou přístroje, které v tryskách nezanechávají nevyužitou vodu. Přesto je dobré jednou za půl roku kávovar odvápnit. Používáte-li systém pěchování mleté kávy, je nutné pravidelně čistit a odstraňovat usazené zbytky. Systém kapslí nebo podů žádné čištění nepotřebuje, protože káva vždy zůstává uzavřena v dávkovači. Bez pravidelné očisty po každém použití se však rozhodně neobejdou kávovary s tryskou na mléko, kterou musíte vyčistit po každém použití.

Foto: Miele

Napsat komentář