Jak zařídit dětský pokoj?

Dětský pokoj by měl především vyhovovat a líbit se dítěti. To je hlavní motto, které by při jeho vybavení mělo být dodržováno. Díky prostředí, ve kterém se dítě bude cítit bezpečně a rádo, se v něm bude probouzet fantazii, kreativitu, ale také smysl pro pořádek a vážení si věcí. Co vše musí dětský pokoj mít a jak postupovat při jeho zařizování, se dočtete v následujícím článku. 

Vybírat s dítětem

Při výběru vybavení, barev, tapet nebo doplňků, je dobré vše konzultovat s dítětem, a to i v jeho malém věku. Ono samo nejlépe ví, co se mu líbí nebo jak by chtělo, aby jeho království vypadalo. Dětský pokoj by měl být barevný, veselý, ale také funkční a bezpečný. 

Originalitě se meze nekladou 

Dětský pokoj by měl být praktický, ale zároveň originální, plný příjemných barev a probouzet v dítěti fantazii. Vždy je lepší volit velké kusy nábytku a stěn v tlumenějších a přírodnějších barvách a naopak v doplňcích a povlečení pustit uzdu barvám a vzorům. Ovšem všeho s mírou. 

Funkční a bezpečný 

Při výběru nábytku by měla platit dvě základní pravidla. Všechny kusy musí být funkční a zároveň maximálně bezpečné. Děti mají tendence všechno zkoušet a zkoumat, často tak trpí kování, dvířka nebo šuplíky. Je tak potřeba, aby vše bylo pevně přivrtáno, přiděláno a nehrozil pád nábytku.
 
Pod pojmem funkční je myšleno, aby byl nábytek nastavitelný, aby mohla židle, postel i psací stůl s dítětem růst. Nebude pak nutné každé 3 roky měnit kompletně celé vybavení pokoje. Ušetřit se také dá koupí sektorového nábytku, ke kterému jdou dokupovat různé komponenty a pokoj se tak dá vylepšovat a dále bude působit neokoukaně.
 

Bez hran a pevný 

Ideálními tvary nábytku jsou s oblé hrany a rohy. Špičaté a ostré hrany by se v  dětském pokoji neměly vůbec vyskytovat, zvláště pak u malých dětí. Všechny okraje by měly být začištěné, aby nedocházelo ke zbytečným úrazům. Veškeré stojící kusy nábytku by měly být připevněné ke zdi nebo k podlaze.  

3 nejdůležitější kusy

Každý dětský pokoj musí být vybaven 3 kvalitními kusy nábytku, které sehrávají v jeho životě důležitou roli.
  • postel
  • psací stůl
  • úložné prostory

Postel je základ

Postel a matrace jsou jedním z nejdůležitějších prvků. Dítě v posteli tráví velkou část svého dne a načerpává v ní potřebnou energii na celý den. Postel může být vyrobena buď z masivu nebo lamina či může být čalouněná. Velkou výhodou je postel s úložným prostorem. Postel by měla být v neutrálních barvách. Vše krásně doladí barevné dětské povlečení a polštářky.  

Domácí úkoly

Z každého dítěte se jednou stane školák, který bude potřebovat vlastní psací plochu, kde bude psát úkoly a dělat další věci do školy. Důležitá je dostatečně velká pracovní plocha, lampička a židle, která bude polohovatelná. Vše by mělo být vybíráno podle potřeb dítěte. 

Vše uklizené

V neposlední řadě by měl být v dětském pokoj dostatek úložných prostor. Police, komody, šatní skříně. Skříň by měla být členěna kombinací polic a šatní tyče. Regály a komody by měly být v dosahu dítěte, aby se mohlo samo obléknout nebo si vzít věci, které potřebuje. 

Podle věku

Děti rostou jako z vody. I se správně vybaveným dětským pokojem, bude potřeba vždy čas od času něco změnit, dokoupit nebo něco vyměnit. Co by nemělo v dětském pokoji chybět v jednotlivých etapách vývoje?
  • kojenec – čerstvě narozené miminko nic nepotřebuje, jen svou vlastní postýlku a vhodné povlečení do dětské postýlky, které zabrání nadměrnému pocení nebo zimě,
  • batole – batolata jsou velmi zvědavá a tak mají tendence neustále něco zkoumat a objevovat, nejdůležitější je tak bezpečnost, potřeba tak budou chrániče na rohy, hrany a pojistky u skříní,
  • předškolák – děti v předškolním věku si už rády hrají samy a chtějí mít vlastní prostor na malování nebo stavění, důležitý je tak prostor na tyto aktivity,
  • školák – se školní docházkou přicházejí domácí úkoly a projekty do školy, důležitý je tak psací stůl, židle a kvalitní osvětlení,
  • student – v tomto věku je nejdůležitější soukromí a klid od ruchu domácnosti, mělo by zmizet všechno dětské a nahradit by se to mělo originálními kusy

Napsat komentář