Jaké typy markýz známe

Markýzy se stávají nedomyslitelnou součástí našich domovů. Přes horké letní období nám nejen v zahradě zařizují příjemný stín. Pro jejich výběr bychom měli znát všechny typy, které náš trh nabízí. My jsme se rozhodli, že vám trochu s jednotlivými typy poradíme.

Výsuvné markýzy jsou běžným typem pro rodinné domy. Základním prvkem konstrukce je nosný ocelový profil, pomocí kterého je clona kompletně sestavena a připravena na montáž. K markýze je možné dodat několik typů konzol. Kloubová ramena uchycená na nosném profilu zajišťují optimální napětí výsuvné látky. Výběr látek je z velkého množství moderních vzorů.

Polokazetová markýza je svým elegantním vzhledem určena k zastínění balkonů a teras. Výsuvný profil markýzy tvoří spolu se stříškou proti dešti a venkovních nečistot efektivní ochranu pro markýzovou látku. Systém konzol umožňuje jednoduchou a nenáročnou montáž markýzy na stěnu nebo strop. Markýzu lze vybavit ovládáním převodovkou s klikou nebo elektropohonem. Vypracovanou technikou různých variant řídících systémů lze markýzu ovládat velmi komfortním způsobem. 

Kazetové markýzy umožňují schovat celou markýzu ve složeném stavu do kazety upevněné na domě. Její životnost je tak dlouhodobější. Přesné uzavření kazety pomocí zaobleného profilu chrání látku markýzy před znečištěním a deštěm.Na stranách umístěné upevňovací konzole umožňují jednoduchou montáž a nastavení ramen od vodorovného do svislého sklonu. Kazetová markýza prezentuje nejnovější stav elegantní techniky. Je to markýza s bezkompromisní funkčností a kompaktní konstrukcí. Čistá konstrukční linie a velké množství látek z ní dělají prvek, který atraktivně dotváří vzhled domu.

Markýzy s padacím ramenem jsou praktickým typem ochrany před slunečním zářením obytných domů, ale i veřejných objektů. Sklopná ramena jsou pod vysokým tlakem tak, aby bylo zaručeno pevné vypnutí potahu. Padací ramena markýzy je možno nastavit pod úhlem 0 až 170. Lehká konstrukce markýz dovoluje montovat na menší i větší okna. Ovládat se dají pomocí kliky nebo elektromotorem s optimálním napnutím látky. Markýzy s padacím ramenem nabízí vícero alternativ.

Samostatně stojící markýzy lze umístit kdekoli volně v prostoru. Odpadá nutnost kotvení k oknu. Jsou vhodné do zahrady.

Vertikální clony jsou zvláštním typem se svislou polohou stínicího prvku. Vhodné jsou pro okna nebo boční stínění balkonů. Základním prvkem konstrukce je nosný ocelový profil 35 x 35mm, pomocí kterého je clona kompletně sestavena. Kloubová ramena uchycená na nosném profilu zajišťují optimální napětí vysouvané látky. Konstrukce je lakovaná technologií vypalovaných práškových barev. Látky jsou obyčejně vyrobeny ze 100 % akrylového vlákna a vyznačují se dlouhou životností a stálobarevností. Výběr látek je z velkého množství moderních vzorů. 

Fasádní markýzy reprezentuje specifická škála tvarů košových markýz a tunelů vytváří pomocí těchto fasádních markýz nezaměnitelný vzhled budov. Slouží jako vysoce funkční a reklamní prvek na objektech obchodů, hotelů a restaurací.

Markýzy určené pro zimní zahrady zabezpečují příjemné stínění u velkých ploch. Tento druh je vhodný pro zimní zahrady, skleněné střechy nebo střešní okna. Existují svislé i vodorovné. Markýza zimních zahrad funguje na principu protitahu. Látka markýzy se při výsunu odvíjí z hřídele a součastně se výsuvný přední profil vytahuje ven pomocí tažného lanka, které se pohybuje ve vodicích lištách. Elektronicky řízený motor navíjí látku do malého hliníkového kastlíku, a zároveň zajišťuje optimální napnutí látky. Při výšce i šířce nad 300 cm jsou horizontální nebo šikmá zařízení vybavená příčným profilem.

Chytré ovládání
Ovládání všech typů markýz je velice jednoduché. Základním typem ovládání je klikou. V případě většího počtu markýz nebo velkoplošné markýzy se nabízí pohodlnější motorické ovládání se spínačem nebo dálkovým ovládáním. Dnes velmi žádaným doplňkem bývá větrné i dešťové čidlo, které automaticky zasune markýzu při větru nebo dešti a tím tak chrání před případným poškozením. Díky množství doplňků nezůstane žádné přání nesplněné. Vybavíte-li svoji markýzu elektrickým pohonem a automatikou slunce – vítr, je bez vašeho přičinění postaráno o vysunutí markýzy za slunečného počasí a také o její ochranu při silném větru.

text: Kateřina Nová
foto: autor 

 

Napsat komentář