Kancelář pana ředitele – 2. část

Základem pro výběr kanceláře je dobrá dostupnost, v některých případech i adresa, na které firma bude sídlit. Je jasné, že kancelář v domě uprostřed čtvrti, kde odpadávají z domů omítky, asi nebude to pravé ořechové a naši klienti se zde nebudou cítit dobře už při příchodu k vám. A zařízení interiéru je kapitolou sama pro sebe.

Volba podle firmy
Každá kancelář se stává i svědkem jednání, která se v ní vedou, a proto nábytek volte podle směrování firmy i typ nábytku k jednání. Moderní, lehká kancelář s moderním nábytkem určitě uvítá lehký stůl se skleněnou plochou nebo stůl dřevěný, ke kterému mohou přisednout dva až čtyři lidé. Pokud chcete, můžete zvolit i konferenční stolek a sofa nebo pohovku, případně křesla. Vše ovšem závisí na dispozičních prostorech místnosti, která by neměla působit dojmem přeplněnosti. Jednání pak nemohou být svěží a nevedou ke konci, protože člověk se v nich cítí stísněně a podvědomě nedokáže přimět mozek doset k nějakému konkrétnímu závěru. To platí i o vás, tedy o osobě, která takovou kancelář sdílí celý den. Přeplácaná místnost, kde se musíte, pokud jdete třeba na WC, proplétat mezi koženými klubovkami, asi není to pravé a v takové kanceláři, i když se na ni dá zvyknout, se nebudete cítit pohodlně a hlavně – uvolněně.

Co prozradí stůl
Váš pracovní stůl orientujete podle toho, zda na něj bude navazovat konferenční stůl. V takové případě abyste při jednání měli seděli za stolem. Jiná situace nastává v případě, že při jednání raději od pracovního vycházíte a přisedáváte ke stolu k ostatním lidem. Oboje má své výhody, první příklad hovoří o šéfovi autoritativním, který nesnese dlouhé průtahy a je vždy pánem situace. Proto ani nevychází ze své pozice za pracovním stolem. Nebo v druhém případě můžete být šéf, který je operativní, řeší rád problémy své firmy a za tím účelem je schopen vstát a zajít za svými podřízenými, přisednout s nimi k jednacímu stolu. Zvažte tedy, do jaké pozice se chcete stavět a podle toho volte uspořádání nábytku v pracovně. Je jisté, že v případě větších prostor můžete vyjít jednat se svými podřízenými nebo partnery i do jednací místnosti. O té ale jindy. Pracovní stůl by měl mít uzamykatelné šuplíky a měl by na něm být dostatek místa pro umístění počítače nebo notebooku. Nezapomeňte na takové maličkosti, jako jsou průchodky s krytkami tvaru půlměsíce v pracovní desce, kterými se protahují kabely k napájení počítače, notebooku nebo monitoru, pokud počítač leží u vašich nohou.

Police v bezpečí
Dalším prvkem do úvahy o koncepci vaší „šéfovské“ kanceláře je použití nábytku, skříní pro odložení šanonů, a dalších potřebností. Opět záleží jen na vás, zda použijete lehký nábytek s roletami, které otevřete a máte přístup k šanonům, ty jsou nejvíce výhodné z hlediska využití prostoru a příjemné manipulace a přehlednosti, nebo zda dáte přednost nábytku otevřenému, kde všechen materiál, na rozdíl od toho s roletami, nemůžete uzamknout. Možné jsou i police, dbejte ale na jejich správnou šířku, a umístění, abyste nevhodným umístěním. Například dbejte, aby při vstávání nemohli být zasaženy vaší hlavou a nezpůsobili řetězovou reakci v podobě pádu všech pořadačů se zařazenými fakturami na zem o vaše následné bolesti, špatné náladě a zuřivosti nemluvě.

Důležité detaily
Myslete na to, že korunkou celé vaší snahy o dokonalou „šéfovskou“ kancelář je vygravírované jméno na destičce, které našroubujete na dveře, vedoucí do vaší pracovny. Mistrovská díla jsou totiž mistrovská především díky malým detailům. K těm patří i volba, zda zde chcete mít květinou výzdobu a zda tu budete mít i jiné elektronické přístroje a pomocníky. Tedy telefon, fax – což oboje dvoje můžete nahradit multifunkčním zařízením, které v sobě navíc integruje kopírku a tiskárnu, dnes už běžně i barevnou. A uvažte, kam je dáte, abyste je měli při ruce a přívodní kabely vám nepřekážely. Uvažujte i o umístění trezoru, v některých případech se to stává už nutností…

Nervy a kabely
Rozvody elektrické energie a datové přípojky, to jsou věci, které musíte z hlediska praktičnosti řešit při návrhu kanceláře jako první. Není nic horšího, než když ke stolu přisednuvší klient přejede kolečkem od židle napájecí kabel od počítače nebo datový kabel, kterým je tento připojen k internetu nebo síti. Nebojte se takových experimentů, jako je umístění zásuvek do podlahy na místo, kde bude stůl (opět připomínáme architekta, abyste stůl opravdu „posadili“ na to nejvhodnější místo), vyvedli datové přívody k telefonu a počítači tam, kde to bude nejlepší a pokud to půjde, představte si, kam dáte propojovací kabel mezi počítačem a skenerem, tiskárnou a nebo multifunkčním zařízením. Technika vám tady dost pomáhá, protože tato zařízení už je možné propojit mnohdy i bezdrátově technologií Wi-Fi nebo bluetooth.

Plátno na stropu
Totéž platí i o umístění projektoru, pokud s ním počítáte v kanceláři a ne v jednací místnosti. Tady pak ještě musíte řešit i problém umístění promítacího plátna, což se spolehlivě umisťuje na strop, včetně toho, že se plátno i projektor v případě, že nejsou používány, skryjí mezi podhledy a strop místnosti, takže nejsou při nečinnosti vůbec vidět. Při jejich vyjíždění pak garantujeme, že návštěvníci budou v šoku. A ještě jedna věc: klimatizace. Nezapomeňte na ni při návrhu místnosti. Některé mají externí jednotku umístěnou vně budovy a k vnitřní jednotkou jsou propojeny hadicemi s chladicí kapalinou. Nezapomeňte ani na ně. To vše ale plánujte už při tom, kdy stojíte v prázdné místnosti s plánky v ruce. Dodělávky za provozu bývají pak hrou na nervy.

Text: Filip Seeman
Foto: ADVOCATE, CANON, DMH INC., NO+BL

 

Napsat komentář