Jak vyčistit doma stříbro, nerez a další kovy?

Rez dokáže nadělat velké škody. Avšak když se objeví, nemusíte věšet hlavu, dá se poměrně snadno odstranit. Ať už chcete navrátit blyštivý vzhled sadě stříbrných příborů po babičce nebo vyčistit dřez, poradíme vám, jak na to snadno a rychle. 

Na stříbro platí ocet a jedlá soda

Přestali jste nosit svůj oblíbený stříbrný šperk kvůli tomu, že ztratil svou původní barvu a začal rezivět? Vytáhněte ho ze šuplíku a připravte si ocet a jedlou sodu. Rez ze stříbra lze totiž snadno odstranit. Jak na to?

  1. Smíchejte ½ šálku bílé octa a dvě polévkové lžíce jedlé sody
  2. Stříbrné předměty (šperky, příbory, odznaky…) do roztoku namočte ideálně na 3 hodiny.
  3. Poté předměty opláchněte studenou vodou a osušte je utěrkou.

Tip: Pokud by se vám i po této lázni zdálo, že je stříbro zašlé, můžete vyzkoušet zubní pastu. Dejte si však pozor na to, aby neobsahovala abrazivní příměsi, které by mohly stříbro poškodit. Stačí nanést zubní pastu na čistý hadřík a postupně čistit jednotlivé části předmětu. Dbejte na to, abyste stále čistili předmět čistou stranou hadříku.

Ostřílená dvojice: Ocet a sůl

Ať už potřebujete vyčistit zahradní nábytek, dřevo nebo třeba kovové regály, kombinace octa a soli vám vždy pomůže. Vytvořte si směs z 250 ml bílého octa a jedné lžíce soli. Poté vezměte hadřík nebo drátěnku (podle toho, jak moc je kov rzí zanešený) a pusťte se do čištění. Až budete s výsledkem spokojení, stačí předměty otřít studenou vodou a poté suchým hadříkem.

Pokud potřebujete vyčistit menší kovové předměty, jako jsou například klíče, úchytky nebo kliky, ponořte předměty přímo do roztoku a nechte je v něm cca 2 hodiny. Poté je opláchněte čistou vodou a osušte suchým hadříkem. 

Na cín jedině horká voda a soda

Našli jste na půdě cínové starožitnosti a chcete jim vrátit jejich krásu? Pak si nachystejte hrnec s horkou vodou, přidejte do něj 2 lžíce jedlé sody a vložte do něj předměty, které chcete vyčistit. Chvilku je v roztoku povařte a následně je propláchněte pod studenu vodou a opatrně osušte. U cínu je velmi důležité, předměty po vyčištění naolejovat! Doporučujeme použít přímo olej na ochranu kovů, ale pokud ho nemáte po ruce, postačí vám i jakýkoliv jiný.

Napsat komentář