K odpočinku a dobití energie

Každý žijeme jinak a máme různé priority, ale všichni se chceme cítit dobře, odpočatě a svěže. Radovat se z babího léta a možná ještě vyrazit někam na pláž – ale zároveň lépe odpočívat a dobíjet energii také doma. Slovo odpočinek jednoznačně evokuje jeden z nejdůležitějších kousků nábytku – postel.

Výrobci designových postelí nachystali pro letošní sezónu řadu novinek. Kupující stojí před dilematem, jestli dát přednost na pohled subtilní designové posteli, kombinující rám osazený roštem, podpírajícím kvalitní matraci, nebo modelu s mohutnou základnou, takzvané kontinentální posteli. Individuální pojetí designu téměř vždy vychází z požadavků na komfortní spánek, jenž u kontinentálních postelí zaručuje sestava matrací, kterou tvoří základ, takzvaný boxspring, hlavní matrace a na ní položená vrchní neboli top matrace.

Design definují rám a čelo

Při výběru rámu postele se nemusíme omezovat velikostí matrace, rozměrově jsou tyto díly většinou kompatibilní. Designové postele mají ve valné většině čalouněný rám, může být také přiznaný kovový či dřevěný. Pro pohodlné spaní volíme délku rámu přesahující tělesnou výšku zhruba o dvacet až třicet centimetrů. Šířka postele je standardně udávána kolem 90 cm, u dvoulůžka minimálně 160 cm. Do rámu se vkládá rošt. Jeho funkce je doplňující – dopružuje matraci a šetří její životnost. Zvolit můžeme rošt pevný nebo pružný lamelový. Setkat se můžeme i s rošty polohovacími, které oceníme při nemoci nebo při péči o starší osoby. Špičkové postele mají rám a příčník opatřeny prvky, které umožňují výškové nastavení. Pro polohovací rošty je nutné zvolit matrace, jejichž konstrukce je pro polohování uzpůsobena. Polohování je zajišťováno ručně nebo pomocí elektromotoru.

Základ pohodlného spaní

Proti vzdušným roštům, podpírajícím matraci, stojí podpůrný systém, takzvaný boxspring. Jsou jím opatřeny vysoké kontinentální postele, jedná se vlastně o matraci na nožkách. Na této základně se nachází hlavní matrace, která je nejdůležitější částí této postele. Obsahuje taštičkové pružiny a roznášecí vrstvy pro správnou podporu páteře. Postel se systémem boxspring má tedy kromě vyšší lehací výšky ještě dvojí pružení. Vrchní část postele tvoří top matrace, jež má za úkol zpříjemnit samotné ležení.

Matrace hraje stěžejní roli

Při výběru postele věnujeme největší pozornost matraci nebo lépe řečeno podpůrnému systému. Ten by měl vyhovovat konkrétnímu zakřivení těla a umožnit jak v poloze na zádech, tak v poloze na boku, aby byla páteř podepřena ve svém přirozeném tvaru. Tím se ve spaní uvolní svalstvo, klouby i vnitřní orgány. Na trhu existují matrace z polyuretanové pěny, kterým konkurují latexové výrobky s použitím přírodního kaučuku, dále pak luxusní pružinové matrace kombinované s přírodními materiály – bavlnou, vlnou a koňskými žíněmi. „Nejdůležitější na posteli je, aby zajistila co nejkvalitnější spánek a pohodlí. To určuje typ a tvrdost matrací a podkladových systémů. Výrobci špičkových postelí umožňují zákazníkovi, aby se stal konstruktérem vlastní postele, určil její rozměry co do délky, šířky a celkové výšky, tedy i výšku jednotlivých vrstev postele. Vybírá si ze šesti variant tvrdosti matrace, která mu nejlépe vyhovuje“ říká majitelka obchodu Luxury Sleeping Ivana Guthová. Pro osoby nižší váhové kategorie jsou vhodnější matrace měkčí a pro těžší uživatele matrace tvrdší. V obchodě je důležité matraci si bez ostychu vyzkoušet.

Polohovací postele

Luxusní postele mohou být vybaveny polohovacím systémem na dálkové ovládání. Podle potřeby zákazníka jsou vybaveny motory včetně unikátního systému, který za několik vteřin promění klasickou postel v pohodlné křeslo. Automaticky výsuvná podpora krční páteře zajistí tělu správnou polohu i při dlouhodobé práci, čtení nebo jiné činnosti. Koncepce polohovacích postelí vychází z ergonomie a vytváří tak pro lidské tělo ideální podmínky. Motory jsou součástí konstrukce postele, nezasahují do vzhledu a mají téměř neslyšný chod. Vybrané modely jsou navíc vybaveny zabudovaným masážním systémem. Ve speciální aplikaci lze upravovat a ukládat oblíbené pozice, užívat si automatické podpory beder a dolních končetin nebo relaxovat pomocí masážního programu vibrací.

text Alena Kodlová foto archivy firem

Napsat komentář