Jen se tak krásně natáhnout

Jedním z klíčových kritérií designového a interiérového ovládnutí tohoto prostoru je vhodný výběr sedací soupravy a k ní laděných křesel, které jsou dominantou tohoto pokoje.

Někdo má rád pohovku, jiný nepohrdne sofa, jednomu stačí starý dobrý gauč a jsou jedinci, kteří vyžadují divan nebo přímo celou sedací soupravu. Všechny ale v jejich touze spojuje to, že by se chtěli natáhnout hezky v pohodlí a na esteticky pěkném kusu nábytku.

Pohodlí jako základ
Pohovka, kterou jsme si vybrali by nám měla sedět. Měli bychom se v ní cítit pohodlně. Výška sezení by měla umožnit, abychom se celou plochou chodidla dotýkali podlahy. Žádná ze svalových skupin těla při sezení na pohovce nesmí trpět nadměrným napětím, ale neměla by být ani v příliš ochablé pozici. V obýváku sice přijímáme návštěvy a při nich se snažíme sedět způsobně a zdravě. Ale po té, co odejdou, tak se určitě rádi jen tak povalujeme a lenošíme. Naše pohovka musí tedy něco vydržet. Hlavním předpokladem zdravého sezení je správné ergonomické řešení opěradla a sedáku, případně i područek. Máme-li menší byt, tak v drtivém množství případů v pohovce či křesle i jíme.  A tomu by také měl odpovídat výběr sedacího nábytku a potahového materiálu. Trvanlivost pohovky, tedy to aby zůstala po dlouhou dobu krásná a zachovala si svůj tvar, závisí především na kvalitě potahového materiálu. Než se pro některou rozhodnete, poraďte se důkladně s prodejcem. Měl by vám o všech vlastnostech potahového materiálu říci co nejvíce a pomoci vám s výběrem. 

Potah musí dolů
Zašpinění naší pohovky různými typy skvrn je zkrátka nejen možné, ale velmi pravděpodobné. Zvláště pokud  se ve vaší domácnosti nalézá pes, kočka nebo bryndající kojenec a další jiná forma nevyzpytatelného dítěte. Zašpiněný potah pohovky či křesla by měl nejen z hlediska hygieny snímatelný a pratelný nejlépe v automatické pračce. To platí dvojnásob, pokud jste milovníky světlých odstínů sedacích souprav. Některé potahové látky, kromě toho, že jsou snímatelné a pratelné, jsou dokonce navíc ještě odolné vůči tekutinám i ohni. Vypraný potah byste měli natahovat na pohovku ještě trochu vlhký. Tak si totiž lépe si „sedne“ a manipulace s ním je mnohem snazší. Snadno snímatelné potahy mají ještě jednu výhodu. Když vás barevný motiv omrzí, nemusíte hned měnit celou sedací soupravu, stačí obměnit potah. Je jisté, že potah vaší sedací soupravy musí také být příjemný na dotek. Nehledě na to, zde je potahem látka či kůže, měl by být také prodyšný. Měli byste také vědět, že výrobce většinou poskytuje několikaletou záruku na barevnou stálost, ošoupání nebo roztrhání.

Dvakrát měř
Před nákupem pohovky si určete, kam ji umístíte, a pečlivě změřte, kolik místa na ni máte. Pak se vám nemůže stát, že nevhodným nákupem vytvoříte překážkovou dráhu, kterou začnete do měsíce spolehlivě nenávidět. Existují sedací soupravy jako skládačka. Je to vhodný nástroj především pro ženy, které rády věci mění nebo přemísťují a dovedou si i představit jak do specifického prostoru napasovat díly sedací soupravy, které umožňují jednoduchou modifikaci. V nabídce je celá řada modulárních dílů se kterými si můžete postavit takové sedací soupravy jaké si jen přestavíte. Tento zajímavý systém je myšlenkou české firmy. Společně s moderním designem a kvalitou provedení stojí tento nábytek za povšimnutí. Rohové sestavy zaplní mnoho místa, a tak raději volte subtilní, ale pohodlnou pohovku, doplněnou malým křeslem nebo ještě lépe taburetem. Ten může být umístěn v ložnici nebo v koutě, a teprve v případě návštěvy se přenese na dané místo. Jinak platí všechny obecné zásady: do malých prostor volte světlé barvy, sedící by se neměl dívat do stěny, ale spíše do okna nebo do prostoru.

Hlavně to neuspěchat
Při výběru sedačky nespěchejte, představte si ji na konkrétním místě v bytě, zvažte, jestli se hodí k závěsům, nábytku nebo koberci. K minimalistickým tvarům pohovek se doporučuje spíše bílá, krémová, banánová, olivová nebo šedá barva, klasickým tvarům s kovovými nožičkami sluší nejlépe černá, antracitová nebo čokoládová. Chcete-li vytvořit dominantní efekt, který zvýrazní interiér, zvolte rozhodně barevnější odstíny, například červenou, oranžovou, teple žlutou nebo květinový potah a podobně. Vzhled českých pohovek a materiál, z něhož jsou vyrobeny ovlivnila i móda minimalisticky strohých interiérů. Jednoduché elegantní tvary převládají a s nimi se objevují i potahové materiály, jako je bavlna a kůže, popřípadě prvky z kovu a hliníku. Pohovky jsou měkčí a barevnější, vrací se květinové vzory a pruhy. Trendem je vytvořit elegantní a nadčasový interiér, jehož rovnocennou součástí je pohodlná pohovka v odpovídající barevnosti, kvalitním designu, materiálu a provedení.

Pohovka v kůži je trendy
Kožená sedací souprava je stále zárukou exkluzivity. Máme-li ale malé děti, naší domácnost postihuje velká frekvence návštěv a prostor s námi sdílí domácí zvíře volně pobíhající po bytě, tak pak je  rozumné nákup kožené sedací soupravy zvážit a posoudit jaké zátěži bude vystavována. Pokud tyto problémy nemáme, rozhoduje o naší volbě druh a kvalita zpracování kůže. Tento přírodní materiál, který se přizpůsobuje klimatickým podmínkám v interiéru a časem získává na kvalitě. Na obnaženou pokožku může působit chladně i v letních měsících. Pokud se ale rádi necháte zchladit a rozhodnete se pro koupi tohoto koženého interiérového prvku, bude to investice s dlouhotrvající hodnotou. Kůže působí elegantně, komfortně a smyslně. Nemusíte se omezovat na klasické varianty v hnědé nebo černé barvě, koženou pohovku můžete mít i v bílé, krémové, pastelové, dokonce i růžové nebo fialové. Protipólem je tradiční hnědá, vínová, šedá, černá. Pokud máte malé děti, doporučují výrobci zvolit zalakovanou, takzvaně. vysoce chráněnou kůži (high protection leather). Na údržbu takto čalouněné pohovky pak stačí voda se saponátem a setřít dosucha. I přesto, že je zalakovaná, zachovává si své původní vlastnosti včetně odolnosti proti tekutinám a skvrnám. Nejpříjemnější na dotek a nejluxusnější je přírodní kůže (natural leather), která je měkká a poddajná, zároveň ale velmi náchylná na poškození.

Řešíme spaní
Praktickým řešením naší obývákové soupravy je rozkládací sedací souprava s kvalitním roštem a matrací, na níž se dá pohodlně i nocovat. Při výběru dbejte na zásady zdravého spaní. Co vám nevadí jednu noc, při pravidelném spaní se změní ve značný problém. Pohovka by měla mít samostatné polštáře na sezení a vlastní rošt s matrací. Jiným řešením mohou být skládací nebo sklopná lůžka zabudovaná do speciálních stěn. Praktická, ale méně efektní jsou různě vyvýšená lůžka, která sice šetří prostor, ale v obývacím pokoji trochu ruší.

Pufy útočí
Populární jsou i pufy, postaru bychom řekli „bobíci“ – tedy měkké přídavné sedačky.  Lehce je přesuneme na místo potřeby a bude se nám  na nich sedět určitě pohodlněji, než na tvrdé židli. Jenom opřít se nemůžeme. Zato u televize – jako podložka pod nohy jsou ideální. Protože se vyrábějí rovněž ve variantách dvou a  trojmístných, usadíme na ně i početnější návštěvu. Ne sice k jídelnímu stolu, ale určitě ke konferenčnímu, ke kávě a zákusku. A když chybí místo na spaní pro nenadálého hosta, může taková trojpohovka nahradit úzké lůžko. Některé z polstrovaných taburetů jsou opatřeny područkami, většinou snímatelnými. Není-li puf moc měkký, může nahradit poličku, na niž si odkládáme časopis, knížku nebo pletení. Nezřídka má k tomu účelu připraveny kapsy a jiná místa úschovy.

Text: Michal Kubát

Napsat komentář