Jak vybrat ten pravý gril

Jaro už klepe na dveře. A každý, kdo má terasu či zahrádku se už nemůže dočkat prvního grilování. Nenechte se prvním teplým dnem zastihnout nepřipraveni a vybavte se kvalitním grilem. Poradíme vám, jak ho vybrat.

Základní typy grilů

Grily lze nejsnadněji rozdělit podle použitého paliva na plynové grily, grily na dřevo a elektrické grily. Grily na elektřinu nacházejí nejvíce využití ve městech. Jsou skladné, neprodukují kouř a můžete je tak využít při grilování na terase či balkónu, aniž byste obtěžovali sousedy. Pokud bydlíte ve městě, nemáte k dispozici zahradu, a přesto si chcete užít letní grilování, elektrický gril je pro vás jako dělaný.

Majitele zahrad a větších teras budou pravděpodobně řešit dilema, zda zvolit gril na dřevo nebo na plyn. Podle expertů na grilování i řady rozsáhlých testů se v chuti pokrmy připravené na obou typech grilu nijak neliší. Pokud se tedy obáváte, že budou pokrmy připravené na briketách jinak cítit, vaše obavy nejsou na místě. Rozžhavené brikety samy o sobě žádné aroma nevydávají, a tudíž nijak neovlivňují aroma připravených pochoutek. Pokud naopak preferujete výtečné uzené pochoutky, pak jistě stojí za to podívat se na zahradní gril s udírnou.

Podle čeho se rozhodnout mezi plynovým grilem a grilem na dřevěné uhlí?

Zodpovězte si následující otázky a hned budete o krok blíž k ideálnímu grilu dle vašich potřeb

  • Budete potřebovat gril často převážet?

Zatímco s grilem na dřevěné uhlí se manipuluje poměrně snadno, plynový gril není určený k častému převážení – vzhledem ke své váze i velikosti.

  • Kolik chcete do pořízení grilu investovat peněz?

Pořízení grilu na dřevěné uhlí není finančně náročné, zatímco plynový gril vyžaduje větší investici.

  • Je pro vás důležitá rychlost přípravy pokrmu? Baví vás samotný proces grilování, nebo vás jen zajímá výsledek?

Na plynovém grilu bude pokrm připravený rychle, navíc můžete snadno regulovat teplotu a gril je okamžitě připraven k použití. Gril na dřevěné uhlí je třeba na grilování připravit, nelze na něm tak snadno regulovat teplotu, ale zase vám poskytne ten pravý grilovací zážitek.

  • Jste připraveni o svůj gril pravidelně pečovat?

Pokud se rozhodnete pro pořízení grilu na dřevěné uhlí, je třeba počítat s jeho pravidelnou údržbou a častou manipulací s popelem a rozpálenými briketami. Ale nemyslete si, že plynový gril údržbu nevyžaduje – čas od času je třeba pořídit novou plynovou bombu a pravidelně čistit rošt.

Tak který gril u vás zvítězil?

Napsat komentář