Jak využít prostor v bytě?

Řada dnešních bytů je menších rozměrů a tudíž trpí na nedostatkem úložných prostor. Je tomu tak proto, že při výstavbě se příliš nemyslelo na úložné prostory, neboť v ten moment hrála roli spíše elegance, dostatek vnitřních prostoru a souladu barev v interiéru. Bohužel ale i sebehezčí byt, který postrádá úložné prostory, se může stát obyčejným skladištěm věcí.

Dispoziční řešení

Pokud vlastníte malý byt nebo garsonku a rádi byste prostor využili na maximum, pak je třeba nejdříve zvážit, jaký typ úložného prostoru zvolíte. V malých bytech často není dostatek prostoru pro vystavení velkých skříní. Když není ta možnost, nabízí se i jiná řešení – například uskladnění věcí pod stropem nebo pod postelí. Skvělou volbou jsou samozřejmě i různé skříňky a police. Ty by však měly působit lehce a příliš nezasahovat do prostoru.

Skladování věcí ve výškách

Pro uskladnění ve výškách je dobré zvolit vše, co běžně nepotřebujete, ale zároveň se nejedná o velké a těžké věci. Do horních skříněk je ideální uskladnit například peřiny, polštáře, povlečení, deky, vánoční a velikonoční dekorace, stan, sportovní potřeby a další sezónní předměty.

V interiéru skvěle vypadá i umístění knih a květin na police nebo zavěšené kuchyňské náčiní a nádobí v kuchyni.

Uskladnění věcí pod postelí

V hodně malých bytech se často spací prostor umisťuje pod strop. Tím samozřejmě vzniká dostatek prostoru pod spacím patrem, kterou lze využít pro umístění pracovního koutu nebo velkých úložných prostor. Pokud něco takového plánujete ve svém bytě, doporučujeme se nejdříve podívat po skříních a skříňkách a jim pak přizpůsobit výšku patra spací části.

U klasického lůžka lze využít prostory pod postelí. V případě, že pořizujete novou postel, doporučujeme vybírat tu se zabudovanými zásuvkami a skříňkami. Pod klasickou postel, kde toto není součástí, lze použít plastové úložné boxy, do kterých opět můžete uskladnit věci, které často nepoužíváte.

Dostupné prostory pro uskladnění

Když jsou v bytě dostupné prostory jako komora či šatna, nebo je k bytu přiřazen sklep či venkovní komora, lze tyto prostory chytře využít k uskladnění spousty věcí.

Komora

V některých bytech bývá k dispozici komora. Jedná se o menší místnost, která je oddělená od ostatních prostorů v bytě a je určená pro skladování různých věcí. Často ji lidé využívají pro uskladnění potravin, oblečení (v případě komory u ložnice), sezónních věcí. Abyste využili každičký centimetr v této místnosti, doporučujeme instalovat regálové systémy, které si můžete nechat zhotovit přímo na míru daného prostoru.

Sklep či venkovní komora

Pokud patříte k šťastlivcům, kteří vlastní spolu s bytem i sklep nebo komoru, tyto prostory lze opět využít ke skladování řady věcí. Pamatujte však, že tyto místnosti by měly být dobře odvětrávány. V ideálním případě přirozeně, v tom horším alespoň mechanicky.

Do těchto místností rovněž doporučujeme použít regálové systémy, které jsou variabilní a odolné například vůči vlhkosti. Můžete je nechat zhotovit přímo na míru a díky použitým materiálům lze na ně uskladnit různě veliké předměty.

Kromě regálových systémů lze použít i úložné police, které by stejně jako regálové systémy měly být vyrobeny z odolných materiálů. Regálům ze dřeva se raději vyhněte, zejména ve vlhkých sklepech.

Šatna

Šatny se nejčastěji používají v rodinných domech nebo ve větších bytech. Dnes se ale objevují i v běžných bytech. Nejvhodnějším místem pro šatnu jsou prostory, které jsou nejblíže vchodu. Pokud váš byt disponuje takovým prostorem, je dobré se zamyslet nad rozvržením a pořídit do ní tyčový systém na zavěšení různých druhů oblečení, dále systém polic a šuplíků. Šatna by měla být určitě i dostatečně osvětlená.

Možností, kde v bytě vytvořit úložné prostory, je opravdu hodně, ale vždy záleží na konkrétní bytě a jeho dispozici.

UNIregály.cz – obchodní regály a vybavení prodejen

Napsat komentář