Jarní zahrada pro začátečníky

Za okny je ještě sníh, ale nebude to trvat dlouho a zahrady se proberou ze zimního spánku. Ostřílení zahrádkáři a zahradníci již vědí, co zasadí, kde koupí sazenice a běžná péče o zahrádku po zimě jim nedělá starosti. Ale co vy, kteří se musíte o svůj kus země postarat poprvé? Připravte se, v březnu startujeme!

Přistřihněte stromku větvičku
Nejdříve ze všeho přijdou na řadu ovocné stromky. Je nutné je prořezat, zbavit nežádoucích výhonků, nemocných a poškozených větví. Při větších zásazích se rány po řezu musí ošetřit například stromovým balzámem či štěpařským voskem.

Správně provedeným prořezáváním stromům výrazně prodlužujeme životnost, u mladých stromků podporujeme správný růst. Takto ošetřené stromy také více plodí.

Dejte trávníku umělé dýchání
Aby se váš trávník po zimě vzpamatoval a v průběhu roku vypadal alespoň trochu reprezentativně, je třeba ho zbavit staré trávy, tlejícího listí a mechu.
Nejdříve si vystačíte s hráběmi, poté ovšem přijde na řadu pokročilejší zahradní technika. Slyšeli jste někdy o vertikutátoru? Ten vám pomůže z trávníku odstranit mech a trávníkovou plsť. Po tomto zákroku zůstávají na trávníku lysá místa, osejte je travním semenem a přihnojte.

Máte-li na zahradě hůře přístupná místa, která zůstala i přes zimu zarostlá, je správný čas s tím něco udělat. Někde si vystačíte se strunovou sekačkou, jinde nezbude než použít křovinořez. Dobré křovinořezy si totiž hravě poradí s hustým houštím, vysokou trávou i malými náletovými stromky.

Zeleninová zahrádka do akce!
Máte rádi čerstvou, doma vypěstovanou zeleninu? Aby se měla k světu i u vás, musíte hned z jara zeleninové záhonky zbavit raného plevele, přerýt a přihnojit. Některé druhy zeleniny klíčí i při poměrně nízkých teplotách, udělejte si tedy jasno, co chcete pěstovat raději už teď, ať něco nepropásnete.

text a foto: Rucni-naradi.cz

Napsat komentář