Jaké známe dřevěné podlahy

Dřevo v každém interiéru navozuje příjemné pocity, které se dají srovnat snad jen s procházkou v lese. Tento materiál člověk využívá odnepaměti a má k tomu své důvody. Dřevěné podlahy přinášejí nejen pohodlí a kvalitu, ale vytvářejí i neocenitelnou atmosféru našeho domova.

Rozdělení podlah podle konstrukce
Podlahoviny prkenné

Představují nejjednodušší provedení dřevěné podlahy. Tesařské podlahy vyrobené z hoblovaných, nebo nehoblovaných desek nebo fošen jsou ještě občas k vidění na vsích. Prkna jsou pokládány bez konstrukčního spoje na tupý sraz na polštáře. K těm se buď přibíjí nebo se v lepším případě šroubují – tato varianta je praktičtější díky možnosti v případě potřeby snadněji rozebrat. Do prkenných podlahovin také patří fošnové podlahy, které jsou spojovány na pero a drážku, polodrážku nebo na drážku s vkládanými pery a jsou také přibíjeny nebo šroubovány do polštářů. Prkenné podlahy jsou předchůdcem palubových podlah a jsou zpravidla zhotovovány z měkkých druhů dřeva jako je smrk, modřín nebo jedle. Povrchové úpravy se na dřevě provádí až po jeho položení. Při lakování se musí dávat pozor na to, aby lak nezatékal mezi jednotlivá prkna a nedošlo tak k jejich slepení. Dřevo by pak nemohlo při sesychání pracovat v celé ploše a hrozil by vznik nepřiměřeně velkých spár nebo v některých případech i roztržení prkna.

Podlahoviny palubové
Palubová (palubková) podlaha je zhotovována z čtyř stranně opracovaného deskového řeziva o tloušťce větší než 20 mm, šířce 120 až 160 mm a délce zpravidla 4 a více metrů. Abychom odlišili podlahovou palubku od palubky používané pro obklady stěn, používáme také označení podlahovka. Nejběžnějším materiálem na palubkovou podlahu je smrk, borovice, modřín výjimečně někdy i dub. Dodávají jak s povrchovou úpravou tak i již opatřené vrstvou laku nebo oleje. Speciální úpravou palubek je tzv. kartáčování, které zbaví dřeva povrchové měkké vrstvy. Výsledkem je pak vyšší tvrdost a tím i lepší odolnost proti opotřebení.

Parkety
Název parkety se používá pro dřevěné podlahy s nášlapnou vrstvou, uspořádanou do různých vzorů a spojovaných perem drážkou, nebo pokládané na tupý sraz. Do této kategorie řadíme tyto typy:
• mozaikové a kazetové parkety
• parketové vlysy
• lamparkety

Lamelové dřevěné podlahoviny
Do této kategorie můžeme zařadit vícevrstvé lepené podlahové dílce. Z hlediska skladby je můžeme rozdělit na dva typy:
• třívrstvé podlahové dílce
• dvouvrstvé podlahové dílce

Špalíkové podlahy
Dřevěné špalíky se vyrábějí příčnými a podélnými řezy z dřevěných kotoučů, nařezaných na potřebnou výšku. Mají zpravidla tvar čtyřbokých hranolů se čtvercovou, nebo obdélníkovou podstavou a s fázkou na čelní hraně. Pro výrobu se používá tvrdé dřevo, tj. dub nebo pařený buk.

Dřevěné podlahové rošty
Dřevěné podlahové rošty jsou vyráběny převážně z exotických dřevin, které exteriéru nevyžadují dodatečnou údržbu. Používají se na podlahy venkovních teras, pochozí plochy kolem bazénů apod. Výhodou je velmi dobrá odolnosti vůči vodě a povětrnostním vlivům, možnost vytvoření protiskluzového povrchu. Jistou nevýhodou je vzhledem k použití vybraných druhů exotických dřevin jejich vyšší cena.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv autora

 

Napsat komentář