Jak vyřešit stínění v interiéru

Slunce začíná znovu ukazovat svoji sílu, a přestože ho nadšeně vítáme, jsou chvíle, kdy se chceme před světlem schovat. V tom okamžiku oceníme některý stínících systémů.

Při výběru interiérového stínění závisí prvotní rozhodnutí na tom, zda využíváme i exteriérovou stínicí techniku. Pokud ano, můžeme si dovolit vybírat látky spíše dekorativní, které vkusně doplňují textilie využité v interiéru. Záleží také na celkovém pojetí interiéru, zda chceme mít co nejvzdušnější interiér nebo zda toužíme po intimní atmosféře.
Existuje několik různých typů stínicích systémů, jež kromě své primární funkce uspokojují i ​​další požadavky, které jsou na ně kladeny, například estetické nebo architektonické. Proto, je nutné zvolit správný systém.

 Horizontální žaluzie

Nejběžnějším typem vnitřního stínění jsou jednoduché lamelové žaluzie. Lamely jsou obvykle vyrobeny z lehkého a vysoce odolného hliníku. Materiál umožňuje neomezené nastavení délky podle individuálních potřeb. Tyto rolety jsou často instalovány mezi okenními tabulemi a společně se závěsy poskytují doplňkové stínění. Nabízí se v široké škále barev.

Vertikální žaluzie

Vertikální žaluzie byly minulých letech oblíbené, dnes jsou však již na ústupu. Jejich předností je jejich univerzálnost, perfektní schopnost ovládat světlo a snížit hladinu hluku. Mohou být vyrobeny prakticky ze všech moderních materiálů: bavlna, polyester, laminát, PVC a nebo exkluzivní dřevěná tkanina. Uživatelé ocení také schopnost zastínit i velmi velké plochy, které mohou být dokonce i nakloněné či zaoblené. Dokážou také rychle opticky rozdělit místnost, používají se tedy i jako pocitové příčky.

Moderní rolety

V současné době zažívají rolety svou renesanci. Vyžadují méně údržby než tradiční záclony, snadno a rychle okno zastíní a také ochrání soukromí před nežádoucími pohledy zvenku. Velká plocha rolety umožňuje použití módních vzorů. Zajímavá je kombinace žaluzií a rolet; díky dvojité látce s horizontálními pruhy, jež se vzájemně posouvají, plynule regulujete prostupnost světla podobně, jako u standardních žaluzií.

Elegantní plisování

Plisované látkové rolety s různou úrovní propustnosti světla jsou dokonalým, variabilním a hlavně funkčním doplňkem v bytě, kanceláři nebo dokonce v zimní zahradě. Intenzitu stínování lze nastavit snížením nebo zvednutím horního nebo dolního profilu. Tím se vytvoří stínění přesně na místech, kde je potřebujete. Plisé rolety se využívají také pro atypická, například vikýřová trojúhelníková okna nebo okna střešní.

Úchvatné „japonky“

Moderní a promyšlený interiér poznáte podle toho, jak pracuje se světlem. Současné domy disponují velkými efektními prosklenými okny, ale i ta potřebují zastínit. Chcete-li zachovat eleganci, doplňte je neméně noblesní technikou stínění, jako jsou textilní stěny, nazývané také japonské. Jsou nádherné a funkční. V zatažené pozici propouští poměrně velké množství světla a přitom stále poskytují dostatečné soukromí.

Také japonskými stěnami nemusíme pouze zastiňovat okna – lze je umístit i doprostřed místnosti a tu tak jednoduše vizuálně předělit.

Dopřejte si komfort

Výhody vnitřního stínění si můžete užívat každý den, pouze pokud se snadno ovládá. Montáž i manipulace většiny vitřních stínicích systémů je jednoduchá a rychlá, lze ovládat buď manuálně (prostřednictvím šňůrky, tyče, či tahem za látku), nebo mnohem sofistikovaněji – nabízí se motorizovaný pohon a dálkové ovládání. Je to jednoduché, stačí stisknout tlačítko a voilà, stínění udělá, co si přejete. Díky motorizaci můžete rychle a snadno ovládat přirozené světlo a intenzitu slunečního světla. Stejně tak můžete účinně chránit své soukromí. Samozřejmostí je možnost propojení motorizované jednotky se software chytré domácnosti. 

text Jana Šulcová foto archiv firem

Napsat komentář