Kancelář pana ředitele – 1. část

Pracujeme a určitě nám není jedno, kde. Určitě je dobré, když máme vytvořeno takové pracovní prostředí, ve kterém se cítíme být v pohodě, vyhovuje nám. Pouze tak jsme schopni podat ty nejlepší výkony.

Základem pro výběr kanceláře je dobrá dostupnost, v některých případech i adresa, na které firma bude sídlit. Je jasné, že kancelář v domě uprostřed čtvrti, kde odpadávají z domů omítky, asi nebude to pravé ořechové a naši klienti se zde nebudou cítit dobře už při příchodu k vám. Totéž platí i o vstupu do firmy. Vchod do tmavé, špinavé a smradlavé chodby může být na obtíž a psychologicky si příchozí může udělat blok, na základě kterého pak s vámi může jednání dopadnou ne tak, jak očekáváte. V případě, že pracujete doma, musíme se rozhodnout, zda tu budeme přijímat návštěvy nebo zda vaše kancelář bude jen útočištěm, když máte povolenou (nebo si sami naordinujete) práci doma.

Když navrhuje amatér
Celkově lze konstatovat, že při amatérském navrhování kanceláře je jeden extrém „mít vše po ruce“. Ve výsledku připomínáte pak Toma Hankse ve filmu Apollo 13, kde je jako kosmonaut obklopen všemi důležitými prvky kolem sebe, ale nemůže se ani pohnout. Druhý extrém bychom mohli nazvat „diktát volného prostoru.“ Ve výsledku z vaší kanceláře máte halu, kde si pro každý výtisk z tiskárny budete chodit až na druhý konec místnosti a v mezičase kličkovat mezi nábytkem. Vybudování profesionální kanceláře je tedy hodně tvrdým oříškem. Přitom v kanceláři mnohdy strávíte více času, než se svou rodinou. Proto byste měli jejímu rozvržení věnovat více peněz a neváhat využít služeb bytového architekta, který ví, co a jak, kam a proč, mnohdy i za kolik. Vy mu pak můžete oponovat tím, že chcete právě tohle a ne nic jiného právě sem a že fialová barva stěn s hnědou linkou je opravdu vaše oblíbená barevná kombinace. Společným jednáním můžete dojít k reálnému kompromisu, který z kanceláře udělá místo, kde se budete cítit jako doma a nápady se z vás budou jen linout.

Kancelář profi
Pokud budujeme kancelář v nějakém objektu, je jasné, že musíme vhodně zvolit podlahovou krytinu. Přichází rozhodnutí, zda necháte vyniknout dřevěnou podlahu, parkety, plovoucí podlahu nebo zda položíte koberec. V kancelářích s velkým provozem je lepší položit běhoun, který déle vydrží a je stavěn na větší zátěž, než koberec s vysokým vlasem. Ten se hodí spíše do pracovny, v niž chce udělat dojem a nepoužíváte v ní pojízdné židle s kolečky, ale křesla. Například taková pracovna právníka, poradce, kam nechodí procesí lidí jako do supermarketu, ale dojem z celé kanceláře by měl hovořit o solidnosti, dobře zavedené a prosperující firmě. S volbou podlahové krytiny by měla korespondovat i barva stěn a i proto doporučujeme obrátit se na architekta, který by navrhl vhodné sladění interiéru s podlahou a následným uvažováním rozmístění nábytku. To vše by mělo působit harmonicky, měli byste mít tedy už dopředu určitou představu, zda chcete kancelář moderní (převládá v ní sklo a světlý nábytek) nebo seriózní, těžkou kancelář, postavenou na masivním nábytku, která budí dojem dobře zavedené a prosperující firmy.

Text: Filip Seeman
Foto: ADVOCATE, CANON, DMH INC., NO+BL

 

Napsat komentář