Jak zajistit, aby tepelné čerpadlo sloužilo bezvadně co nejdéle

Tepelná čerpadla jsou, i v době nízkých cen tuhých paliv, zdrojem levného tepla, který vám může sloužit i více než 20 let. Nicméně, je vhodné zaměřit se na prevenci a předcházet tak nepříjemným událostem spojeným s poruchou čerpadla…

Prodloužená záruka

Záruka sama o sobě není prevencí před vznikem škod, ochrání vás však před výdaji spojenými s opravou čerpadla. Kromě zákonné dvouleté záruky, prodejci často nabízí i prodlouženou záruku. Liší se však podmínky, za kterých je tato záruka poskytována a to:

  • záruku poskytuje buď sám výrobce, nebo prodejce,
  • záruka je poskytnuta “bezplatně” či jako nadstandardní služba za úplatu,
  • záruka je poskytnuta bezpodmínečně či s předem stanovenými podmínkami.

Bohužel, v praxi se stává, že prodejci v honbě za ziskem slibují klientům záruky, jichž nejsou schopni dostát. Existují i případy, kdy prodejce poměrně rychle zkrachoval a jeho klienti si museli, nyní však za úplatu, nechat tepelná čerpadla spravit u konkurence. Je tedy vždy lepší, pokud záruku poskytuje samotný výrobce. Ideálně společnost, která na trhu působí dlouhou dobu, má vybudovanou servisní síť a k jejímž čerpadlům jsou stále dodávány originální náhradní díly.

Záruku nad rámec zákonem stanovené lhůty můžete získat v ceně čerpadla, nebo si ji přikoupit. Zde nelze jasně říci, co je lepší, protože pokud je záruka “zdarma” výrobce její hodnotu zahrnul do ceny čerpadla.

Posledním bodem jsou podmínky záruky. Podmínky poskytnutí záruky mohou být:

  • realizace pravidelného servisu,
  • koupě dalších produktů (případně i příslušenství k tepelným čerpadlům).

Samozřejmě, pokud je poskytnutí záruky podmíněno nákupem dalšího zboží, je nutné spočítat, zda se v tomto případě prodloužená záruka vyplatí.

Realizace pravidelného servisu by měla být samozřejmostí bez ohledu na záruky, tepelné čerpadlo, stejně jako kotle na tuhá paliva, plyn apod., potřebují čas od času doplnit chladící kapalinu, zkontrolovat kompresor apod.

“Provozní” údržba

Bez ohledu na typ (vzduch/vzduch, vzduch/voda apod.), každé tepelné čerpadlo vyžaduje průběžnou starost. Ať už jde o udržování pořádku v okolí venkovní jednotky, kterou mohou ohrožovat napadané větvě, listí, kumulující se voda, či čištění filtrů vnitřní jednotky, doplňování chladící kapaliny apod.

Provozní údržba, s jejímž rozsahem by Vás měl seznámit prodejce, je zásadní pro správné fungování čerpadla hned po jeho zapojení.

Pořízení správného typu čerpadla

Výběr tepelného čerpadla je poměrně složitý proces. Nejenže máte na výběr z celé řady typů čerpadel, ale také z různých způsobů ohřevu vody, způsobu práce kompresoru apod. Vybíráte tak z více parametrů, než při výběru automobilu či elektroniky. Investice do tepelného čerpadla přitom nejsou nízké, pohybují se v řádu stovek tisíc korun.

Kromě toho, nestačí vybrat vhodný typ čerpadla, ale také takový produkt, který je svým výkonem vhodný pro Vaši nemovitost. Neexistuje žádná univerzální rada pro výběr čerpadla, pomoci by Vám však měly tipy na výběr správného prodejce čerpadel, který Vám následně doporučí vhodný produkt. Ideální prodejce čerpadel:

  • nabízí tepelná čerpadla zavedených značek,
  • nabízí tepelná čerpadla s Evropskou značkou kvality Q, která zákazníkům poskytuje celou řadu výhod (např. správnost uváděného topného faktoru),
  • disponuje týmem, který je schopen tepelné čerpadlo instalovat,
  • má zkušenosti s prodejem / provozem / servisem více typů čerpadel,
  • ideálně, sám má doma tepelné čerpadlo a radí tak na základě vlastních zkušeností.

Napsat komentář