Jak vybrat vhodný projektor

Nabídka projektorů do kanceláře i domácnosti je velmi pestrá, takže si každý vybere přístroj podle svých potřeb. Chcete napevno vybavit školicí místnost, nebo potřebujete projektor vozit s sebou na různá místa? Promítat prezentace či filmy v té nejvyšší kvalitě? To jsou otázky, které byste si měli položit, než začnete projektor vybírat.

Nejvhodnější projektor právě pro vás

Potřebujete projektor, který vám bude kdykoli a kdekoli k dispozici, nezabere hodně místa, snadno ho přenesete, protože není těžký, a přesto splní své základní funkce? Pak vybírejte mezi mini projektory. Počítejte s tím, že kromě výhod mají i svá slabá místa, na která byste se při výběru měli zaměřit. Jsou to hlavně nižší rozlišení a nižší svítivost.

Kancelářský projektor je nezbytnou součástí každé školicí místnosti, kde bývá umístěn většinou napevno ke stropu. V tomto případě vybírejte přístroj podle projekční vzdálenosti – modely k projekci na vzdálenost několika metrů nebo s ultrakrátkou projekční vzdáleností. Pak je důležité, aby rozlišení projektoru bylo stejné jako rozlišení připojeného PC, notebooku nebo DVD přehrávače, jen tak dosáhnete nejlepšího obrazu. Kancelářské projektory mají poměr stran promítaného obrazu 4:3, 5:4 nebo 16:10. Jsou vhodné pro text i podrobnou grafiku.

Filmové projektory jsou primárně určeny k promítání filmů v nejvyšší kvalitě a k hraní her. Měly by mít 4K, Full HD nebo HD Ready rozlišení a pro správné zobrazení filmů v širokoúhlém provedení nejlépe poměr stran 16:9 nebo 21:9. Tyto přístroje se moc nehodí na promítání prezentací.

Nezbytné doplňky k promítání

K promítání prezentací potřebujete také připojení k počítači, notebooku nebo tabletu. Dataprojektor si žádá zvukový systém, vestavěný reproduktor postačí pro základní ozvučení, pokud na místě nejsou externí bedýnky. Umístění přístroje zajistíte držákem napevno ke stropu nebo položením volně na stolek. Promítací plátno se speciálním povrchem (není úplně nezbytné, ale poskytuje lepší obraz) a zatemnění zajistí kvalitní obraz. Dálkové ovládání (prezentér) umožní ovládat projektor i na dálku. Integrovaná baterie zajistí provoz bez zásuvky i několik hodin.

Důležité parametry

Světelný tok (svítivost) se udává v lumenech (lm) a ovlivňuje výsledný jas promítaného obrazu. Výrobcem udávané hodnoty jsou maximální, při běžném režimu jsou nižší. Důležitá míra okolního osvětlení. Je-li místnost důkladně zatemněna, nároky na svítivost projektoru klesají.

  • Do 2 000 lm – projektor se hodí do zcela zatemněných místností s minimálním osvětlením.
  • 2000 – 3 000 lm – vhodné spíše do méně prosvětlených místností.
  • Nad 3 000 lm – poskytne velmi dobře viditelnou projekci i při denním světle.

Nativní rozlišení udává počet pixelů (obrazových bodů), které projektor dokáže v horizontálním a vertikálním směru promítnout. Obecně platí, že čím vyšší nativní rozlišení projektor má, tím detailnější obraz a větší pracovní, případně herní plochu poskytne. Velká část projektorů dokáže promítat pouze v jednom, nativním, rozlišení. Obrazovku počítače, případně film v jiném rozlišení projektor automaticky převede do nativního.

Napsat komentář